Szybki test na koronawirusa – zbadaj przeciwciała

testy igg/igg

Szybkie testy na koronawiursa wykrywające przeciwciała IgG i IgM są skutecznym sposobem na sprawdzenie, czy mieliśmy kontakt z SARS-CoV-2. Dzięki możliwości pobrania próbki krwi z palca i przeanalizowania jej z pomocą wyspecjalizowanego, szybkiego testu, wyniki badania przeciwciał są dostępne już po 15-30 minutach od nakłucia palca. W jaki sposób działają tego typu testy, jaka jest ich realna skuteczność i czy mogą zastąpić tradycyjne badania przez wymaz lub testy genetyczne? 

Szybkie testy na koronawirusa – jak to działa? 

Kasetowe testy chromatograficzne służą do wykrywania antygenów IgG oraz IgM, wytwarzanych przez organizm w przypadku zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Ich prosta konstrukcja oraz możliwość wykonania badania z próbki krwi pełnej, surowicy lub osocza pozwala na wykonanie testu w krótkim czasie, nawet w warunkach domowych. Szybkie testy ujawniają przypadki aktualnie toczącego się zarażenia koronawirusem, jak i fakt przebycia choroby COVID-19 w przeszłości. Najczęściej traktowane są jako badania przesiewowe, umożliwiające szybkie zweryfikowanie czy pacjent potrzebuje dodatkowego, dokładnego badania pod kątem koronawirusa, czy też może mieć pewność że chorobę już przebył lub przechodzi bezobjawowo. 

Dodatni wynik badania ujawniony przez szybki test na koronawirusa może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości, wskazując na podwyższony wynik IgG lub na toczącą się infekcję, wskazaną wynikiem IgM. Testy kasetkowe nie służą bezpośrednio do rozpoznawania przypadków COVID-19, ale mogą znacząco ułatwić i przyspieszyć proces typowania pacjentów z najwyższym prawdopodobieństwem zarażenia oraz pacjentów bezpiecznych. Warto zaznaczyć, że ujemny wynik oznacza brak wytworzonych przez organizm przeciwciał. Jeśli doświadczasz objawów typowych dla nowego koronawirusa, istnieje ryzyko, że mogłeś zostać zarażony, ale test kasetkowy daje wynik ujemny, warto potwierdzić go badaniem z wymazu metodą RT-PCR dającą stuprocentową pewność i rekomendowaną przez WHO.

Przeciwciała IgG i IgM – co oznaczają? 

Przeciwciała IgG i IgM specyficzne dla koronawirusa SARS-CoV-2 są wytwarzane przez organizm, który miał kontakt z niebezpiecznym wirusem i stosuje naturalne mechanizmy obronne do zwalczenia rozwijającej się infekcji. Klasa przeciwciał IgG utrzymuje się w organizmie najdłużej, dlatego wykryta w organizmie może oznaczać zarówno aktywną infekcję, jak i fakt przebycia jej w przeszłości. W szybkich testach na koronawirusa wykrywane są zarówno przeciwciała IgG, jak i IgM. Te ostatnie pojawiają się najszybciej, stanowią pierwszą linię obrony organizmu przed koronawirusem i wykryte w teście będą oznaczały, że organizm znajduje się we wczesnej fasie infekcji SARS-CoV-2 lub aktywnie z nią walczy. Przeciwciała IgM mogą ujawniać się do kilku tygodniu po przebytej infekcji, ale docelowo są zastępowane w organizmie przez bardziej trwałe przeciwciała IgG

Możliwość wykrywania obecności przeciwciał IgG i IgM w organizmie przy zastosowaniu dokładnych testów na koronawirusa daje dość wysoki poziom pewności, czy organizm zwalczał lub aktywnie walczy z infekcją SARS-CoV-2. Dla osób, które mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem lub doświadczającymi pierwszych symptomów choroby, szybkie testy kasetkowe mogą być pierwszą wskazówką do wykonania dokładniejszych badań pod kątem koronawirusa (jeśli wynik wyjdzie ujemny) lub powodem do nałożenia na siebie obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny uniemożliwiającej dalsze rozprzestrzenianie się choroby. W przypadku samodzielnego wykonania szybkiego testu na koronawirusa i uzyskaniu pozytywnego wyniku należy zgłosić się do sanepidu. 

Zalety szybkich testów na koronawirusa. Kiedy warto wykonać test IgG/IgM? 

Zdecydowanie największą i najbardziej znaczącą korzyścią ze stosowania szybkich testów na koronawirusa jest czas, w jakim mogą dostarczyć informacji o kontakcie z SARS-CoV-2. Ich wysoka skuteczność pozwala na sprawdzenie, czy badana osoba została zarażona nowym koronawirusem, a nawet określić jak długo wirus rozwija się w organizmie na podstawie poziomu przeciwciał IgG i IgM. 

Szybkie testy na koronawirusa charakteryzują się nie tylko szybkim wynikiem, ale też mocno skróconym czasem wykonania badania – pobrane próbki nie muszą być odsyłane do zewnętrznego laboratorium lub testowane w laboratorium przy szpitalu, więc pacjenci otrzymują wynik niemalże od ręki. 

Współpraca: sklep-testcovid19.pl

Odwiedziny:
417
Rodzaj zawartości:
Badania