Jak wygląda odwyk? Najważniejsze informacje

alkohol

Problem uzależnień dosięga bardzo wielu ludzi w naszym społeczeństwie. Natłok obowiązków i problemów współczesnego świata skłania do sięgania po używki, a niewielu wie, jak skutecznie poradzić sobie z pokusami i wytrwać w trzeźwości. W niektórych przypadkach wystarcza terapia, natomiast czasem stopień uzależnienia jest już tak duży, że jedyną skuteczną formą leczenia jest odwyk.

Czym jest odwyk?

Wielu osobom odwyk kojarzy się z odcięciem od świata i rygorystyczną terapią, która po wyjściu na wolność nie przynosi dobrych rezultatów. Opis ten mija się jednak z prawdą.

Odwyk ma na celu uzmysłowienie uzależnionym, jak poważne skutki niesie za sobą nałóg. Ma on destrukcyjny wpływ na życie zawodowe i rodzinne uzależnionego. Ten niestety będąc pod ciągłym wpływem bodźców ze świata, nie jest w stanie zrozumieć swojego problemu i odwyk ma mu w tym pomóc oraz nauczyć jak radzić sobie z nałogiem na co dzień.

Na czym polega?

Odwyk to połączenie detoksu z sesją terapeutyczną. Detoks jest usuwaniem z organizmu z wszystkich używkowych toksyn. Odbywa się on najczęściej pod opieką lekarza, gdyż podczas oczyszczania pojawia się wiele skutków ubocznych mogących zagrozić życiu człowieka.

Po detoksie, gdy mózg nie jest w stanie już trzeźwo pracować, przechodzi się do terapii indywidualnej lub grupowej, podczas której terapeuci starają się pokazać uzależnionym, jak destrukcyjny jest nałóg i nauczyć ich jak mogą unikać pokus codziennego życia.

Ile trwa odwyk?

Wbrew pozorom nie jest to kilkumiesięczny pobyt w zamkniętym ośrodku. Sam detoks i początkowa terapia trwa od 5 do 7 dni. Po tym czasie uzależniony wraca do swoich zajęć i to już od niego zależy, czy podejmie długofalową psychoterapię, czy zaprzepaści szansę na szczęśliwe życie.

Kto potrzebuje takiego leczenia?

Uzależnieni wzbraniają się przed odwykiem, myśląc, że jest to jedyna opcja, którą muszą wybrać, by uwolnić się z nałogu. Natomiast odwyk jest dla tych osób, które nie są w stanie samodzielnie lub z pomocą cotygodniowych sesji terapeutycznych poradzić sobie z uzależnieniem. Gdy terapia nie działa, nie ma już wyjścia i najlepiej skorzystać z możliwości wyjazdu i zastanowienia się przede wszystkim nad tym, co nie pozwala żyć w trzeźwości.

Jakie są rodzaje odwyków?

Myśląc o odwyku, często ma się na względzie odwyk alkoholowy, który pomaga wszystkim osobom uzależnionym od wysokoprocentowych trunków, jednak taka forma leczenia dotyczy także innych nałogów.  W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej ośrodków odwykowych, da osób uzależnionych od narkotyków, a nawet leków. Wszystkie działają bardzo podobnie i czasem różnią się tylko metodą terapii zależną od właśnie od środka uzależniającego, czy też od stopnia uzależnienia.

Jakie są procedury odwykowe?

Aby leczenie detoksykacyjne i cała terapia uzmysławiająca przyniosły dobre rezultaty, konieczne jest chwilowe odcięcie od rodziny, pracy i ogólnie codziennego życia. Wszystko po to by podczas tych kilku dni, nic nie było w stanie ich rozproszyć i by mogli skupić się w 100% na sobie.

alkohol

Nałogowcy są otaczani życzliwymi i chętnymi do pomocy specjalistami, którzy bardzo dobrze się nimi zajmują i dbają o ich zdrowie psychiczne oraz fizyczne, zwłaszcza w okresie odstawienia, gdy pomoc ambulatoryjna jest koniecznością.

W jaki sposób odwyk może pomóc?

Jeśli zaś chodzi o funkcjonowanie po odwyku, to nieraz jest ono znacznie trudniejsze niż sam odwyk. Taka forma leczenia uczy jak na nowo funkcjonować w społeczeństwie, radzić sobie ze sobą i zwalczać chęć sięgnięcia po używki. Nałogowiec może się tego nauczyć i z satysfakcją opierać się pokusom, jednak po opuszczeniu ośrodka jest on skazany na siebie lub ewentualnie na pomoc bliskich i terapeutów i warto o tym pamiętać.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, odwyk jest czasem najlepszym rozwiązaniem. Jeśli ktoś nie radzi sobie z nałogiem, warto samemu czy z pomocą bliskich poszukać odpowiedniego ośrodka. Wystarczy jedynie wpisać w wyszukiwarkę: „ośrodek odwykowy we Wrocławiu”, „odwyk Dolny Śląsk” itp. To niewielki krok, ale jest kluczowy w rozpoczęciu drogi w trzeźwości.

Odwiedziny:
242
Rodzaj zawartości:
Inne