Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Mimo nieprzyjemnych skojarzeń i nieprzyjemnych doświadczeń pacjentów, kolonoskopia jest uznawana na jedną z metod wykrywania raka jelita grubego lub jego diagnozowania.Zastanawiasz się czy kolonoskopia boli? Każdy pacjent ma inny próg bólu i granicę, a kolonoskopia jest zabiegiem wykonywanym znieczuleniu miejscowym. Jak wyglądania badanie kolonoskopii?
Czym jest kolonoskop?
Kolonoskop jest narzędziem endoskopowym, które dzięki wykonaniu z giętkiego materiału umożliwia diagnostykę chorób jelita grubego. Kolonoskop to przyrząd w kształcie cienkiej i długiej rurki, którą podczas badania wkłada się w odbyt pacjenta. Badania wykonywane kolonoskopem to kolonoskopia, czyli metoda wziernikowania całego jelita grubego i sigmoidoskopia, którą wykorzystuje w badaniach obrazowych końcowego odcinka jelita grubego. Kolonoskop to narzędzie, które oprócz toru światłowodowego posiada dodatkowe kanały, umożliwiające wykonanie prostych zabiegów.
Jakie choroby diagnozuje kolonoskopia?
- rak jelita grubego,
- wrzód jelita grubego, choroby zapalne jelit,
- uchyłki jelita grubego,
- choroba Leśniowskiego-Cohna,
- polipy.
Jak wygląda kolonoskopia?
Przygotowania do zabiegu kolonoskopii zwykle zaczynają się kilka dni przed, ponieważ lekarz może zalecić specjalną dietę, której trzeba przestrzegać. Przed zabiegiem konieczne jest także przyjęcie preparatów oczyszczających jelita. W dniu wizyty pacjent dostaje w gabinecie specjalny fartuch. Po jego nałożeniu kładzie się na boku, a lekarz wykonujący zabieg kolonoskopii smaruje okolice odbytu specjalnym preparatem znieczulającym. Mimo dokładnego rozsmarowania preparatu i zastosowania znieczulenia miejscowego, czynność wkładania kolonoskopu w odbyt może być nieprzyjemna, a nawet boleć.
Rurką kolonoskopu lekarz może manipulować, przesuwając ją przez całą długość jelita grubego, co jest konieczne, aby endoskop przesuwał się po kolejnych zgięciach jelita. Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, co oznacza, że lekarz może oglądać wnętrze ciała pacjenta bez interwencji chirurgicznej i operacji. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu końca rurki w mini kamerkę. Dzięki temu lekarz może ocenić na bieżąco stan faktyczny i zdrowie pacjenta.
Wskazania do kolonoskopii
Wykonanie kolonoskopii zwykle zleca się starszym pacjentom, ale nie jest to reguła. Zasadą jest, aby przynajmniej raz na dziesięć lat kolonoskopię wykonywali pacjenci po 50. roku, ale także młodsi pacjenci znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka ze względu na krewnych, u których stwierdzono nowotwory przewodu pokarmowego. Wskazaniem do kolonoskopii są wszelkie niepokojące objawy z przewodu pokarmowego lub podejrzenie poważnej choroby. Profilaktyczne wykonanie zabiegu pozwala na wczesne wykrycie zmian, które mogą być punktem wyjścia do rozwoju np. raka jelita grubego.
Kiedy kolonoskopia jest konieczna
Unikanie kolonoskopii nie przynosi dobrych skutków, zwłaszcza jeśli w organizmie rozwijają się schorzenia układu pokarmowego, który w ludzkim organizmie pełni kilka powiązanych ze sobą i skoordynowanych czynności. Ze względu na charakter wykonania kolonoskopii i cel badania, wyróżnia się kolonoskopię diagnostyczną, kolonoskopię histopatologiczną i kolonoskopię jako zabieg. Jakie objawy powinny zaniepokoić i kiedy kolonoskopia jest konieczna?
Kolonoskopia diagnostyka – obejrzenie stanu jelit jest wykonywane, kiedy pacjent cierpi na:
- silne biegunki i zaparcia bez ustalonej przyczyny,
- odczuwa ból podczas defekacji,
- obserwuje krew i śluz w kale,
- zauważa krwawienie z odbytu,
- ma zespół jelita drażliwego.
Kolonoskopia histopatologiczna – pobranie materiału
Wykonanie kolonoskopii w celach histopatologicznych pozwala na pobranie wycinków jelita. Dzięki temu łatwo poddać diagnozie fragmenty tkanek wewnętrznych bez konieczności operowania pacjenta
Zabieg
Przy użyciu dodatkowych narzędzi, wykorzystując wiedzę i doświadczenie, lekarz może wykonać podczas zabiegu kolonoskopii proste zabiegi, które nie wymagają operacji. Lekarz może:
- usunąć polipy,
- usunąć ciała obce,
- poszerzyć zwężenia jelita,
- zmniejszyć ciśnienie w okrężnicy,
- zahamować krwawienia z guzów, naczynek lub owrzodzeń.