Jeszcze kilka lat temu większość polskiego społeczeństwa trwała w przekonaniu, że wszystkie problemy zdrowotne można rozwiązać odpowiednio dobranymi lekami.
Choć środki farmakologiczne są ważnym elementem leczenia, przekonujemy się, że o ciało trzeba zadbać kompleksowo i coraz częściej korzystamy z dobrodziejstw fizjoterapii. Profesjonalnie wykonane zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże i zestawy ćwiczeń to czasem jedyny skuteczny sposób na pozbycie się bóli kręgosłupa lub stawów.
Jeżeli stresujesz się swoją pierwszą wizytą u fizjoterapeuty, mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik pokaże Ci, czego się spodziewać i zachęci do niezwlekania z konsultacją u specjalisty.
Pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą – co zabrać ze sobą?
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie, gdy fizjoterapeuta będzie starał się zrozumieć i zdiagnozować przyczynę Twojego problemu, pomocna będzie wszelka dokumentacja medyczna w postaci skierowania lekarskiego, zdjęcia rentgenowskiego, wyniku badania USG lub rezonansu magnetycznego a także tomografii komputerowej. Jeżeli jednak nie posiadasz takich dokumentów, nie martw się. Rozmowa ze specjalistą wciąż może przynieść Ci dużo korzyści.
Na badanie u fizjoterapeuty warto założyć wygodny, sportowy strój, ponieważ może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o wykonanie określonych ruchów. Jeśli będziesz mieć na sobie elastyczne spodnie, unikniesz niekomfortowej konieczności rozbierania się do bielizny.
Jak długo trwa pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?
Na wizytę rozpoznawczą u fizjoterapeuty składają się dwa etapy:
- Badanie podmiotowe, czyli wywiad z pacjentem, polega na zadaniu zgłaszającej się osobie szeregu pytań dotyczących jej stanu zdrowia. Fizjoterapeucie będzie zależało na pozyskaniu informacji na temat natury dolegliwości, momentu ich powstania, nasilenia, lokalizacji i charakteru. Ważne są również dane dotyczące działań, które pacjent podjął już wcześniej w celu złagodzenia problemu.
O co jeszcze może zapytać fizjoterapeuta? Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj wykonywanej przez Ciebie pracy (czy pracujesz na siedząco za biurkiem, a może fizycznie), kontuzje i urazy, które odniosłeś w przeszłości a także przebyte operacje, choroby współwystępujące z dokuczającymi Ci symptomami i styl życia. Jeśli ułatwi Ci to przebycie wywiadu, możesz spisać powyższe informacje na karteczce. Pamiętaj, by nie okłamywać fizjoterapeuty – szczerość jest Twoją przepustką do odzyskania pełni zdrowia.
- Badanie przedmiotowe, inaczej zwane funkcjonalnymi to druga faza konsultacji fizjoterapeutycznej. Teraz medyk będzie chciał przyjrzeć się Twojemu ciału, zbadać prawidłowość postawy, równowagę, zakres ruchomości stawów, odruchy oraz to, czy Twoje czucie powierzchniowe i głębokie pozostaje w normie.
Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym to także przestrzeń na Twoje pytania. Możesz wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości i obawy oraz poprosić o zalecenia, jak na co dzień zadbać o obolałe ciało. Tego rodzaju spotkania ze specjalistą trwają zazwyczaj od 30 do 60 minut. Jeżeli czas na to pozwoli, fizjoterapeuta może zdecydować o zastosowaniu pierwszego zabiegu fizykoterapeutycznego.
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – czy będzie bolało?
Podczas badań funkcjonalnych fizjoterapeuta może wykonać różnego rodzaju testy, w ramach których poprosi Cię o ustawienie kończyn w odpowiedniej pozycji lub sam wykonana na nich ruchy. Testy są bezbolesne a moment, w którym pojawi się ból jest sygnałem, że prawdopodobnie odkryliście przyczynę dręczącej Cię dolegliwości. Jeśli obawiasz się zabiegów fizykoterapeutycznych, sprawdź ich rodzaje i przekonaj się, że nie grozi Ci nic strasznego:
- Krioterapia to oddziaływanie na bolesną część ciała zimną temperaturą. Polepsza ukrwienie i odżywienie tego obszaru, przez co procesy samoleczenia tkanek zachodzą szybciej;
- Terapia ultradźwiękami to ekspozycja części ciała na fale o częstotliwości powyżej 16kHz. Ma działanie przeciwbólowe;
- Terapia ciepłem przy wykorzystaniu gorącej kąpieli lub lampy;
- Bezdotykowa terapia polem magnetycznym;
- Naświetlanie laserem, często wykorzystywane przy zwalczaniu bóli reumatoidalnych.
Jesteś z Wrocławia i zastanawiasz się, jaki gabinet fizjoterapeutyczny wybrać w celu pierwszej konsultacji ze specjalistą? Global Therapy to nowoczesny gabinet fizjoterapii na wrocławskim Gaju, który oferuje skuteczne narzędzia walki z bólem jak terapia manualna i masaże lecznicze, również w domu pacjenta. W Global Therapy umówisz się także z fizjoterapeutką uroginekologiczną, czyli osobą, którą powinna odwiedzić każda świeżo upieczona mama.