Poznaj najczęstsze choroby narządu wzroku

wzrok

Nie da się ukryć, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jednak mimo jego dużej roli nie za dużo osób zdaje sobie sprawę z tego, że aby był on w dobrej kondycji, należy o niego odpowiednio dbać i systematycznie badać oczy. Jeśli się tego nie robi, wówczas istnieje ryzyko wystąpienia wielu chorób. Zobaczmy więc jakie schorzenia mogą wystąpić, jakie są ich powody i gdzie je leczyć. 

Najczęstsze choroby oczu 

Chorób dotykających narząd wzroku jest naprawdę sporo, gdyż oczy są miejscem szczególnie unerwionym i przez większość czasu niezbyt chronionym. Do najczęstszych z nich należą przede wszystkim te odpowiadające za wady wzroku, czyli krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność, czy astygmatyzm. Coraz częściej pojawiają się jednak dużo poważniejsze schorzenia, do których zaliczamy:

  • Odwarstwienie siatkówki – najniebezpieczniejsza choroba szybko prowadząca do utraty wzroku. Na samym początku nie objawia się niczym szczególnym; później są zauważalne zamglenia i stopniowe zmniejszanie pola widzenia, przy których konieczna jest już operacja lub zabieg laserowy. 
  • Zwyrodnienie plamki żółtej – inwazyjne schorzenie dotyczące centralnej części siatkówki. Objawia się niewyraźnym obrazem, zniekształceniom, a nawet całkowitym zamroczeniem. Leczy się je za pomocą podawania igłowo specjalnego płynu do oka, który hamuje rozwój choroby, ale nie zawsze jest w stanie cofnąć jej skutki. 
  • Jaskrę – związaną ze złym ciśnieniem tętniczym w oku, która objawia się zazwyczaj na sam koniec, gdy ryzyko utraty wzroku jest już bardzo duże. Leczy się ją farmakologicznie, laserowo lub operacyjnie. 
  • Zaćmę – polegającą na zmętnieniu soczewki oka, która staje się mniej przejrzysta i obniża ostrość widzenia (w tym odległość). Jej postęp hamują krople do oczu, jednak aby całkowicie ją usunąć i nie dopuścić do utraty wzroku należy podjąć się operacji. 
  • Retinopatię cukrzycową czy barwnikową – występujące zazwyczaj przy powikłaniach cukrzycowych lub genetycznych. Wzrok stopniowo się pogarsza, zamazuje, kolory mieszają się ze sobą, powstają obrzęki i uszkodzenia nerwów. W takim wypadku konieczne jest leczenie laserowe lub rehabilitacja wzrokowa. 
  • Zespół suchego oka – mniej inwazyjne schorzenie polegające na niedostatecznym nawilżeniu oczu, które zazwyczaj niweluje zastosowanie specjalnych kropli. Nieleczone może jednak prowadzić do stanów zapalnych. 
  • Zapalenie rogówki, twardówki, czy tęczówki – powstają zazwyczaj przez dostanie się do oczu drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Towarzyszy im ból, pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie, a wyleczyć je można jedynie poprzez maści podawane do oczu oraz doustną farmakologię. 
  • Zapalenie spojówek – związane ze stanem zapalnym, które leczy się podobnie jak przy zapaleniu np. rogówki – poprzez krople i maści, ale także poprzez antybiotyk, gdyż ból i wydzielanie się płynów są dużo bardziej intensywne. 
  • Zwyrodnienie ciała szklistego – inaczej zmętnienie ciała szklistego, czyli substancji pokrywającej gałkę oczną. W obrębie wzroku pojawiają się „paprochy, pajączki lub muszki”, które utrudniają widzenie, ale ich niwelacja jest możliwa głównie dzięki specjalnym kroplom do oczu. 

Przyczyny chorób narządu wzroku

Można zauważyć, że choroby dotykające oczy mogą być bardziej lub mniej inwazyjne. Wszystko zależy od przyczyn, z jakich mogą powstać, a zalicza się do nich: 

  • Współwystępowanie chorób przewlekłych (cukrzycy, miażdżycy, nowotworów)
  • Dziedziczność i kwestię genów
  • Sędziwy wiek
  • Niskie ciśnienie tętnicze lub nadciśnienie
  • Stałą pracę przy komputerze
  • Nieodpowiednią pielęgnację oczu
  • Stres
  • Palenie papierosów
  • Reakcje alergiczne

Warto dodać, że im więcej występuje powodów, przez które nasz wzrok jest zaniedbywany, tym większe ryzyko pojawienia się najbardziej inwazyjnych chorób. 

wzrok

Gdzie leczy się choroby oczu? 

Wiele z powyższych chorób objawia się bardzo późno, dlatego też istotną rolę w ich uniknięciu odgrywa regularne badanie wzroku. Wykonuje się je w gabinetach okulistycznych, które mieszczą się zarówno w publicznych ośrodkach zdrowia, w prywatnych klinikach, jak i w odrębnych placówkach skierowanych wyłącznie na okulistykę i optykę. Warto więc udać się na takie badania przynajmniej raz na 2 lata, chyba że występują u nas potencjalne przyczyny chorób, wówczas raz do roku. Wtedy też będziemy mieć stałą kontrolę nad stanem naszego wzroku i zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób, nieraz prowadzących do całkowitej jego utraty. 

Odwiedziny:
97
Rodzaj zawartości:
Artykuły