Wysiłkowe EKG serca – jak wygląda to badanie?

ekg

Wysiłkowe badanie elektrokardiograficzne umożliwia ocenę pracy serca. Celem EKG serca jest diagnozowanie chorób układu krążenia, zaburzeń rytmu serca, a także ocena zdrowia pacjenta po zawale serca.

Co to jest EKG wysiłkowe serca?

Badanie wysiłkowe EKG serca jest procedurą nieinwazyjną i stosunkowo prostą. Najczęściej stosuje się je w celu zdiagnozowania przyczyny bólu w klatce piersiowej, a także po zawale. W przypadku podejrzenia występowania choroby wieńcowej lekarz zleca wykonanie EKG wysiłkowego serca, również przy niedomykalności zastawki aortalnej, z blokiem serca przedsionkowo-komorowym, a także w przypadku pacjentów, którym wszczepiono rozrusznik, aby ocenić jego pracę.

Jak wygląda próba wysiłkowa?

Przed badaniem pacjent powinien zmienić swój ubiór i obuwie. Następnie mocuje się do jego ciała elektrody, które mogą znajdować się na jego rękach lub nogach. Na ramieniu zaś zakłada się mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego w celu pomiaru przed rozpoczęciem badania, w jego trakcie, a także po zakończeniu próby wysiłkowej.

Pacjent podczas wysiłkowego EKG ćwiczy na bieżni lub stacjonarnym rowerku. Sprzęt dobiera się na podstawie jego możliwości ruchowych, a także wskazań do badania. Do klatki piersiowej pacjenta przyklejone są elektrody, a elektrokardiograf monitoruje stan serca i układu krążenia.

Tempo ćwiczeń jest zwiększane, ponieważ musi on wykonywać ćwiczenia coraz bardziej obciążające układ krążenia i serce, gdyż celem badania jest pokazanie, jak ono pracuje podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Zwiększone zapotrzebowanie na tlen pojawiające się w tym czasie powoduje, że krew coraz szybciej krąży przez naczynia, a ich zadaniem jest dostarczanie tlenu do mięśnia sercowego.

Jeśli pacjent cierpi na niewydolność krążenia w naczyniach wieńcowych, w trakcie wysiłku fizycznego serce nie nadąża z jej pompowaniem, czego efektem jest niedotlenienie mięśnia sercowego i to zarejestruje elektrokardiograf.

Badanie wysiłkowe kontynuowane jest do momentu osiągnięcia maksymalnego, tolerowanego przez pacjenta zmęczenia. Może zostać przerwane w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów lub z powodów wynikających ze wskazań medycznych. Rejestracja pracy serca odbywa się do chwili jego uspokojenia i osiągnięcia parametrów sprzed badania. Pacjent w jego trakcie powinien współpracować zarówno z lekarzem jak i pielęgniarką, sygnalizować pojawienie się jakichkolwiek dolegliwości.

Ile trwa wysiłkowe EKG serca?

Wysiłkowe EKG serca trwa zazwyczaj od kilkunastu lub kilkudziesięciu minut. Badanie z różnych przyczyn, przede wszystkim zagrażających zdrowiu osoby badanej, może zostać przerwane w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi. Powodem takiej sytuacji może być nagły wzrost ciśnienia chorego, a także wyraźne jego żądanie z powodu:

  • bólu w klatce piersiowej,
  • pojawienia się duszności,
  • zawrotów głowy,
  • kołatania serca,
  • kurczów mięśni,
  • złego samopoczucia.

Jak przygotować się do EKG wysiłkowego serca?

Przygotowanie do EKG wysiłkowego serca polega na unikaniu na 12 godzin przed badaniem wysiłku fizycznego, a na trzy godziny przed nie należ spożywać obfitych posiłków, pić mocnej kaw lub herbaty i palić papierosów. Pacjent powinien zabrać na badanie obuwie sportowe i luźne ubranie, nie krępujące jego ruchów i pamiętać o zażyciu leków, które na co dzień przyjmuje.

Czy EKG wysiłkowe serca jest bezpieczne?

EKG wysiłkowe serca wykonywane jest zawsze w obecności lekarza, gdyż może w jego trakcie pojawić się ból w klatce piersiowej, który zazwyczaj ustępuje po badaniu i zakończeniu wysiłku fizycznego. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów pod ręką lekarza znajdują się potrzebne sprzęty i leki, które znajdują zastosowanie w przypadku  na przykład spadku ciśnienia tętniczego, zmian w zapisie EKG, dużego bólu w klatce piersiowej.

badania serca

Co oznacza wynik EKG wysiłkowego serca?

Dodatni wynik badania wysiłkowego serca wskazuje na chorobę niedokrwienną serca. Co wyjaśnia pojawiający się w trakcie badania ból i zmiany w zapisie elektrokardiogramu, dlatego uzasadnione jest skierowanie pacjenta na dodatkowe badania takie jak koronografia w celu ustalenia właściwego leczenia. Natomiast ujemny wynik testu nie wskazuje na występowanie choroby wieńcowej.

Wykonywane  CM Jerzykowo badanie EKG w Biskupicach jest niezwykle skutecznym badaniem w diagnozowaniu przyczyn bólów w klatce piersiowej, ocenia skuteczności leczenia pacjenta z niewydolnością serca i określa rokowania po zawale.

Odwiedziny:
222
Rodzaj zawartości:
Badania