Jak objawia się rak piersi?

różowa wstążka

Nowotwory to niewątpliwie najpoważniejsze choroby dzisiejszych czasów. Wielu ludzi próbuje z nimi walczyć na różne sposoby, jednak oprócz chemioterapii, która niestety mimo wszystko wyniszcza organizm, nie ma jeszcze w 100% skutecznego lekarstwa na raka.

Przykładów nowotworu jest naprawdę wiele – można się pokusić o stwierdzenie, że nie ma organu, którego nie mógłby zaatakować, jednak jednym z bardziej niepozornych a przy tym dosyć poważnym nowotworem jest rak piersi.

Kto cierpi na raka piersi?

Jest to bardzo złośliwy nowotwór, który w 99% procentach dotyka kobiet. Dzieli się on na raka gruczołu piersiowego oraz na raka sutka. Nie bez powodu mówi się, że jest on złośliwy, gdyż największym problem z nim związanym jest jego późne wykrycie, które w najgorszych wypadkach objawia się, gdy doszło już do przerzutu na inne narządy (najczęściej na wątrobę, płuca i mózg).

Najczęściej dotyka on kobiet od 50 do 70 roku życia, jednak powszechnie wiadomo, że systematyczne badania zaleca się robić już w wieku 25 lat, by uniknąć właśnie ewentualnych przerzutów.

Objawy raka piersi

Jak już wiadomo, rak piersi objawia się dosyć późno, gdy zauważamy już poważne zmiany chorobowe nie tylko na ciele, ale również w swoim samopoczuciu. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza, natomiast na tym etapie uniknięcie chemioterapii będzie mało prawdopodobne.

Chemii można jednak uniknąć jeśli stosunkowo wcześnie będziemy obserwować swoje ciało i udamy się do lekarza gdy tylko zauważymy:

  • wszelkie podejrzane zmiany w kształcie brodawki sutkowej,
  • wyciek z sutka zawierający w sobie krew,
  • ból w piersi lub jej okolicy,
  • zaczerwienienie skóry piersi,
  • zmiany rozmiaru piersi lub jej części.

Widać, że objawów tych nie ma dużo, dlatego tym bardziej każde niepokojące nas sytuacje związane z wyglądem lub czuciem piersi powinniśmy konsultować czy to z ginekologiem, czy bezpośrednio z onkologiem.

różowa wstążka

Jak działać, by uniknąć raka piersi?

Oprócz obserwowania u siebie objawów warto też wykonywać systematyczne badania, które pozwolą nam stosunkowo wcześnie wykryć pewne zmiany nowotworowe i zdusić je w zarodku.

  1. Najważniejszym badaniem jest tzw. samobadanie piersi. W Internecie znajduje się bardzo wiele poradników jak je wykonać. Kluczowym jest odpowiednie dotykanie piersi w celu wykrycia (lub wręcz przeciwnie) guzka, który jest zarodkiem późniejszych zmian. Badanie to powinno się wykonywać co miesiąc, najlepiej po przebytej menstruacji.
  2. Kolejnym badaniem jest USG piersi, które należy wykonywać raz do roku od 25 roku życia. Zaleca je przeważnie ginekolog, jest bezbolesne, a pozwala skutecznie wykryć wszelkie zmiany w piersi.
  3. Badania te można wykonywać niezależnie od tego czy zauważymy u siebie objawy raka. Jeśli jednak podejrzewamy nowotwór, należy zgłosić się na takie badania jak: mammografia piersi, galaktografia  czy rezonans magnetyczny. Są to bardzo dokładne i obrazowe badania pozwalające nie tylko stwierdzić pewne zmiany nowotworowe, ale także określić, w jakim stadium się one znajdują. Zaleca je już przeważnie onkolog i to on ustala później cały plan leczenia w zależności od wyników.
  4. Jeśli w naszej rodzinie pojawiają się osoby, u których wystąpił rak piersi, wówczas niezależnie od pory czy braku objawów należy wykonać badania genetyczne na mutacje BRCA1 i BRCA2. Jeśli wyniki wskażą obecność tych genów, wówczas będzie można wprowadzić odpowiednie leczenie, zanim pojawi się jakikolwiek znak nowotworu.

Jak widać,  można podjąć naprawdę wiele działań, by uniknąć tak powszechnego raka piersim dlatego onkologia w Jeleniej Górze zachęca do systematycznych badań już od czasów młodości, by później móc skutecznie zwalczyć tę złośliwą chorobę i nie dopuścić do jej rozwoju.

Nowotwór piersi to jedno z tych schorzeń, o którego istnieniu zapominamy na co dzień. O ile ciągle słyszy się o udarze, białaczce i innego rodzaju nowotworach o tyle rak piersi jest często bagatelizowany. Dlatego też ostatnimi czasy powstaje tak dużo kampanii reklamowych zachęcających kobiety oraz mężczyzn do systematycznych badań i stale przypominających, że nie można lekceważyć nowotworu, którego późne stwierdzenie może mieć naprawdę katastrofalne skutki.

Odwiedziny:
133
Rodzaj zawartości:
Badania