Wizyta u psychiatry – kiedy powinnyśmy zdecydować się na leczenie farmakologiczne?

Niewielkie problemy i wyzwania życia codziennego, które nierzadko bardzo stresują – zdarzają się wszystkim. Przejściowe kłopoty w domu, w pracy lub na uczelni, to w końcu normalna rzecz. Nic dziwnego, że odczuwamy wówczas złość, smutek lub przygnębienie. Emocje, które nam wówczas towarzyszą są naturalną reakcją organizmu i psychiki. Nie wymagają pomocy lekarza specjalisty, ani wizyty u psychiatry.

Bywa jednak, że z niektórymi problemami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Nawet silne psychicznie osoby mogą znaleźć się w sytuacji, z którą samodzielnie nie będą w stanie sobie poradzić. Kiedy więc pomoc psychiatry okazuje się koniecznością? Kiedy udać się do specjalisty, by ten wsparł nas dobrze dobranymi tabletkami?

Psychofarmakologia, choć brzmi nieprzyjemnie,  w praktyce okazuje się bardzo pomocna. Środki wpływające na psychikę, to przecież nie cudowne pigułki szczęścia, ani tym bardziej ogłupiacze, jak większość osób sądzi. Dzięki odpowiednio dobranym tabletkom, pacjent jest w stanie powrócić do normalnego stanu i pozbyć się objawów depresji czy innych objawów chorobowych. Przyjrzyjmy się zatem niepokojącym objawom ze strony ciała i psychiki, które powinny skłonić nas do wizyty u psychiatry.

Na co zwrócić uwagę? Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty?

Do lekarza psychiatry warto iść wtedy, gdy nieprzyjemne objawy towarzyszą nam dłużej niż dwa tygodnie. Zaniepokoić może już smutek, apatia i poczucie braku energii. Skrajnie pesymistyczne myślenie, wręcz cierpienie, a także poczucie bezradności też są powodami dla których warto przemyśleć wizytę w gabinecie specjalisty. Ostatnim dzwonkiem alarmowym są z kolei myśli samobójcze.

Zaniepokoić powinny nas również przewlekłe problemy ze snem, a więc bezsenność lub wręcz odwrotnie nadmierna senność. Objawy takie, jak ciągły lęk lub nieuzasadnione niczym napięcie też są wskazaniem do wizyty u psychiatry. Tak samo, jak objawy wskazujące na epizod manii, a więc nadaktywność czy natłok myśli lub nienaturalnie dobry, podwyższony nastrój.

psychiatra

Poza tym, z porady psychiatry powinien też skorzystać każdy, kto ma przewlekłe problemy z koncentracją, rozkojarzeniem czy spowolnionym myśleniem. Niepokojące jest również wycofanie z życia towarzyskiego i społecznego, unikanie kontaktów z ludźmi lub strach przed ludźmi.

Co ważne, chory nie zawsze jest w stanie sam, obiektywie ocenić swój stan psychiczny. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na to, co mówią osoby bliskie. Jeśli przyjaciele lub rodzina niepokoją się naszym zachowaniem, wskazują że się zmieniliśmy, warto im zaufać i wziąć sobie do serca ich rady. Nawet jeśli sami nie dostrzegamy żadnych niepokojących objawów, wizyta u psychiatry może okazać się w takim przypadku konieczna.

Gdzie udać się po pomoc?

Wiele osób myli rolę psychologa, psychiatry i psychoterapeuty. Nie potrafiąc dokładnie określić natury problemu, warto wybrać placówkę, która działa w sposób kompleksowy. Przykładem niech będzie Przychodnia Lekarsko – Psychologiczna PERSONA, a więc najdłużej istniejący prywatny ośrodek psychiatryczny, psychologiczny i psychoterapeutyczny we Wrocławiu.

Na miejscu od prawie 30 lat leczą lekarze różnych specjalizacji, którzy w zależności od problemu są w stanie wdrożyć dla pacjenta odpowiednią pomoc. Wypracowane przez lata wysokie standardy leczenia i doświadczony zespół, to gwarancja pomocy diagnostycznej i terapeutycznej. Zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci czy młodzieży. Udając się po pomoc do placówki tego rodzaju, mamy pewność, że zostanie nam udzielone efektywne wsparcie.

Odwiedziny:
483
Rodzaj zawartości:
Psychiatria