Lasery w dziedzinie kosmetologii w obecnych czasach stanowią technologię najwyższej jakości, która ma na celu poprawić jakość tkanki skórnej, a także leczyć jej niedoskonałości, które mogą przybrać postać zaawansowanego stadium trądziku, otwartych naczynek czy przebarwień. Na rynku dostępnych jest mnóstwo sposobów leczenia. Jednym z nich jest termokoagulacja.
To w pełni bezpieczna metoda usuwania nieestetycznych zmian skórnych w obrębie twarzy, szyi, ramion oraz dekoltu. Zabieg trwa zwykle 15 minut i już po pierwszym razie widać pożądane efekty. Czasami w przypadku głębokiej degradacji naczynek zabieg trzeba powtórzyć. O tym i o terminie ponownego zabiegu decyduje kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej. Cena jednej procedury waha się od 250 do 500 zł w zależności od regionu kraju oraz miejsca na ciele.
Jak wygląda zabieg termokoagulacji?
Zabieg termokoagulacji polega na wypełnieniu za pomocą cienkiej igły do uszkodzonych naczynek krwionośnych kontrolowaną dawkę energii o wysokiej radiowej częstotliwości, towarzyszącej wytwarzaniu ciepła. Do wykonania tego zabiegu stosuje się delikatny koagulator. Jego działanie sprawia, że na końcach elektrod powstaje bardzo wysoka temperatura, sięgająca ponad 200°C. To z kolei powoduje, że w ścianach naczynek powstaje koagulacja białka, czyli proces ścinania się, co prowadzi do zamknięcia naczynek.
Na jakie zmiany skórne może pomóc termokoagulacja?
Prosaki – to milimetrowe torbiele, znajdujące się pod powierzchnią skóry. Mogą przybrać kształt białych guzków, przypominające krostki. Prosaki możemy znaleźć na nosie, czole, w okolicach oczu i skroniach. Prosaki wysiewowe często można spotkać za uszami, szczęce lub na policzkach. Możemy także wyróżnić prosiaki wtórne. Przyczyną ich powstawania jest powierzchowne uszkodzenie skóry.
Termokoagulacja w leczeniu prosaków polega na przekazywaniu ciepła, które usuwa prosaki. Podczas zabiegu osoba odpowiedzialna za usunięcie ich dobierze optymalną ilość impulsów. Zapewni to pacjentowi bezpieczeństwo i skuteczność działań. Cienka igła już w 0,2 sekundy przekaże energię, doprowadzając do zamknięcia naczynek. To terapia prawie bezbolesna, która nie niszczy okolicznych tkanek.
Popękane naczynka – częsty problem występujący przeważnie u kobiet. To oznaka niewydolności organizmu i zapowiedź powstających żylaków oraz przewlekłej niewydolności żylnej. Sygnałem ostrzegawczym powinno być zaczerwienienie policzków na skutek spożycia alkoholu. Pierwsze zmiany widać po intensywnym wysiłku fizycznym, po spożyciu ostrych przypraw lub po dłuższym przebywaniu na słońcu, mrozie i wietrze.
Termokoagulacja ma za zadanie zamykać wszystkie naczynka za pomocą ścinania się białka w obrębie naczynka. W ten sposób otwarte zmiany skórne zamykają się, nie pozostawiając na skórze blizn. W czasie jednego zabiegu można zlikwidować nawet 150 mm otwartych naczynek krwionośnych. Osoba przeprowadzająca zabieg robi to za pomocą igły, która dotyka naskórek przy zachowaniu odpowiedniego kąta, czyli bezpośrednio nad naczynkiem krwionośnym. Podczas wykonywanego zabiegu na twarzy wykonuje się nie więcej niż 350 impulsów, a w obrębie innej części ciała do 700. Wszystko po to, by zachować względy bezpieczeństwa.
Na podobnej zasadzie działa termokoagulacja podczas leczenia trądziku różowatego młodzieńczego oraz punktów rubinowych.
Trądzik różowaty – to choroba skórna objawiająca się chropowatością skóry i zaczerwienieniem. Zmiany pojawiają się na nosie policzkach, czole i w okolicach oczu. W najgorszym stadium choroby może dojść do deformacji twarzy, właśnie z tego względu tak ważne jest wdrożenie leczenia.
Punkty rubinowe – to nieszkodliwe grudki występujące w kolorze fioletowym, czerwonym bądź bordowym. Zazwyczaj mają kilka milimetrów wielkości. Pojawiają się z wiekiem, na skutek poszerzania się maleńkich naczynek krwionośnych. Pierwsze zmiany rubinowe mogą zaobserwować 30-latkowie, natomiast u 60-latków punktów rubinowych jest już dość dużo. Pojawiają się na cienkiej skórze lub szyi, dekolcie, twarzy oraz na ramionach i tułowiu. Najczęściej zmagają się z nimi kobiety o jasnej karnacji.
Zabiegi laserowe, zwłaszcza te wykonywane metodą termokoagulacji są skuteczne podczas leczenia wielu zmian skórnych np. popękanych naczynek, trądziku, prosaków czy punktów rubinowych. Co ważne wszystkie zabiegi są bezpieczne, skuteczne (poprawa stanu tkanki skórnej następuje natychmiast po zabiegu) oraz trwałe, a sam proces trwa ok. 15 minut.