Psychologia uniformu, czyli jak postrzegamy lekarzy

lekarz

Powstało już bardzo wiele badań potwierdzających, że odpowiedni strój pełni funkcję psychologiczną. Przy pierwszych spotkaniach w ocenie osoby najbardziej działa wzrok, a więc pod lupę bierze się jej postawę i ubiór. Bardzo duże znaczenie ma to również w zawodach, zwłaszcza medycznych, a jak wiadomo, lekarze noszą zazwyczaj określone stroje. Na tym przykładzie zobaczmy więc, jak działa psychologia uniformu. 

Jak człowiek odbiera osobę w specjalnej odzieży?

Ludzie w mundurach lub właśnie odzieży medycznej są stawiani nad osobami zwyczajnie ubranymi. Zazwyczaj określa się czy uniform jest zadbany i schludny, wówczas pozwala to sądzić, iż człowiek jest poważany i godny zaufania. Ponadto specjalistyczny ubiór z reguły informuje o tym, że spełnia on określoną rolę w społeczeństwie. Wiąże się to z pewnymi oczekiwaniami względem osób w specjalnej odzieży, ale czasem też może być oznaką, by do danych osób podchodzić z dystansem. 

Czy każdy uniform budzi szacunek? 

Choć odpowiedź na to pytanie jest zazwyczaj twierdząca, to czasem jednak strój może wpływać negatywnie na odbiór danej osoby i w zawodzie lekarza widać to bardzo dobrze. O ile mundury zazwyczaj budzą respekt, o tyle odzież medyczna nieraz budzi niepokój i jest zwiastunem złych wieści bólu i dyskomfortu. Nie oznacza to jednak, że lekarze się są otaczani szacunkiem. Ich praca ratuje życie wielu osobom, dlatego uznanie mają niezależnie od ubioru. 

Jak rodzaj odzieży zmienia nastawienie?

Dlaczego jednak odzież medyczna wprowadza negatywne emocje? Głównie przez biały kolor. Jeśli w placówkach o jaskrawym świetle przechadzają się osoby w białych kitlach czy nawet w białych spodniach dla lekarzy i koszulkach, to powoduje to bardzo duży dyskomfort w oczach pacjentów i sprawia, że jeszcze bardziej boją się oni wizyty, czy badania. 

Dlatego właśnie zaczęto zmieniać podejście do medycznej odzieży. Jej wybór nie jest już tak rygorystyczny i zazwyczaj należy do lekarzy, którzy starają się wybierać bardziej przyjazne dla pacjentów uniformy. 

Czy lepiej wybrać kolorową odzież?

Kolory mają zdecydowanie większą moc w psychice. Mogą naprawdę znacząco wpłynąć na odbiór danej osoby, a w medycynie pozwalają zerwać z negatywnym stereotypem lekarza w białym kiltu. Warto jednak zauważyć, że kitel, fartuch lub inna odzież medyczna jest w dalszym ciągu obowiązkowa w wielu placówkach. Spodnie czy koszulki można dobierać indywidualnie, ale w przypadku kitli dowolny jest tylko kolor lub ewentualnie krój. Na jaki kolor więc postawić w wyborze odzieży medycznej? W wielu placówkach można spotkać uniformy: 

  • Niebieskie – są one najbardziej popularne, ponieważ oznaczają spokój, poczucie bezpieczeństwa, ukojenia i harmonii. Dzięki temu pacjenci są zapewniani o jak najlepszej opiece. 
  • Zielone – które działają na pacjentów uspokajająco i relaksująco; dodatkowo budzą wśród nich duże zaufanie do lekarzy. 
  • Fioletowe – oznaczające ciepło, przyjaźń i pogodę ducha, co pozwala zachować dużo większy spokój podczas wizyt
  • Żółte – wprowadzające radosną atmosferę i neutralizujące poczucie stresu, zwłaszcza przed zabiegami. 

Choć dla wielu lekarzy biel jest dużo bardziej praktyczna, to czasem warto pomyśleć o innych kolorach, by pacjenci odbierali ich przyjaźniej i z większym spokojem. 

lekarz

Co ze wzorami?

Mimo wybrania innych kolorów odzieży medycznej niż biel, warto jednak zachować umiar z eksperymentowaniem i ewentualne wzory lub grafiki zostawić dla pediatrów, którzy jednak szczególnie swoim ubiorem muszą wywołać u dzieci pozytywne emocje. W przypadku lekarzy dla dorosłych zbyt wyraziste kitle czy fartuchy mogłyby być odbierane jako mniej profesjonalne

Podsumowanie 

Jak więc można zauważyć rodzaj i kolor uniformu może mieć bardzo duże znaczenie w odbiorze danej osoby przez innego człowieka. Psychika silnie działa ze wzrokiem, dlatego też w placówkach medycznych tak dużą rolę odgrywają kolory. Warto o nich pamiętać przy wyborze odzieży medycznej i postawić na takie, które będą komfortowe zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. 

Dane teleadresowe

Odwiedziny:
65
Rodzaj zawartości:
Firmy medyczne