Zaćma i jaskra kojarzone są z chorobami wzroku wieku podeszłego i często mylone są ze sobą pomimo dość różnych przyczyn i objawów degeneracji. Jaskra i zaćma nazywane są nie bez powodu złodziejami wzroku – konsekwencje ich nieleczenia to przede wszystkim stopniowa utrata wzroku aż do całkowitej ślepoty i upośledzenie ostrości widzenia utrudniające prawidłowe funkcjonowanie na co dzień.
Czym różnią się od siebie jaskra i zaćma, jak rozpoznać je samodzielnie i jakie objawy zakomunikować okuliście podczas wizyty?
Różnice pomiędzy jaskrą a zaćmą – na co warto zwrócić uwagę?
Jaskra i zaćma mogą występować początkowo bezobjawowo, nie dając powodów do niepokoju i często nie zwracają na siebie uwagi nawet podczas wizyty kontrolnej u okulisty. Jako choroby degeneracyjne, zaćma i jaskra występują przede wszystkim wśród pacjentów starszych, a także u osób z predyspozycjami genetycznymi oraz po fizycznym uszkodzeniu gałki ocznej.
Na tym zwykle kończą się wymieniane przez specjalistów podobieństwa jaskry i zaćmy – objawy, z jakimi wiążą się te dwie degeneracje pozwalają dość szybko stwierdzić z którym z problemów mamy do czynienia i jakie leczenie będzie konieczne, by poprawić jakość wzroku.
Podejrzewając problemy ze wzrokiem i obawiając się, że jest to jaskra bądź zaćma warto uważnie obserwować swoje objawy i poza regularnymi wizytami u okulisty, dopilnować samokontroli nad stanem swojego wzroku.
W przypadku zaćmy, objawy które powinny niepokoić to przede wszystkim blednięcie źrenicy, zamglone i rozmazane pole widzenia, trudności w skupianiu wzroku i ostrym widzeniem, problemy z oceną odległości, nieostre widzenie barw oraz problemy z widzeniem w ciemności. Wiele z powyższych nie będzie oznaką zaćmy, a znacznego pogorszenia się wady wzroku, dlatego każde niepokojące objawy warto jak najszybciej zbadać pod kontrolą okulisty.
Objawy jaskry ostrej to przede wszystkim silne bóle oczu i głowy, nudności, widzenie kolorowych obręczy wokół źródeł światła oraz problemy z ostrością widzenia. Jaskra związana jest bezpośrednio z ciśnieniem wewnątrzgałkowym i zmniejszającym się kątem przesączania światła. Objawy jaskry mogą nie skierować pacjenta bezpośrednio do okulisty, ale warto mieć je na uwadze i przedstawić lekarzowi pierwszego kontaktu który powiąże problemy z degeneracją wzroku i skieruje pacjenta na badania do specjalisty.
Jaskra a zaćma: podstawowe objawy degeneracji wzroku
Z perspektywy okulisty, jaskra i zaćma różnią się od siebie przede wszystkim umiejscowieniem w obrębie gałki ocznej. Jaskra objawia się przede wszystkim podwyższonym ciśnieniem wewnętrznym oka spowodowanym uszkodzeniem komórek zwojowych siatkówki lub włókien wzroku nerwowego. Jaskrę można podzielić na dwa przypadki: ostrą i podostrą.
Zaćma to z kolei problem dotykający soczewki oka, objawiający się jej mętnieniem i tym samym ograniczaniem wpadającego do oka światła prowadzącym do całkowitej ślepoty. Wśród jej rodzajów można wyróżnić zaćmę podtorebkową, korową, jądrową, zaćmę przednią i tylną oraz zaćmę wtórną, pojawiającą się po przeprowadzonym zabiegu usunięcia zaćmy bez usunięcia torebki soczewki.
Kto leczy zaćmę i jaskrę?
Specjalistą leczenia chorób wzroku jest okulista i o ile podstawowe badania ostrości można przeprowadzić u optometrysty, wizyta w przypadku niepokojących objawów wskazujących na jaskrę bądź zaćmę powinna odbyć się u doświadczonego okulisty.
Procedury leczenia jaskry i zaćmy różnią się miedzy sobą, bo o ile w przypadku zaćmy jedynym sposobem na zapobiegnięcie jej postępowania jest leczenie operacyjne, jaskrę można początkowo próbować powstrzymać z pomocą odpowiednich kropli do oczu, lekarstw oraz regularnych kontroli u okulisty.
Jaskrę można do pewnego momentu leczyć objawowo, podejmując się operacji dopiero w przypadku braku skuteczności innych rozwiązań. Operacja jaskry polega najczęściej na laserowym otworzeniu możliwości przepływu cieczy pomiędzy komorami oka, a tym samym skutecznym obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Leczenia zaćmy wymaga zawsze podjęcia operacji usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Podczas zabiegu tzw. fakoemulsyfikacji stara, zmętniała soczewka jest rozbijana i usuwana z torebki oka, a następnie w jej miejsce wstawia się sztuczną soczewkę zapewniającą ostrość widzenia do jednej odległości lub zachowującą zdolności akomodacyjne oka w zależności od wybranego wariantu soczewki.
Jaskra i zaćma to dwie odrębne degeneracje wzroku, które bez leczenia mogą doprowadzić do jego całkowitej utraty. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy wskazujące na którąś z powyższych chorób, zgłoś się do okulisty jak najszybciej i podejmij leczenie zanim będzie za późno.
Dowiedz się więcej na temat zaćmy oraz jakry czytając artykuły na blogu firmowym Onedayclinic