Jak pozbyć się hemoroidów?

leczenie hemoroidów

Hemoroidy to zamienna nazwa na żylaki odbytu. Ten niezwykle wstydliwy problem, o którym wiele osób nie chce głośno mówić i boi się udać do lekarza, wbrew pozorom jest dość powszechny i dotyka naprawdę wiele osób dorosłych. Jest to schorzenie, które występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów? Jak sobie radzić z tym wstydliwym problemem i gdzie udać się po pomoc? Sprawdź, co robić w przypadku wystąpienia hemoroidów i dowiedz się, dlaczego warto przełamać strach i udać się do lekarza jak najszybciej, a nie odkładać na później!

Dlaczego hemoroidy są coraz częstszym problemem i kiedy wzrasta ich ryzyko? 

Problem z żylakami odbytu w Polsce jest stosunkowo duży. Coraz więcej osób ma tego typu problemy i jest to spowodowane wieloma kwestiami. Przede wszystkim wpływ ma nieodpowiedni tryb życia. Zła dieta, siedzący tryb pracy, mało ruchu oraz stres to częste przyczyny zwiększenia ryzyka występowania żylaków. Osoby, które siedzą cały dzień przed komputerem lub w aucie czy autobusie, podczas pracy na stanowisku zawodowego kierowcy, są o wiele bardziej narażone na występowanie hemoroidów niż osoby, które w pracy więcej stoją lub chodzą. Ryzyko występowania hemoroidów może zwiększać także uprawianie niektórych sportów, takich jak jeździectwo czy kolarstwo, a także podnoszenie ciężarów czy biegi długodystansowe. Pojawienie się guzka może być spowodowane nie tylko uciskiem w okolicach odbytu przez zbyt częste siedzenie, ale także chwilowy, bardzo duży wysiłek. 

Hemoroidy są schorzeniem bardzo niekomfortowym. Ze względu na miejsce, w jakim się znajdują, w zaawansowanym stadium są odczuwalne cały czas. Zarówno podczas chodzenia, jak i siedzenia oraz przede wszystkim w trakcie wypróżniania. Podczas oddawania kału bardzo często pojawia się nie tylko pieczenie, swędzenie oraz przeszywający ból żylaka odbytu, ale także jego krwawienie. Jest to bardzo niebezpieczny objaw, z którym należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza specjalisty. Nieleczone hemoroidy, które pękają, mogą znacznie pogorszyć wyniki badań oraz ogólne samopoczucie ze względu na utratę krwi. 

Nie wstydź poprosić się o pomoc lekarza specjalisty – im szybciej, tym lepiej dla Ciebie!

Hemoroidy, ze względu na naturę tego problemu, są bardzo wstydliwym schorzeniem. Wiele osób po prostu boi się o tym mówić na wizycie u lekarza rodzinnego, dlatego też bardzo długo zwleka z omówieniem tego problemu i wizytą u specjalisty. Niestety nieleczone żylaki odbytu będą się rozwijać, a dyskomfort z nimi związany będzie narastał i z czasem pacjent nie będzie miał wyjścia, i będzie musiał udać się po pomoc do lekarza. Dlatego też warto postarać się przezwyciężyć swoje zawstydzenie i udać się na profesjonalne badanie specjalistyczne jak najszybciej. Im dłużej zwlekasz, tym większe jest ryzyko komplikacji. Ponadto im bardziej rozwinięte będą żylaki odbytu, tym bardziej skomplikowane jest ich leczenie, a sam proces rekonwalescencji będzie się wydłużać. 

skleroterapia wizyta

Dostępne w aptekach preparaty do miejscowego leczenia hemoroidów można bardzo często dostać bez recepty. Należy jednak pamiętać, że decydowanie o tym, w jaki sposób leczyć żylaki odbytu, powinno się pozostawić lekarzowi. Samodzielna decyzja w tym zakresie może przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku. Nie ryzykuj swojego zdrowia i komfortu i jeśli domowe metody nie przynoszą rezultatów, to jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Zdecyduje on, czy niezbędny jest zabieg usunięcia hemoroidów, czy może należy rozpocząć kurację odpowiednimi lekami, które przyniosą ulgę i pozwolą na zmniejszenie hemoroidów. Usuwanie hemoroidów na NFZ we Wrocławiu wykonywane jest m.in. w Centrum Medycznym 1look.

Skuteczne metody usuwania hemoroidów

Najskuteczniejszymi metodami usuwania hemoroidów są jednak proste zabiegi wykonywane przez lekarza specjalistę, takie jak:

  • metoda Barrona, czyli gumkowanie hemoroidów,
  • skleroterapia, czyli wstrzykiwanie specjalnego leku zmniejszającego żylaki,
  • koagulacja, czyli wymrażanie lub wypalanie za pomocą podczerwieni żylaków.

W przypadku bardziej zaawansowanego problemu, niezbędny może okazać się zabieg chirurgiczny o nazwie hemoroidektomia. Polega on na usunięciu żylaka i na zamknięciu naczyń krwionośnych, które doprowadzały do niego krew. Ostatnia opcja jest najbardziej inwazyjna i wykorzystywana tylko w najbardziej zaawansowanych przypadkach, dlatego też warto zgłosić się do lekarza z tym problemem jak najszybciej. 

Odwiedziny:
404
Rodzaj zawartości:
Zabiegi medyczne