Jak wyleczyć łokieć tenisisty?

łokieć

Ból pojawiający się w łokciu nie zawsze jest oznaką przeciążenia po wysiłku fizycznym, ale poważnym schorzeniem stawu łokciowego.

Łokieć tenisisty, pomimo swojej zwodniczej nazwy, dotyka wiele osób prowadzących intensywny tryb życia, pracujących fizycznie czy wykonujących jednostajne ruchy rękoma. Czym dokładnie jest łokieć tenisisty i w jaki sposób go wyleczyć?

Łokieć tenisisty – co to jest za schorzenie?

Łokieć tenisisty, pomimo swojej nazwy, wcale nie oznacza schorzenia, z którym zmagają się jedynie tenisiści. Uporczywy ból łokcia może pojawić się u niemal każdego, kto prowadzi intensywny tryb życia.

Łokieć tenisisty, a dokładniej entezopatia nadkłykcia bocznego, to schorzenie objawiające się bólem właśnie w okolicy nadkłykcia bocznej kości ramiennej, najczęściej w miejscu przyczepu mięśni prostowników nadgarstka. Z tego też powodu nieprzyjemne objawy promieniują wzdłuż przedramienia do nadgarstka.

W schorzeniu dochodzi do zmian zwyrodnieniowych, które pojawiają się w efekcie powtarzających się, drobnych urazów w tej okolicy. Pomimo tego, że sama nazwa faktycznie pochodzi od bólu, z jakim zmagają się początkujący tenisiści, problem dotyka zupełnie innej grupy pacjentów.

Proces regeneracji i leczenia łokcia tenisisty opóźniają problemy z krążeniem, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stawu. Nieleczony łokieć tenisisty w bardziej zaawansowanej formie obejmuje również kolejne stawy.

Kto najczęściej zmaga się z łokciem tenisisty?

Łokieć tenisisty najczęściej dotyka osoby, które w trakcie pracy wykonują monotonne ruchy nadgarstkiem. W efekcie powstają mikrourazy, prowadzące do nadmiernej eksploatacji stawu i pojawienia się uporczywego bólu w nadkłykciu bocznym łokcia. Do zbyt intensywnego zużycia stawu dochodzi również w chwili uprawiania aktywności fizycznej, do której ciało nie zostało odpowiednio przygotowane.

Do grupy osób, które są najbardziej narażone na powstanie schorzenia zwyrodnieniowego, należą przede wszystkim:

  • pracownicy fizyczni,
  • pracownicy biurowi,
  •  fizjoterapeuci.

Do ortopedy bardzo często zgłaszają się również osoby wykonujące zawód fryzjera, dentysty czy elektryka, gdzie konieczne jest zachowanie precyzji poprzez silne napięcie nadgarstka.

Łokieć tenisisty wyróżnia się bardzo charakterystycznymi objawami, przez co doświadczony ortopeda ze Swarzędza przeprowadzi pełną diagnostykę i skieruje na rehabilitację. Do objawów zalicza się przede wszystkim ból łokcia, a także wyczuwalną w badaniu palpacyjnym opuchliznę stawu łokciowego. Ból nasila się pod wpływem nacisku bądź podczas poruszania nadgarstkiem oraz przedramieniem.

Do ortopedy należy się zgłosić również wtedy, kiedy ból utrudnia wykonywanie codziennych czynności, gdzie konieczne jest użycie siły przedramienia oraz nadgarstka.

Rehabilitacja łokcia tenisisty – jak wygląda?

Leczenie łokcia tenisisty należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż tylko w ten sposób można zapobiec rozwojowi schorzenia. Ortopeda po poznaniu przyczyny powstania schorzenia, podejmie decyzję odnośnie tego, jak powinno przebiegać leczenie. U niektórych pacjentów wystarczy jedynie maksymalne odciążenie kończyny przez dłuższy czas, u innych zaś konieczne będzie wprowadzenie farmakoterapii.

Istotną rolę w leczeniu łokcia tenisisty będzie odgrywała rehabilitacja bądź fizjoterapia. Rehabilitacja najczęściej opiera się na masażach w okolicy przyczepu, a także stabilizacja nadgarstka za pomocą taśm. Dzięki temu rozluźnione zostaje staw, a wszelkie objawy ulegają zmniejszeniu.

łokieć tenisisty

Niezbędne akcesoria w rehabilitacji łokcia

Fizjoterapia podczas leczenia łokcia tenisisty jest niezwykle istotna, aby przywrócić pełną sprawność w ręce. Wspomagającą proces leczenia jest popularny kinesiotaping, polegający na tym, że specjalnymi taśmami okleja się bolące miejsca. Funkcją tapingu jest delikatne usztywnienie stawu, a także ustawienie wiązadeł i stawów w odpowiedni sposób, aby usprawnić mikrokrążenie i przyspieszyć proces regeneracji.

Leczenie łokcia tenisisty opiera się także na zastosowaniu lasera wysokoenergetycznego w celu wyeliminowania bólu, utrudniającego poruszanie ręką.

W rehabilitacji entezopatia nadkłykcia bocznego można wykorzystać także różnego rodzaju akcesoria, które sprawdzają się w procesie regeneracji stawu łokciowego. Przydatne mogą się okazać różnego rodzaju wzmacniające piłeczki terapeutyczne. Fizjoterapeuci zalecają również wykorzystanie gum do ćwiczenia nadgarstka oraz palców, co urozmaica trening mięśni rąk.

Skuteczne wyleczenie łokcia tenisisty jest jak najbardziej możliwe, ale wymaga od pacjenta podjęcia szeregu środków, a także zmiany stylu życia. Po rehabilitacji, powrót do dawnych przyzwyczajeń może doprowadzić do nawrotu zwyrodnienia, a tym samym – bólu.

Odwiedziny:
172
Rodzaj zawartości:
Badania