Rodzaje znamion barwnikowych. Jak uchronić skórę przed powstawaniem znamion?

dermatolog

Znamiona barwnikowe to dla wielu osób kompleks. Dla innych zmiana skórna, o której wcale nie myślą. Mimo niewielkich rozmiarów, znamiona barwnikowe mogą wnieść w życie sporo zamieszania. Jakie są rodzaje znamion oraz czy da się przed nimi uchronić? 

Jakie są rodzaje znamion? 

Znamiona barwnikowe można podzielić na wrodzone, czyli obecne na skórze dziecka już w chwili urodzin. Często nie są to groźne znamiona, które mają jednolitą i gładką strukturę. Niepokój mogą budzić tylko znamiona o nierównej powierzchni lub nienaturalnie duże. Znamiona wrodzone z wiekiem pokrywają się włosami, co sprawia, że tym bardziej nie budzą powodów do niepokoju. 

Inną grupą są znamiona barwnikowe nabyte, które pojawiają się podczas pierwszych lat życia, w okresie dojrzewania lub nawet w dorosłym życiu. One również nie muszą budzić obaw, jeśli ich granice są równe a powierzchnia gładka. Niepokój mogą jednak wzbudzać atypowe (dysplastyczne) znamiona barwnikowe. 

Jak powstają znamiona?

Znamiona barwnikowe określa się inaczej jako znamiona melanocytarne. Dlaczego? Znamiona barwnikowe biorą się z komórek barwnikowych obecnych w skórze – melanocytów. Ich nadmierne nagromadzenie w pewnym miejscu powoduje, że na skórze pojawia się widoczne znamię. W zależności od nagromadzenia melanocytów mogą się one różnić barwą, wielkością czy charakterem zmiany.

dermatolog

Czy posiadanie znamion jest bezpieczne? 

Każdy z nas ma chociaż jedno małe znamię. Posiadanie ich w większej ilości niesie już jednak ryzyko powstania czerniaka, zwłaszcza jeśli są to atypowe znamiona barwnikowe nabyte. Stała obserwacja takich zmian oraz kontrolne wizyty u lekarza pozwolą jednak w porę zapobiec niebezpieczeństwu.

Znamiona barwnikowe trudno przeoczyć na skórze, ponieważ różnią się kolorem od pozostałej części ciała. Zmiany łagodne są bezpieczne dla zdrowia i życia, dlatego nie powinny budzić niepokoju. Na wizytę u lekarza powinny się jednak udać wszystkie osoby, które zaobserwują u siebie zmiany barwnikowe o niesymetrycznym kształcie, gruzkowatej budowie lub innym kolorze. 

Jak się chronić przed znamionami barwnikowymi? 

Znamiona barwnikowe mogą dotknąć każdego. Niektórzy z nas są także obciążeni genetycznie. Jeśli w rodzinie były przypadki zachorowania na czerniaka lub zespół znamion dysplastycznych to należy wykazać się szczególną ostrożnością. Aby chronić się przed powstaniem znamion barwnikowych zaleca się przede wszystkim unikanie eksploatacji na słońce oraz ograniczenie wizyt w solarium. Należy także wzmacniać komórki budujące skórę np. dzięki odpowiedniej diecie i nawadnianiu organizmu.

pieprzyk

Co więcej, osoby z dysplastycznymi zmianami na skórze oraz obciążone genetycznie powinny regularnie odbywać wizyty w gabinecie dermatologicznym, gdzie można wykonać szereg badań. Najpopularniejsze z nich to dermatoskopia. Jest to badanie, które pozwala lekarzowi określić czy zmiana barwnikowa ma charakter łagodny, czy złośliwy. Oglądanie zmiany w dużym powiększeniu pozwala lekarzowi na dobranie odpowiedniej metody postępowania ze zmianą. 

Kiedy należy usunąć znamiona barwnikowe? 

Znamiona barwnikowe łagodne zazwyczaj nie wymagają usunięcia, chyba że znajdują się w niepokojącym miejscu. Należy jednak podkreślić, że decyzja o usunięciu znamiona barwnikowego jest podejmowana wyłącznie przez lekarza. Wspomniane wykonanie badania dermatoskopem umożliwia specjaliście ocenę, czy znamię można bezpiecznie usunąć.

 

Odwiedziny:
646
Rodzaj zawartości:
ArtykułyDermatologia