Rwa kulszowa – jak sobie pomóc z bólem?

Ból to uczucie, które w wielu sytuacjach uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Z pewnością najmocniejsze dolegliwości bólowe towarzyszą różnego rodzaju schorzeniom, których źródłem jest układ nerwowy.

Do tego typu dolegliwości należy niewątpliwie rwa kulszowa, która w przypadku wielu osób może skutecznie utrudnić życie i sprawić, że ból będzie tak mocny, przeszywający i wręcz paraliżujący, że wykonywanie jakichkolwiek czynności będzie niemożliwe.

Czym tak naprawdę jest rwa kulszowa, jakie są jej objawy, czym jest spowodowana i w jaki sposób można minimalizować dolegliwości bólowe z nią związane?

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa, czyli tzw. ischialgia, potocznie nazywana atakiem korzonków nerwowych, to tak naprawdę zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego. Jest on największym nerwem obwodowym w ludzkim ciele i ciągnie się od tylnej części uda, poprzez goleń, aż do stopy. Z tego względu wszelkie dolegliwości bólowe związane z uciskiem na ten nerw są tak intensywne i czasami wręcz paraliżujące.

Problem ten jest najczęściej spowodowany mechanicznym naciskiem uszkodzonego krążka międzykręgowego (dysku) na korzenie nerwowe. Przyczyną takiego urazu są zazwyczaj zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa postępujące z wiekiem. W kontekście rwy kulszowej często mówi się także o korzonkach, czyli korzeniach nerwów rdzeniowych, które potocznie są tak nazywane. Są to włókna nerwowe, które odchodzą od rdzenia kręgowego i biegną pomiędzy poszczególnymi kręgami od szyi aż po lędźwie. Ich rozmieszczenia sprawia, że są one bardzo wrażliwe na różnego rodzaju zmiany w strukturze kręgosłupa, przez co tak łatwo mogą one stać się przyczyną poważnych dolegliwości bólowych nazywanych nerwobólami.

Oprócz tego przyczyną rwy kulszowej może być także, ucisk korzeni przez guzy nowotworowe, zmiany ropne uciskające nerwy w kanale kręgowym, cukrzyca, stany zapalne czy też choroby zakaźne.

Jakie objawy daje rwa kulszowa?

Rwa kulszowa najczęściej atakuje nagle i objawia się to bólami w okolicy lędźwiowej, promieniującymi do pośladków, tylnej części uda, łydki lub stopy. Jest to spowodowane tym, że nerw kulszowy biegnie przez wszystkie te części ciała. Dolegliwościom bólowym może towarzyszyć osłabienie siły mięśniowej, drętwienie i zaburzenia czucia w wymienionych wcześniej częściach ciała. Najcięższe przypadki mogą objawiać się tak mocnymi nerwobólami, że jedynie pozycja leżąca jest dla chorego komfortowa. Ponadto w pewnym stopniu ograniczona zostaje ruchomość lędźwiowego odcinka kręgosłupa i może pojawić się odruchowe skrzywienie kręgosłupa w tej części. Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest narastający ból odczuwany podczas pochylania się, a także podczas podnoszenia nogi w górę w pozycji leżenia na plecach.

Narastające dolegliwości bólowe, niedowład, brak poprawy w ciągu 6 tygodni i inne tego typu niepokojące sytuacje powinny być sygnałem do konsultacji neurochirurgicznych w celu rozważenia leczenia operacyjnego rwy kulszowej. W innych przypadkach ból zazwyczaj mija samoistnie po kilku dniach, dlatego w większości sytuacji nie jest konieczna zaawansowana diagnostyka i wystarczające jest leczenie zachowawcze.

W jaki sposób można minimalizować ból w przypadku rwy kulszowej?

Ból przy rwie kulszowej czasami może być tak mocny, że chory nie jest w stanie wykonywać żadnych czynności i normalnie funkcjonować. W takiej sytuacji warto wiedzieć jak radzić sobie z bólem. Podstawowym sposobem i w wielu przypadkach najlepszym, jest znalezienie pozycji, w której nie odczuwamy bólu. Najczęściej jest to pozycja leżąca na wznak, na stabilnym i dość twardym materacu z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem prostym. Ta pozycja pozwala rozluźnić mięśnie w odcinku lędźwiowym i skutecznie zmniejszyć ból. Oprócz tego można stosować różnego rodzaju środki przeciwbólowe czy to w formie leków, maści czy okładów rozgrzewających.

Ponadto ciepło może w bardzo skuteczny i szybki sposób zmniejszyć dolegliwości bólowe, z tego względu warto rozważyć również skorzystanie z terapii ciepłem. W tego typu zabiegach ciepłolecznictwa bardzo często wykorzystywana jest kabina do rehabilitacji, która pozwala na równomierne ogrzanie całego ciała, co sprzyja jego szybszej regeneracji i skuteczniej zmniejsza wszelkie dolegliwości bólowe, również te towarzyszące rwie kulszowej.

Odwiedziny:
201
Rodzaj zawartości:
Rehabilitacja i fizjoterapia