Większość z nas traktuje okulary przeciwsłoneczne głównie jako modny gadżet, noszony przede wszystkim latem. Pełnią one jednak jeszcze jedną funkcję. Otóż ich zadaniem jest ochrona naszych oczu przed promieniowaniem słonecznym, warto jednak przyjrzeć się tej kwestii bliżej, bo niestety wciąż zbyt wiele z nas traktuje ją po macoszemu. Dlaczego zatem dobór okularów przeciwsłonecznych jest tak ważny?
Okulary przeciwsłoneczne – ważne przez cały rok
Wbrew pozorom, po okulary przeciwsłoneczne powinniśmy sięgać o każdej porze roku. Okazuje się, że jesienią czy zima może to być nawet bardziej istotne, niż wiosną czy latem. W ciepłym sezonie słońce oddziałuje na nas bardziej intensywnie, jednak to w chłodniejsze pory roku znajduje się ono o wiele niżej, zatem promienie padające na nas są bardziej oślepiające. Nie pozostaje to obojętne naszym oczom, dlatego też noszenie okularów przeciwsłonecznych o każdej porze roku nie jest przesadnym dbaniem o styl, lecz wyrazem troski o zdrowie.
W jaki sposób okulary przeciwsłoneczne dbają o nasz wzrok?
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że nie każde okulary dbają o nasze oczy w należyty sposób. Na pewno nie zapewniają nam ŻADNEJ ochrony tanie okularki z bazaru za 15 zł. Wyrządzają nam one nawet jeszcze większą szkodę, dlatego, że przyciemniony kawałek plastiku, jaki zakrywa nasze oczy, powoduje rozszerzenie się źrenic, przez co do oka wpada jeszcze więcej szkodliwego promieniowania.
Na co możemy zatem liczyć, kupując dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne? Do naszych oczu dociera promieniowanie UVA oraz UVB, dlatego też zwracamy uwagę na okulary wyposażone w filtr UV 400. Jest to gwarancja pochłaniania promieniowania w 100%.
Ogromne znaczenie filtra polaryzacyjnego
Co jest jeszcze istotne? Zwracamy uwagę na filtr polaryzacyjny, odpowiadający za blokowanie światła odbijającego się od wody, piasku czy też śniegu. Promienie słoneczne padają do naszych oczu zarówno pionowo, jak i poziomo, a zadaniem filtra polaryzacyjnego jest blokowanie światła padającego poziomo, przepuszczając jedynie promienie padające pionowo, dlatego właśnie możemy pożegnać się z rozpraszającymi refleksami. Jego kolejną zaletą jest też wzmacnianie kolorów, dzięki czemu staja się one dużo żywsze i mocniejsze. Szczególnie przydatny jest on w przypadku kierowców i miłośników sportu.
Pożegnajmy się z bólem głowy i zmarszczkami!
Czy okulary przeciwsłoneczne chronią nas przed bólami głowy i zmarszczkami? Tak, jak najbardziej. Brak okularów często zmusza nas do mrużenia oczu, wytężania wzroku, a wpadające do oka promienie słoneczne przyczyniają się do bólu głowy po całym dniu.
Co ze zmarszczkami? Jeśli nie musimy wciąż mrużyć oczu, a skóra wokół nich jest zabezpieczona od słońca za pomocą dobrych okularów, ulega ona wówczas wolniejszemu starzeniu. Zatem, dzięki dobrze dobranym okularom przeciwsłonecznym, dłużej zachowujemy młody wygląd!
Jak dobrze dobrać okulary przeciwsłoneczne?
Zaczynamy od wyboru dobrego salonu optycznego. Bezpiecznym miejscem jest salon optyczny w Jeleniej Górze Cztery Pory Wzroku, gdzie z pomocą specjalistów dobierzesz najlepsze dla Ciebie okulary. Dobre okulary mogą być dosyć dużym wydatkiem, dlatego szczególnie zatroszcz się o to, by były jak najbardziej uniwersalne, czyli dopasowane do Twojej twarzy i ulubionych stylizacji. Koniecznie zwróć uwagę na filtr UV 400 oraz filtr polaryzacyjny. Stawiaj na okulary znanych, zaufanych producentów. Dzięki temu masz absolutną pewność zakupu okularów z dobrego źródła.
Zwracamy uwagę na kategorię soczewki
Soczewki okularowe mają oznaczenia w przedziale od 0 do 4. Co to znaczy? Jest to określenie stopnia przepuszczalności promieni słonecznych do siatkówki oka.
- 0 – przepuszcza od 80 do 100% promieniowania, czyli nie daje praktycznie żadnej ochrony.
- 1 – przepuszcza od 43 do 80%
- 2 – przepuszcza od 18 do 43%
- 3 – przepuszcza od 8 do 18%
- 4 przepuszcza od 3 do 8%.
Dobór przepuszczalności promieni słonecznych zależy od codziennych aktywności. Okulary przeciwsłoneczne z cyfrą 4 będą dobre dla narciarzy, lecz nie będą nadawały się do jazdy samochodem. Optymalnym wyborem na co dzień będą okulary należące do 2. lub 3. kategorii.