Jednym z podstawowych elementów wyposażenia gabinetów medycznych, są kozetki lekarskie znane również jako leżanki. Swoją budową przypominają one niewielkie łóżka lecz wbrew pozorom pełnią bardzo wiele funkcji. Leżanki można spotkać przede wszystkim w szpitalach, gdzie odbywa się podstawowe badanie po przyjęciu pacjenta.
Jakie są pełne funkcje kozetki medycznej, gdzie taki mebel może znaleźć swoje zastosowanie i jakie wymagania musi spełnić by znaleźć się w placówce lekarskiej? Poniżej opisujemy podstawowe cechy i zalety jakie posiada nowoczesna kozetka.
Uniwersalność kozetki medycznej
Czym wyróżnia się kozetka medyczna i dlaczego znajduje zastosowanie w tak wielu gabinetach lekarskich różnych specjalizacji?
Przede wszystkim konstrukcją. Kozetka umożliwia pacjentowi przyjąć pozycję siedzącą i leżącą. Lekarz dzięki temu może wykonać różne badania. Jest to jednak mebel, na którym można pobrać krew od pacjenta w pozycji leżącej czy zmierzyć ciśnienie. Budowa leżanki sprawdza się także w gabinetach masażu, gabinetach kosmetycznych czy u fizjoterapeutów. Prócz istotnych badań, w pozycji leżącej przeprowadza się zabiegi takie jak:
- masaż leczniczy i klasyczny,
- akupunktura,
- depilacja laserowa,
- rehabilitacja.
Warto zauważyć, że kozetka sprawdza się także w gabinecie psychologa lub psychiatry.
Budowa kozetki i jej cechy
Mimo wielu wspólnych cech, poszczególne linie lub modele kozetek różnią się między sobą. Niektóre z nich są klasyczne, inne posiadają dodatkowe wyposażenie takie jak uchwyt na papier czy dodatkowa półka. Oprócz tego, leżanki mogą posiadać koła jezdne z blokadą i być przy tym całkowicie stabilnymi meblami. Bardziej zaawansowane modele posiadają możliwość ręcznej regulacji segmentu głowy. Odpowiednie doposażenie oraz funkcje dodatkowe mogą odpowiadać fizjoterapeutom, masażystom czy nawet znaleźć swoje zastosowanie w gabinetach odnowy biologicznej.
Warto poruszyć temat materiałów, które wykorzystuje się w procesie produkcji kozetek. Producenci zwracają szczególną uwagę na to, by ich meble spełniały wszystkie zasady narzucone z góry przez Główny Inspektorat Sanitarny. Branża medyczna z racji współpracy z wieloma pacjentami musi zapewniać najwyższe bezpieczeństwo, higienę oraz sterylność każdego pomieszczenia w placówce.
Z jakich materiałów wykonywana jest kozetka?
Pierwszym z najważniejszych, typowych dla branży medycznej materiałów, jest nieorganiczna tapicerka. Jest to tworzywo syntetyczne, niepowodujące uczuleń i alergii. Tapicerka nie posiada szwów – ich ilość może być jednak znikoma – jako elementy łączenia, niezbędne do zapewnienia trwałości mebla. Jest to tworzywo łatwo zmywalne i cechuje się wysoką odpornością między innymi na:
- wysokie i niskie temperatury,
- działanie promieni słonecznych i światła UV z lamp,
- działanie wody i wilgoci,
- szkodliwe czynniki atmosferyczne,
- uszkodzenia mechaniczne w tym rozerwania i odkształcenia,
- częste stosowanie środków dezynfekcji,
- płyny ustrojowe.
Kozetki posiadają konstrukcję metalową – tworzywo to jest bardzo często stosowane w produkcji mebli medycznych. Metal jest niezawodny, ma gładką powierzchnię i cechuje się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i nie tylko. Metal odporny jest na powyższe czynniki. Warto dodać, że metalowa konstrukcja przewyższa swoją praktycznością kozetki z drewna. Drewno jest materiałem naturalnym posiadającym pory, w których mogłyby się zagnieździć drobnoustroje. W dodatku powierzchnie drewniane są bardzo trudne w dezynfekcji.
Konstrukcja bardzo często pokrywana jest powłoką lakieru nanoszonego proszkowo. Metoda ta pozwala jednolicie pokryć każdy element konstrukcji i nadać kozetce estetycznego wyglądu.
Praktyczność kozetek medycznych
Wbrew pozorom mebel ten posiada szereg zastosowań. Między innymi dlatego jest uznawany za jeden z najbardziej uniwersalnych i wchodzi w skład podstawowego wyposażenia większości placówek lekarskich. Ze względu na to, iż kozetka nie jest wyposażona w miękki, gruby materac, jej konstrukcja jest twardsza, obita tapicerką bezszwową. To pozwala w dokładnym sposób przeprowadzić badanie, gdyż ciało na twardszej powierzchni układa się w naturalny sposób. To samo tyczy się masażu. Dzięki naturalnemu ułożeniu się pacjenta, masażysta lub rehabilitant ma możliwość masować poszczególne partie mięśni bez ryzyka, jakie powodowałoby miękkie leże czy materac.
Obecnie, nowoczesne kozetki dostępne między innymi w ofercie polskiego producenta U.B.M. KOTASIŃSKA można dobrać do swojego gabinetu pod względem kolorystycznym.