Staw kolanowy to największy staw, jaki znajduje się w ludzkim organizmie. Może ulegać naprawdę licznym urazom, spowodowanym nieodpowiednim ustawieniem, przeciążeniem lub wykonaniem ruchu, który będzie wykraczał poza zakres możliwy z fizjologicznego punktu widzenia. Jednym z urazów w stawie kolanowym jest zerwanie więzadła krzyżowego. Jakie są rodzaje tego urazu i co może być przyczyną zerwania tego więzadła? Jak się objawia ten problem i na co zwrócić szczególną uwagę? Czy z zerwanym więzadłem krzyżowym należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i jakie są opcje leczenia? Sprawdź, czego można się w takiej sytuacji spodziewać.
Na czym polega zerwanie więzadła krzyżowego
Jak łatwo się domyślić, zerwanie więzadła krzyżowego polega na zerwaniu więzadeł krzyżowych w stawie kolanowym. W stawie występują dwa więzadła krzyżowe: przednie oraz tylne. Są to najważniejsze i jednocześnie największe więzadła w tym stawie, dlatego też ich zerwanie ma naprawdę negatywne skutki.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego i tylnego lub chociaż jednego z nich znacznie utrudnia poruszanie się, ponieważ ma to naprawdę duży wpływ na poprawne funkcjonowanie całego stawu.
Zdecydowanie częściej zerwane zostają więzadła przednie, których głównym zadaniem jest stabilizowanie stawu kolanowego i utrzymywanie go w odpowiedniej pozycji podczas wykonywania różnych ruchów. Jego zadaniem jest także panowanie na tak zwanym czuciem głębokim. Oznacza to, że przednie więzadło krzyżowe pozwala człowiekowi kontrolować to, w jakiej pozycji jest noga. Ta funkcja jest bardzo istotna i zerwanie tego więzadła mocno ją ogranicza.
Po zerwaniu więzadła krzyżowego można mieć wrażenie, że kolano nie utrzymuje się w odpowiedniej pozycji i ucieka na boki. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, które powoduje duży dyskomfort. Podczas uciekania kolana słyszalny może być charakterystyczny trzask, który brzmi bardzo niepokojąco. Ponadto ten uraz jest bardzo bolesny. Ostry, przeszywający ból może towarzyszyć każdej próbie poruszenia nogą. Poza tym w okolicach kolana pojawia się opuchlizna, która jednak stopniowo może ustąpić. Nie oznacza to jednak, że zerwane więzadła wyleczą się same. Jeśli nie udamy się do lekarza z tym problemem, to niestety przeskakujące kolano może powodować coraz to większe urazy w stawie kolanowym. Dlatego też naprawdę warto jak najszybciej udać się z tym problemem do ortopedy, aby wykonał on odpowiednie testy i potwierdził, czy rzeczywiście doszło do zerwania więzadeł krzyżowych i na podstawie badań i swoich obserwacji zalecił odpowiedni proces leczenia.

Zerwanie więzadła krzyżowego może oznaczać konieczność wizyty u chirurga urazowego Wrocław.
Zadbaj o swoje zdrowie i nie zwlekaj z leczeniem
Do zerwania więzadła krzyżowego może dojść w naprawdę wielu różnych sytuacjach. Najczęściej dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego, które narażone jest między innymi podczas narciarstwa zjazdowego oraz gry w piłkę nożną i inne gry zespołowe. Ryzykowne są także narty wodne. Jednakże do zerwania tego więzadła może dojść także podczas biegania czy uprawiania pozornie mniej inwazyjnych sportów, szczególnie jeśli mięśnie wokół stawu kolanowego oraz mięśnie ud (które również odpowiadają za stabilizację stawu kolanowego) są osłabione.
Jeśli dojdzie do tego urazu, konieczne jest jak najszybsza wizyta u lekarza, który zdecyduje, czy niezbędne jest wykonanie rekonstrukcji więzadła, czy jego podszycie.
Niestety więzadła krzyżowe są zbyt duże, aby mogły same się zregenerować, jak to ma miejsce często w przypadku mniejszych więzadeł. Dlatego też jest to problem, którego absolutnie nie można bagatelizować i należy jak najszybciej udać się do ortopedy z doświadczeniem.