Bez wątpienia to, jak śpimy przekłada się na jakość snu, nasze zdrowie, a także samopoczucie. Bardzo ważna jest pozycja, w jakiej zasypiamy. Nieodpowiednie ułożenie ciała może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych np. z kręgosłupem. Szczególną wartość do odpowiedniej higieny snu powinny przykładać osoby cierpiące na skoliozę, czyli skrzywienie kręgosłupa. Jakie pozycje do spania najlepiej sprawdzają się w przypadku skoliozy? Czy to, na czym śpimy ma znaczenie dla naszych pleców? Po odpowiedzi zapraszamy poniżej.
Spanie a skolioza
Skolioza to niestety często występujące schorzenie kręgosłupa. Może deformować kręgosłup na kilku poziomach. Po pierwsze istnieje, skolioza czołowa – inaczej zwana bocznym skrzywieniem kręgosłup. Po drugie, skolioza strzałkowa – charakteryzująca się skręceniem kręgosłupa, a także skolioza pozioma, w której występuje rotacja kręgów w kręgosłupie.
Kręgosłup ze skoliozą nie jest prosty, a wygięty na kształt litery S. Objawia się nierównym ustawieniem ramion i łopatek oraz charakterystycznym wysunięciem jednego biodra przed drugie. Asymetria pleców może prowadzić do wielu zaburzeń, w tym równowagi. W przypadku braku leczenia i zaniedbania np. poprzez spanie w nieodpowiedniej pozycji, może prowadzić do powstania garbu. Grozi to także chronicznym bólem pleców, a w najgorszych przypadkach – zniekształcenie klatki piersiowej może poskutkować niewydolnością układu oddechowego lub krążenia.
Niezbędnym elementem leczenia skoliozy, zwłaszcza u dzieci, jest spanie w odpowiedniej, niepogłębiającej problemu pozycji na przystosowanym do tego materacu.
Jeśli chcesz uzyskać specjalistyczną radę dotyczącą zdiagnozowania skoliozy lub uzyskania informacji na temat procesu leczenia, zapraszamy do Centrum Medycznego Medus, które posiada jedną z najlepszych poradnię ortopedyczną we Wrocławiu.
Jakie są najlepsze pozycje do spania w przypadku skoliozy?
Prawidłowa pozycja podczas snu jest niezwykle istotna ze względu na swój wpływ na ułożenie kręgosłupa. Odpowiednie ułożenie ciała na materacu może pomóc w zniwelowaniu dokuczliwego bólu pleców, karku czy nawet głowy. Zyskujemy wtedy także większy komfort snu, budzimy się bardziej wypoczęci i pełni energii.
Wiele osób twierdzi, że najwygodniej śpi im się leżąc na brzuchu. Z medycznego punktu widzenia, jest to jednak najmniej odpowiednie ułożenie, gdyż najbardziej obciąża kręgosłup. Narządy wewnętrzne są wtedy uciskane, podobnie jak klatka piersiowa, która dostarcza do mózgu mniej tlenu. Szyja również cierpi w takim położeniu, gdyż jest nienaturalnie wygięta w bok i do góry. Można jednak nieco poprawić tę pozycję, jeśli pod miednicę ułożymy poduszkę. Pozwoli to na częściowe odciążenie pleców.
Zaleca się, aby śpiąc na boku, uginać kolana. Bardziej wskazane jest leżenie na prawym boku niż na lewym, gdyż wiąże się to z nieuciskaniem narządów wewnętrznych oraz zrelaksowaniem ciała. Najlepiej także umieścić między nogami poduszkę, która pozwoli zmniejszyć nacisk na kolana.
Najlepsza pozycja do spania według lekarzy to ta na plecach. Umożliwia ona całkowity relaks nie tylko dla mięśni i kręgów, ale i narządów. Zaleca się ją wszystkim, nie tylko osobom cierpiącym na skoliozę.
Wstając rano, warto najpierw się trochę porozciągać.
Jak powinno się zadbać o higienę snu w przypadku takiego schorzenia?
Osoby ze skoliozą, zwłaszcza dzieci powinny spać na materacu, który nie jest ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Istotne jest także, aby nie kłaść głowy na poduszce. Dozwolone natomiast jest używanie popularnych “jaśków”, czyli płaskich, małych poduszek, służących jako podgłówek.
Ważne jest też profilaktyczne zapobieganie skoliozy, która może się rozwinąć w wyniku nieodpowiedniego dbania o kręgosłup. W końcu nasze plecy na co dzień narażone są na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Dźwiganie ciężarów, zła postawa ciała i inne czynniki mają wpływ na powstający ból, skrzywienia czy różnego rodzaju deformacje. Odpowiednio dopasowana poduszka ortopedyczna z pewnością jest jednym z wielu elementów higieny snu. Kręgosłup, wsparty o tego rodzaju poduszkę, może rozluźnić kręgi, ustawiając się w naturalnej pozycji. Pomaga ona nie tylko w zapobieganiu powstania skoliozy, lecz także jest bardzo pomocna w procesie jej leczenia. Gwarantuje relaks i odprężenie spiętych mięśni.