Zadbane zęby sprawiają, że czujemy się znacznie pewniej – zwłaszcza jeśli często się uśmiechamy. O białe i zdrowe zęby warto dbać, starając się, aby nie tylko ból zęba zmuszał nas do wizyty u stomatologa. Profilaktyczne przeglądy dają możliwość szybkiego wykrycia zmian powstających na zębie, zapobiegając jego zatruciu. Jednocześnie regularne wizyty u stomatologa to doskonała okazja do tego, aby usunąć kamień nazębny.
Zęby są codzienne narażone na działanie różnego rodzaju bakterii, które mogą wywoływać próchnicę. Bakterie osadzają się na płytce nazębnej, tworząc żółty kamień nazębny. Czym on jednak jest i w jaki sposób można zapobiegać jego powstawaniu? W jaki sposób można go usunąć, aby chronić nasze zęby przed bakteriami znajdującymi się pod nim?
Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna, która pojawia się już kilka godzin po dokładnym szczotkowaniu zębów. Charakteryzuje się miękką strukturą, co pozwala na jego chwilowe usunięcie. Jednak z upływem czasu twardnieje i już pozostaje na zębach aż do momentu, kiedy zostanie usunięty podczas zabiegu stomatologicznego.
Kamień nazębny to przede wszystkim bakterie próchnicowe, złuszczone komórki nabłonka oraz resztki jedzenia. Z racji tego, że pod jego warstwą zaczynają się rozwijać bakterie, konieczne są regularne wizyty u stomatologa, który poprzez skaling albo piaskowanie usunie kamień i zapobiegnie rozwojowi bakterii.
Dlaczego powstaje kamień nazębny?
Przyczyn powstawania kamienia nazębnego jest wiele – niekiedy jest to kwestia nieodpowiedniej higieny jamy ustanej czy typu spożywanych posiłków. Wpływ na powstawanie kamienia nazębnego mają również skłonności genetyczne, które mogą świadczyć o szybkości osadzania się bakterii na zębach. To, jak szybko osadza się kamień nazębny zależy również od składu i ilości wydzielanej śliny, czy nawet wad zgryzu.
Na powstawanie kamienia nazębnego ogromny ma wpływ jakość spożywanych posiłków. Jeśli dieta składa się z dużej ilości węglowodanów i nabiału, może się okazać, że kamień będzie pojawiał się znacznie szybciej u osób, których jadłospis zawiera więcej zielonych warzyw.
Higiena jamy ustnej a kamień nazębny
Kamień nazębny to nie tylko skutej nieprawidłowej higieny jamy ustnej, ale nie ma co ukrywać, że jej zupełny brak przyspiesza proces odkładania się bakterii na zębach. Dlatego regularne szczotkowanie zębów, płukanie ich płynami do higieny jamy ustnej oraz stosowanie nici dentystycznej spowolni proces. Jednocześnie będzie to pierwszy krok do tego, aby uchronić się przed kamieniem nazębnym.
Leczenie kamienia nazębnego – kiedy?
Usuwanie kamienia nazębnego samodzielnie w domu jest nieskuteczne. Dlatego konieczna jest wizyta u stomatologa, który w mechaniczny sposób usunie kamień i uchroni zęby oraz dziąsła przed powstawaniem próchnicy.
Stomatolog w ramach usuwania kamienia przeprowadza zabieg skalingu, który wykonywany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego. Polega on na tym, że specjalna końcówka zaczyna drgać z ogromną częstotliwością. Ruch drgań przenosi się na zęba, co powoduje szybie rozbicie się kamienia, który w dalszej kolejności jest wypłukiwany przez wodę.
W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu dwuetapowego – piaskowania. Jeśli miejsce, w którym osadził się kamień nazębny jest trudnodostępne, stomatolog przechodzi do piaskowania zęba. Zabieg jest bezpieczny dla szkliwa, a osad, który zbiera się pomiędzy zębami jest usuwany.
Ostatnim etapem leczenia kamienia nazębnego jest tzw. polerowanie zębów. Używa się do tego specjalnie przeznaczonej pasty ze związkami fluoru oraz zwierającą chlorcheksydynę. Nanosi się ją miękką, nylonową szczoteczką, dzięki temu zapobiega się nadwrażliwości zębów po wykonanym zabiegu. Zęby są jednocześnie lśniące, ale również dodatkowo zabezpieczone przed próchnicą.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?
Odpowiednia profilaktyka i higiena jamy ustnej mogą nie wystarczyć w walce o zapobiegnięcie powstawaniu kamienia nazębnego. Konieczna może się okazać zmiana diety, a także pilnowanie regularnych wizyt u stomatologa. Cykliczne przeprowadzenie zabiegu usuwania kamienia nazębnego poprzez skaling. Usuwanie kamienia nazębnego jest bezbolesne, zatem mogą się na niego zdecydować również osoby, które odczuwają obawę przed wizytą u stomatologa. Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej sprawi, iż zęby będą piękne i zdrowe.