Sztuczny ząb wstawiony na miejsce starego to bardzo często stosowany zabieg dentystyczny, który pełni funkcję estetyczną oraz pozwala na uniknięcie zmian w ułożeniu zgryzu.
Przed podjęciem decyzji o uzupełnieniu ubytków zębowych za pomocą profesjonalnych implantów dentystycznych, warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej. W jakich przypadkach najczęściej są stosowane i jakie są ich rodzaje? Z czego składają się implanty zębowe zakładane przez dentystę i jakie funkcje pełnią poszczególne elementy tej konstrukcji? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat w poniższym artykule!
Budowa implantów dentystycznych i zalety ich stosowania
Dbanie o zęby jest jednym z podstawowych elementów codziennej higieny osobistej. Lekarze stomatolodzy zalecają, aby szczotkować zęby po każdym posiłku i dodatkowo najlepiej używać nie tylko odpowiednio dobranej pasty do zębów, ale także płynu do płukania i nici dentystycznej. Niestety zdarza się, że nawet pomimo odpowiedniej pielęgnacji zębów, są one atakowane przez próchnicę oraz inne choroby zarówno szkliwa, jak i te zlokalizowane nieco głębiej. W przypadku infekcji zębów, które są niemożliwe do dokładnego wyleczenia przez dentystę, niestety niezbędne jest usunięcie zęba.
Po wyrwanym zębie w jamie ustnej pozostaje dziura. Jest ona nie tylko nieestetyczna, ale również niekomfortowa, dlatego też warto zdecydować się na jej uzupełnienie za pomocą implantu zębowego. Dzięki niemu pozostałe zęby nie będą się przesuwać, a spożywanie posiłków nie będzie powodować dyskomfortu ze względu na jedzenie, które może gromadzić się w szczelinie powstałej wskutek usunięcia zęba.
Jakie są funkcje poszczególnych elementów implantu zębowego?
Implanty zębowe wizualnie po założeniu przypominają naturalne, ludzkie zęby. Za kwestie estetyczne odpowiada korona implantu zębowego, której kolor powinien być dopasowany do barwy zębów pacjenta, aby uzyskany efekt był możliwie jak najbardziej naturalny. Korona zębowa jest jedynym elementem, który pozostaje widoczny i najczęściej jest ona wykonywana z porcelany. Implanty zębów składają się jeszcze z dwóch elementów: łącznika oraz śruby. Łącznik jest niewielki i odpowiada za trwałe połączenie śruby oraz korony w taki sposób, aby można było implant zamocować w jamie ustnej w sposób komfortowy oraz estetyczny. Jest on najczęściej wykonany z tytanu lub cyrkonu.
Z kolei śruba odpowiada za stabilne umocowanie implantu zębowego na swoim miejscu. Jest wkręcana w kość szczęki i jest zupełnie niewidoczna. Ze względów zdrowotnych wykonywana jest najczęściej z tytanu i pełni funkcję tak zwanego sztucznego korzenia.
Jak przebiega zabieg i czy jest on bolesny?
Zabieg wszczepiania implantów zębowych nie należy do skomplikowanych, jednak nie jest także najprostszy i wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Dlatego też mocowanie implantów w szczęce warto zostawić w rękach sprawdzonego stomatologa z doświadczeniem. Proces wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie musi obawiać się bólu, a cały zabieg u dentysty nie trwa długo.
W profesjonalnych gabinetach stomatologicznych – np. Podralscy w Gdańsku – najczęściej wykorzystywana jest bezpieczna metoda dwufazowa, która polega na wkręceniu implantu w kość oraz założeniu korony tymczasowej i dopiero po upływie okresu od 3 do 6 miesięcy należy zamienić ją na koronę stałą.
Możliwe jest też wykonanie zabiegu w sposób jednofazowy, jednak o tym, czy pacjent kwalifikuje się do tej metody, decyduje lekarz stomatolog, na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań i testów dentystycznych. Profesjonalnie wszczepione implanty zębowe powinny posłużyć pacjentowi bez jakichkolwiek problemów przez długie lata.