Leczenie zaburzeń ruchu aparatem do elektroterapii

leczenie elektroterapią

Aparaty do elektroterapii to urządzenia do elektrostymulacji. Służą do leczenia schorzeń i zwyrodnień neurologicznych, stawowych i mięśniowych. Leczenie zaburzeń ruchu aparatem do elektroterapii znanych producentów takich jak Astar, Eie, BTL czy Meden to profesjonalne sprzęty medyczne, które umożliwiają prowadzenie skutecznej terapii. W jaki sposób działają aparaty do elektroterapii i jakie dają efekty?

Czym jest elektroterapia?

Elektroterapia, z ang. electrotherapy to sposób leczenia charakterystyczny dla fizjoterapii i dziedzin pokrewnych. Sprawdza się podczas rehabilitacji różnego rodzaju urazów i schorzeń, ponieważ samo stosowanie aparatów do elektroterapii uznaje się za bezpieczną, prostą, ale także skuteczną metodę leczenia i rehabilitacji. Warunkiem, który trzeba spełnić jest jednak stosowanie terapii regularnie i pod nadzorem specjalisty.

Aparat do elektroterapii – leczenie

Elektroterapię można nazwać leczniczymi prądami, ponieważ elektroterapia to zabiegi wykorzystujące prąd. Elektrostymulacja osiągana dzięki napięciu jest możliwa do wykonania w określonych miejscach, gdzie dzięki zabiegom z wykorzystaniem aparatu poprawia się krążenie, przyspiesza się rozkład komórek, a także wyraźnie można zauważyć pośrednie działanie elektroterapii na tkanki. Najczęściej elektroterapia jest zalecana pacjentom jako sposób uzupełniający fizykoterapię i rehabilitację czynną. Zabiegi trwają najczęściej od 5 do 14 dni, niekiedy codziennie przez kilkanaście minut.

W jaki sposób odbywa się zabieg elektroterapii?

Rozwój techniki umożliwia wykorzystanie w elektroterapii potencjału prądu. W leczeniu stosuje się prądy: stały, zmienny lub impulsywny. Jego zakres, siła, napięcie, częstotliwość i inne parametry są dostosowywane pod schorzenie pacjenta czy miejsce występowania urazu, co sprawia, że dział ten jest bardzo szeroki. Stosowanie profesjonalnych aparatów do elektroterapii w leczeniu zaburzeń ruchu to bezpieczna metoda, która ułatwia powrót do zdrowia. Wiele osób obawia się elektroterapii, ponieważ boi się porażenia prądem. Należy jednak zaznaczyć, że jest to bezpieczna metoda, o ile lecznicze działanie prądu jest dobrze zaplanowane i kontrolowane.

aparat do elektroterapii

Aparat do elektroterapii Diatronic DT-7B ze sklepu internetowego X-REH.PL

Elektroterapia – rodzaje

Profesjonalna aparatura medyczna pozwala na wykorzystanie prądu w terapii idealnie dopasowanej do potrzeb każdego pacjenta. Leczenie zaburzeń ruchu aparatem do elektroterapii może przybierać różne formy:

 • jednoforeza

Zabiegi elektroterapii polegają na przyczepieniu do ciała elektrod, które przepuszczają prąd stały. Jonoforeza jest zalecana między innymi w przypadku schorzeń reumatycznych i nerwobóli.

 • galwanizacja

Ten rodzaj terapii wpływa na tkanki nerwowe i mięśnie, mimo że jest podawany w dawkach prądu stałego o małej częstotliwości. Sprawdza się do leczenia przeciążonych nerwów i mięśni, ale także w przypadku zwyrodnieniowej choroby stawów.

 • elektrostymulacja

Zabiegi polegają na podawaniu prądu impulsywnego, który ma na celu wywołanie dodatkowych skurczów mięśni. Ma to na celu przywrócenie prawidłowego czucia i siły w przypadku niedowładu czy leczenia porażeń nerwowych.

 • prądy diadynamiczne

Mają na celu zwiększenie przepływu krwi w żyłach, dzięki temu lepiej wchłaniają się krwiaki i obrzęki. Prądy diadynamicznie przepisuje się często osobom, które skarżą się na nerwobóle oraz mają obrzęki po urazach narządów ruchu.

 • prądy interferencyjne

Często stanowią uzupełnienie rehabilitacji, ponieważ prądy interferencyjne wpływają na poprawę krążenia, redukcję tkanki, ale mają także dobroczynne działanie przeciwbólowe.

 • prądy TENS

Leczenie zaburzeń ruchu aparatem do elektroterapii za pomocą prądów TENS to podawanie prądów o małej częstotliwości, które stymulują nerwy. To popularna metoda leczenia chorób kręgosłupa oraz bólami, które towarzyszą osteoporozie. Prądy TENS to także popularna metoda leczenia cellulitu czy przyspieszania zrostu połamanych kości.

 • prądy Kotza

Wielu osobom sprawiają ból, ponieważ ich celem jest wniknięcie do głęboko położonych warstw mięśniowych. Elektroterapia za pomocą tzw. rosyjskiej stymulacj to zabieg, który polega na wywołaniu skurczów, które leczą osłabione mięśnie, ale także urazy po złamaniach narządów ruchu.

 • prądy Traberta

Impulsywne, jednokierunkowe prądy, które służą w przypadku bólów kręgosłupa, zaburzeń krążenia oraz po urazach narządów ruchu.

 • stymulacja nerwów

Stanowi tylko uzupełnienie leczenia, ponieważ celem stymulacji nerwów jest ukojenie bólu.

Elektroterapia – efekty

Nowoczesna aparatura medyczna często szybko przynosi pacjentom poprawę stanu zdrowia. Zwłaszcza jeśli obok elektroterapii pacjent regularnie wykonuje ćwiczenia, uczestniczy w rehabilitacji i dba o nawodnienie i dietę.Wykorzystanie aparatu do elektroterapii w leczeniu zaburzeń ruchu pomaga w leczeniu stanów zapalnych i ukojeniu doskwierającego bólu. Ponadto elektroterapia poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek. Czy jednak leczenie aparatem do elektroterapii do dobre rozwiązanie dla każdego?

Leczenie zaburzeń ruchu aparatem do elektroterapii – wskazania

Wskazania do elektroterapii to długa lista różnych schorzeń i urazów, które stale jest uzupełniania o nowe przypadłości, na które skarżą się pacjenci. Wśród najbardziej popularnych wskazań do leczenia zaburzeń ruchu aparatem do elektroterapii wymienia się:

 • stany po przebytych urazach narządów ruchu, np. palców,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów,
 • choroby reumatyczne,
 • zapalenia tkanek miękkich,
 • bóle kręgosłupa,
 • dyskopatie kręgosłupa,
 • rwę kulszową,
 • osteoporozę,
 • nerwobóle.

Istnieje jednak także szereg przeciwwskazań do stosowania aparatu do elektroterapii, wśród których można wymienić m.in. nowotwory, zaburzenia rytmu serca, posiadanie rozrusznika serca lub implantów, ciążę czy stany zapalne w okolicach, gdzie będą przykładane elektrody.

Odwiedziny:
134
Rodzaj zawartości:
Artykuły