Kiedy można skorzystać z domowej wizyty lekarskiej?

Czasami z przyczyn losowych zdarza się tak, że dotarcie do lekarza specjalisty lub lekarza rodzinnego jest niemożliwe. Może nie pozwalać na to stan zdrowia chorego lub brak odpowiedniego transportu oraz inne zdarzenia losowe. W takiej sytuacji ratunkiem może okazać się wizyta lekarska domowa. Kiedy można ubiegać się o tego typu pomoc i dlaczego warto to zrobić? Jakie badania lekarz może wykonać w domu, a jakie koniecznie muszą być wykonane w przychodni lub w szpitalu? Dowiedz się więcej na ten temat i skorzystaj ze swoich praw.

Odwiedziny chorego przez lekarza rodzinnego lub specjalistę

Zdarzają się sytuacje, że ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia pacjenta lub nieoczekiwanego zachorowania z silnymi objawami, dojazd do lekarza może być znacznie utrudniony i może narazić pacjenta na pogorszenie jego stanu zdrowia. W takiej sytuacji pacjent może ubiegać się o wizytę domową lekarza specjalisty lub rodzinnego. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, którego jednak nie można nadużywać i nie należy korzystać z niego przy zwykłym przeziębieniu lub w przypadku chęci przedłużenia recepty na przewlekłe schorzenie. Jest to opcja, z której należy korzystać tylko w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach oraz wtedy, gdy objawy nie zagrażają bezpośrednio życiu pacjenta. W sytuacji, gdyby tak było, należy koniecznie wezwać karetkę pogotowia.

domowa wizyta lekarska

Wizyty domowe lekarzy rodzinnych z Sosnowca realizowane są w przypadkach uzasadnionych medycznie, w każdy dzień tygodnia. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową przychodni.

Decyzję o tym, czy należy przeprowadzić wizytę lekarską domową, podejmuje bezpośrednio lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista. Podczas rozmowy telefonicznej zbiera on informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, zadając odpowiednie pytania o konkretne objawy. Odpowiedzi powinny być rzetelne, aby lekarz rodzinny mógł dobrze ocenić sytuację i podjąć odpowiednią decyzję. Przeprowadzenie wizyty domowej w ramach NFZ nie powinno być nadużywane, a za okłamanie lekarza w kwestii stanu zdrowia pacjenta, osoba zgłaszająca może ponieść karę.

Pamiętaj, że pogotowie nie zawsze jest niezbędne

Wiele osób w pierwszym odruchu, gdy gorzej się poczują, a dolegliwości nie ustępują, chce dzwonić po karetkę pogotowia, aby jak najszybciej dostać się do szpitala. Należy jednak pamiętać, że nieuzasadnione wezwanie pogotowia może skutkować nałożeniem kary na osobę, która wykona telefon. Jeśli nie występuje bezpośrednie zagrożenie życia, to warto zdecydować się na wezwanie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu odbycia wizyty domowej. Rozwiązaniem może być również udanie się na Szpitalny Oddział Ratunkowy z pomocą oraz pod opieką kogoś bliskiego. Domowa wizyta lekarska to rozwiązanie, o którym wiele osób zapomina, ale warto w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu ustalenia, czy występujące objawy powinny być powodem do niepokoju i dowiedzenia się, jakie należy podjąć korki.

W przypadku, gdy doszło do upadku z dużej wysokości, poważnego złamania (szczególnie otwartego), zaburzeń świadomości występujących nagle, utraty przytomności, porażenia prądem lub innych nagłych urazów, a także w przypadku porodu lub problemów związanych z ciążą i objawów wylewu, lub zawału serce – wezwanie karetki pogotowia jest jak najbardziej uzasadnione, dlatego też nie należy tracić czasu i jak najszybciej wezwać odpowiednią jednostkę w celu uzyskania pomocy. Z poważnymi złamaniami lub innymi urazami lekarz rodzinny nie będzie w stanie sobie poradzić podczas wizyty domowej ze względu na ograniczone możliwości przeprowadzenia badań i ograniczony dostęp do leków. Kwestia samodzielnego transportu do szpitala również może nieść za sobą spore ryzyko, na które nie warto narażać chorego, aby nie pogorszyć jeszcze bardziej jego stanu