Niedoczynność tarczycy, a wizyta u endokrynologa i dietetyka

badanie

Choroby tarczycy należą do typu dolegliwości, określanych mianem cywilizacyjnych. Potrafią dotknąć w każdym wieku, niezależnie od miejsca zamieszkania i stosowanego trybu życia. Jednakże, jak pokazują najnowsze badania naukowe, najczęściej z problemami tarczycy mają do czynienia kobiety, będąc w przedziale od trzydziestego do czterdziestego roku życia. Jedną z form zaburzeń jest niedoczynność tarczycy, czyli sytuacja, kiedy hormonów jest za mało w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Jak zdiagnozować oraz leczyć tego typu schorzenie?

Popularne objawy

Pacjenci, cierpiący na niedoczynność tarczycy, najczęściej skarżą się na uczucie ciągłego zimna, mają gorszej jakości sen, a odpoczynek nie wpływa na usunięcie stanu zmęczenia. Do tego często dochodzi niewyjaśniony przyrost wagi ciała, niskie ciśnienie oraz spowolnione tętno. Wśród kobiet mogą się pojawić zaburzenia miesiączkowania, prowadzące do bezpłodności.

Jak diagnozować nadczynność tarczycy?

problemy z tarczycą

Diagnostyką oraz wnikliwym leczeniem, dopasowanym do potrzeb pacjenta zajmuje się endokrynolog – Sosnowiec, Centrum Medyczno-Stomatologicznego Uni-Med

Aby potwierdzić bądź wykluczyć, czy odczuwane objawy są wynikiem schorzenia tarczycy, należy udać się do lekarza endokrynologa, który zleci wykonanie szeregu badań. Podstawowym jest wymaz krwi, którym określa się stężenie hormonów tarczycy oraz przysadki mózgowej w organizmie, czyli TSH, FT3 i FT4. Dodatkowo zleca się również badanie anty-TPO oraz anty-TG, które oznaczają występujące stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy. Ponadto, pacjent powinien mieć wykonane badanie USG tarczycy, aby uzyskać jak najpełniejszy obraz kliniczny i móc postawić adekwatną diagnozę. Dodatkowym wskaźnikiem jest zawyżony poziom cholesterolu we krwi, który często występuję u osób cierpiących na zaburzenia tarczycy.

Jak wygląda leczenie?

W zależności od wyników i natężenia dolegliwości, prowadzący endokrynolog wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne, które musi być monitorowane okresowymi badaniami krwi. Coraz częściej zaleca się również wizyty u dietetyka, a także odpowiednią aktywność fizyczną, ponieważ na poprawę kondycji tarczycy ma wpływ zdrowy styl życia oraz stosowana dieta. Aby leczenie przebiegało efektywnie, bardzo ważna jest współpraca różnych specjalistów, dlatego warto wybierać placówki, świadczące tego typu usługi. Niestety, leczenie potrafi być kosztowne, ponieważ wymaga długotrwałej i systematycznej kontroli specjalistycznej, tak aby przyniosło jak najefektywniejsze wyniki. Dopiero wypracowanie szczegółowego postępowania oraz zastosowanie bardzo zindywidualizowanej strategii leczenia mogą efektywnie przełożyć się na poprawę zdrowia i odzyskanie dobrego samopoczucia pacjenta.

Czy niedoczynność tarczycy można wyleczyć?

Niestety za występującym zaburzeniem najczęściej stoją uwarunkowania genetyczne, chociażby w postaci autoimmunologicznych chorób tarczycy jak Hashimoto czy zespół Gravesa i Basedowa. Przyczyny oraz objawy schorzenia dodatkowo wzmacnia szereg czynników środowiskowych jak silne zanieczyszczenia, przewlekły stres, a także złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Dlatego stosuje się najczęściej leczenie objawowe oraz zaleca odpowiednią profilaktykę, aby zminimalizować, a także spowolnić rozwój choroby. Nieprawidłowego działania tarczycy nie można lekceważyć, bo może być również sygnałem, a nawet początkiem poważnej choroby nowotworowej. Również kobiety w ciąży bądź starające się o potomstwo powinny ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego oraz poddawać się systematycznej kontroli. Zaburzenia pracy tarczycy przekładają się nie tylko na problem zajścia w ciąże, ale również na ryzyko poronienia, przedwczesny poród, a także na późniejsze problemy z laktacją. Niezależnie od płci, stanu zdrowia i posiadanego wieku, warto regularnie wykonywać badania tarczycy.