Pomoc fizjoterapeuty po wypadku

Pacjent w gabinecie

Jeśli przeżyło się nieszczęśliwy wypadek, doznało poważnej kontuzji, która wymagała interwencji chirurgicznej, z pewnością będzie potrzebne podjęcie rehabilitacji. Jedną ze skutecznych i sprawdzonych metod jest fizjoterapia. Na czym polega taka forma pomocy i dlaczego warto z niej skorzystać?

Odzyskanie sprawności pod kontrolą specjalisty

Ciało podlega naturalnej regeneracji, jednakże poważniejsze wypadki, które wymagały leczenia inwazyjnego jak w przypadku złamania, pęknięcia, powinny być pod profesjonalnym nadzorem. Doskonałym pomysłem będzie wówczas współpraca z dobrym fizjoterapeutą. Przywrócenie pełnej motoryki ręki po złamaniu, czy kolana po przebytej operacji, które zostało na długo unieruchomione gipsem, może się okazać trudne do osiągniecia poprzez samodzielne działania. Doświadczony w tych kwestiach fizjoterapeuta pokieruje dalszym procesem leczenia.

Zdiagnozuje stan mięśni po przebytym urazie, przeprowadzi niezbędny masaż leczniczy, może również w tym celu korzystać z różnych narzędzi i przedmiotów rehabilitacyjnych, które będzie posiadał w swoim gabinecie. Ponadto, zleci dodatkowe ćwiczenia fizyczne, które powinno się systematycznie wykonywać w domu, aby wspomóc prawidłową regenerację mięśni oraz odzyskać pełną sprawność. Proces gojenia w dużej mierze zależy od posiadanego wieku oraz indywidualnych zdolności regeneracyjnych tkanek. Małe dzieci bardzo szybko odzyskują sprawność, w przypadku osób starszych niestety proces trwa dłużej i wymaga większej uwagi oraz cierpliwości.

pacjent po wypadkuFizjoterapię można rozpocząć, kiedy uzyska się zgodę od prowadzącego lekarza. Jest to bardzo ważne, aby nie podejmować samodzielnych i zbyt pochopnych działań, aby jeszcze bardziej sobie nie zaszkodzić lub narazić się na powtórne uszkodzenie gojącej się kończyny. Jeżeli uraz był na tyle poważny, że pacjent nie jest jeszcze w stanie samodzielnie dotrzeć do gabinetu, warto skorzystać z rehabilitacji domowej.

Fizjoterapia po przebytych operacjach

Jeśli w wyniku doświadczonego wypadku zaistniała potrzeba przeprowadzenia pilnej operacji, po określonym przez lekarza prowadzącego czasie karencji warto się podjąć rehabilitacji. W zależności od rodzaju urazu warto się udać do konkretnie wyspecjalizowanego fizjoterapeuty. Przykładowo, jeśli jest się po przeprowadzonej operacji serca, narządów wewnętrznych, które wymagały otwarcia klatki piersiowej albo brzucha, proces dochodzenia do siebie może być bardzo żmudny i trudny. Osłabione mięśnie, również te niewidoczne dla oka, z pewnością zostały mocno uszkodzone wskutek interwencji chirurgicznej.

Bez pomocy fizjoterapeuty mogą pojawić się dość niebezpieczne zrosty, a nawet dokuczliwe bóle kręgosłupa. Warto wówczas podjąć się specjalistycznego planu leczenia, który będzie się składał z odpowiedniego masażu leczniczego oraz zestawu konkretnych ćwiczeń fizycznych. Również w przypadku kobiet po cięciu cesarskim interwencja fizjoterapeutyczna może się okazać niezbędna. W tym przypadku warto się zainteresować fizjoterapeutami, którzy posiadają specjalizację uroginekologiczną. Szczególnie jeśli się planuje dalsze potomstwo, sprawdzenie czy istnieje rozstęp mięśni prostych brzucha, przywrócenie pełnej sprawności oraz mobilizacja mięśni głębokich dna miednicy będzie bardzo ważna, aby zadbać o bezpieczny przebieg kolejnej ciąży oraz porodu.

masaż klasyczny pleców

Fizjoterapię domową we Wrocławiu i w okolicach zapewnia fizjoterapeuta z Global Therapy.

Nawet jeśli się nie ma takich zamiarów, skorzystanie z wizyty u fizjoterapeuty będzie bezcenną inwestycją w polepszenie własnego stanu zdrowia, a nawet stanowi doskonałą profilaktykę. Zaniedbanie lub zaniechanie podjęcia takiej formy leczenia może przynieść różne, nawet niepożądane skutki dla zdrowia.

Pomoc fizjoterapeuty warta swojej ceny

Systematyczne korzystanie z rehabilitacji, która w szczególności nie jest objęta państwową refundacją może się okazać kosztowne. Ponadto, czas oczekiwania na uzyskanie świadczeń z NFZ może być zbyt długi i negatywnie przełożyć się na stan zdrowia pacjenta. Aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, warto wykupić polisę na życie, w szczególności od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Może być to jedyny sposób, dzięki któremu będzie się w stanie skorzystać z usług sprawdzonego specjalisty, który pokieruje dalszym procesem powrotu do zdrowia.

Niestety kończyny lub części ciała, które przebyły uraz, a nie były leczone pod ścisłym nadzorem fizjoterapeuty mogą już nigdy nie odzyskać pełnego zakresu ruchu ani sprawności sprzed wypadku. Ponadto, każdy przypadek jest inny, dlatego aby proces powrotu do zdrowia przebiegał efektywnie i bezpieczne, warto podjąć się jak najszybciej, indywidualnej współpracy z wybranym specjalistą.