RTG zębów – rodzaje zdjęć

zęby

Zdjęcie RTG zębów to podstawowa diagnostyka przeprowadzana przez stomatologów. Wiele zmian chorobowych rozwija się bowiem wewnątrz zębów, przez co dostrzeżenie nieprawidłowości gołym okiem jest niemożliwe. Diagnostyka obrazowa umożliwia dokładne i precyzyjne sprawdzenie, co dzieje się wewnątrz. Istnieje kilka rodzajów zdjęć RTG, jakie może wykonać stomatolog.

Po co wykonuje się RTG zębów?

RTG zębów wykonuje się przy użyciu promieniowania X. Otrzymane zdjęcie pozwala ocenić stan zębów, a także ich budowę. Dzięki niemu stomatolog może sprawdzić ilość i układ korzeni zęba, a także sprawdzić kości, w których jest on osadzony. W zależności od potrzeb lekarz może wykonać konkretny rodzaj zdjęcia RTG. Różnią się one między sobą przede wszystkim ilością zębów, jakie mogą objąć jednocześnie oraz szczegółami, jakie pokazują. Diagnostyka obrazowa jest powszechnie stosowana w nowoczesnej stomatologii. Jest nieoceniona w diagnozowaniu oraz leczeniu wielu chorób. Każdy, kto chce wykonać RTG zębów we Wrocławiu znajdzie w tym mieście gabinety, które się w tym specjalizują.

Czym jest zdjęcie zębowe?

Zdjęcia zębowa stosuje się przede wszystkim w przypadku diagnostyki pojedynczych zębów. Jednocześnie można objąć jego zasięgiem do 3 zębów. Otrzymane zdjęcie pokazuje zarówno ich korony, korzenie, jak kość zębodołu. Stomatolog może na jego podstawie ocenić tkanki zęba, a także kość, która go otacza. Dzięki temu jest w stanie zweryfikować, czy nie rozwija się próchnica, a kanały ułożone są we właściwy sposób. Zdjęcie zębowe wykorzystuje się również w diagnostyce złamania korzenia. Dzięki niemu stomatolog może także ocenić, czy ząb nie wymaga leczenia kanałowego. 

Ten rodzaj diagnostyki obrazowej jest najczęściej wykonywanym badaniem, w przypadku, gdy pacjent zgłasza się do lekarza z bólem zęba. Dzięki zdjęciu może ocenić, czy konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznego leczenia. Jeśli niezbędne jest leczenie kanałowe, to stomatolog najczęściej wykonuje jeszcze dwa zdjęcia. Pierwsze z nich zaraz po oczyszczeniu kanału z zainfekowanej miazgi, aby ocenić długość kanałów. Drugie tuż po wypełnieniu zęba, aby sprawdzić, czy zostało to zrobione we właściwy sposób.

Zdjęcia zębowe wykonuje się również przed rozpoczęciem leczenia protetycznego polegającego na wszczepieniu implantów. 

Kiedy wykonuje się zdjęcie ortopantomograficzne?

Zdjęcie to nazywane jest w skrócie OPG. Zalicza się je do zdjęć przeglądowych. Widoczne są na nim wszystkie zęby, łącznie z zatokami szczękowymi, kośćmi szczęki i żuchwy oraz stawami skroniowymi. Zdjęcie OPG wykonuje się przede wszystkim u pacjentów, którzy po raz pierwszy odwiedzają gabinet stomatologiczny, aby ocenić stan uzębienia. Może być niezbędne także przed wizytą u specjalisty, takich jak chirurg, ortodonta czy protetyk.

Pozostałe zdjęcie RTG wykorzystywane w stomatologii

Dość rzadko wykonuje się zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe. Robi się je, aby ocenić stan ścian stycznych zębów, które ze sobą sąsiadują. Widać na nim wyłącznie korony zębów dolnych i górny, bez korzeni oraz kości. Może objąć jedynie kilka sąsiadujących ze sobą zębów.

Stomatolog może także wykonać badanie CBTC. Jest to tomografia stożkowa. W przeciwieństwie do pozostałych badań umożliwia trójwymiarowe zobrazowanie struktur zębów, a także otaczających je kości czaszki. Pozwala na ustalenie przebiegu kanałów korzeniowych oraz ocenę zmian zapalnych, jakie zaszły w ich obrębie. Badanie to najczęściej wykonuje się w przypadku diagnostyki chorób zębów i tkanek okołowierzchołkowych, zmian w obrębie kości, zatok przynosowych czy stawu skroniowo- żuchwowego. 

zęby

W jaki sposób wykonuje się badanie RTG zęba

Badanie punktowe wykonuje się najczęściej na fotelu dentystycznym. Pacjent zostaje okryty fartuchem wykonanym z gumy ołowianej. Ma on na celu ochronić go przed promieniowaniem. W jamie ustnej pacjenta zostaje następnie umieszczony czujnik radiowizjografii lub klisza rentgenowska. Wykonanie zdjęcia trwa najczęściej bardzo krótko, a cała procedura trwa około 2 minuty. Z kolei czas naświetlania to jedynie sekunda. Jest to więc bezpieczne i w pełni bezbolesne badanie.

RTG ortopantomograficzne wykonuje się z kolei w pozycji stojącej. Pacjent musi ustawić się przed aparatem, a w jego jamie ustnej umieszczany jest stabilizator. Dzięki niemu głowa pozostaje w jednej pozycji, a operator może łatwiej dopasować odpowiednie ustawienie pacjenta niezbędne do wykonania zdjęcia.

Odwiedziny:
98
Rodzaj zawartości:
Badania