Jak na co dzień dbać o kręgosłup?

jak dbać o kręgosłup

Kręgosłup jest stabilizatorem całego ciała. Codziennie zmaga się z utrzymaniem całej wagi człowieka. Jednak z czasem mięśnie, które go wspierają, mogą osłabnąć.

W takim przypadku warto zadbać o wyrobie dobrych nawyków, które będą go wspierać. Jak na co dzień dbać o kręgosłup?

Nawyki, które utrzymają kręgosłup w dobrej formie

Istnieje wiele ćwiczeń, czynności, które pozytywne wpływają na formę kręgosłupa. Jednak oprócz tych dobrze wpływających rzeczy, warto również wiedzieć, czego trzeba unikać.

Do pozytywnie wpływających nawyków, ale i rzeczy, których trzeba się wystrzegać, należą:

Zdrowy Sen to podstawa

Sen jest lekiem na wszystko. Dobry jakościowo odpoczynek o odpowiedniej długości, zagwarantuje dobry nastrój, dostarczy energii, a także zadba o zdrowy kręgosłup.

Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniej pozycji, grubości materaca, czy poduszki, która sprzyja prawidłowemu ułożeniu szyi.

Warto również zadbać o odpowiednie zaciemnienie pomieszczania i co równie ważne, odłożeniu telefonu, laptopa przynajmniej 2 godziny przed zaśnięciem.

Rekomendowanymi pozycjami do spania są: na plecach i boku. Sprawiają one, że kręgosłup jest odciążony w największym stopniu i może się zregenerować. Należy unikać sypiania na brzuchu, wtedy bowiem kręgosłup jest pod dużym naciskiem.

Ogranicz palenie

Spalany tytoń negatywnie wpływa na cały organizm. Nie oszczędza przy tym kręgosłupa. Zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i bólu pleców. Przyczyną tego jest  zmniejszenie dopływu krwi do krążków międzykręgowych.

Zachowaj odpowiednią technikę, przy podnoszeniu ciężarów

To jest uwaga do stałych bywalców siłowni, ale i nie tylko. Oprócz robienia przysiadów na sali treningowej to każdemu zdarza się podnosić cięższe przedmioty, jak np. worek na śmieci. W takim momencie trzeba zadbać o to, aby podnoszone kilogramy spoczywały na mięśniach nóg, a nie górnych partiach ciała. 

Podczas podnoszenia wystarczy zgiąć nogi w kolanach, przykucnąć, a następnie, zachowując prostą postawę wstać. Oczywiście zminimalizowanie dźwigania ciężarów w życiu codziennym będzie również sprzyjało kondycji kręgosłupa.

Zadbaj o odpowiednią dietę i wagę

Kolejny aspekt, który warto poprawić nie tylko dla zdrowszego kręgosłupa, ale i całego ciała. Dobra dieta zbawiennie wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. 

W swojej jadłospisie warto unikać produktów wysoko przetworzonych, jak np. fast foody. Posiłki należy opierać na zdrowych tłuszczach, warzywa i owocach. 

Bardzo ważne jest kontrolowanie ilości spożywanego wapnia, zmniejsza on ryzyko wystąpienia chorób takich jak osteoporoza.

Szybkie nabierania wagi, czy nawet lekka nadwaga znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia bólu pleców, który znacząco obniża komfort codziennego funkcjonowania.

Siedzący tryb życia

Obecnie mnóstwo osób pracuje w biurach, spędzając po kilka godzin dziennie, siedząc przy komputerze. Jest to nieuniknione, lecz można zminimalizować tego negatywne skutki. 

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby wysokość krzesła pozwala na utrzymanie kolan i bioder na tym samym poziomie. 

Drugim bardzo ważnym elementem jest opieranie stóp płasko na podłodze.

10 minut ćwiczeń dziennie to zdrowszy kręgosłup

Wzmocnienie mięśni, które odpowiadają za stabilizowanie kręgosłupa, nie wymaga godzin spędzonych na siłowni. Wręcz przeciwnie utrzymanie dobrej kondycji pleców, może zajmować 10 minut dziennie. Wystarczy wprowadzić kilka krótkich i prostych ćwiczeń wzmacniających, rozciągających i aerobowych.

Nie można zapominać również o codziennej aktywności takiej, jak: basen, spacery, czy nawet wchodzenie po schodach.

dbanie o kręgosłup

Dla zdrowego kręgosłupa warto zrezygnować z windy.

Masaże są przyjemne i pożyteczne

Oprócz relaksu taka sesja pozwala na utrzymanie dobrej kondycji kręgosłupa. Przynajmniej raz na kwartał warto zdecydować się na odwiedzenie specjalisty i zadbanie o swoje zdrowie.

Profesjonalny masaż to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Takie pieniądze, są dobrą ceną, za zdrowy kręgosłup.

Global Therapy Wrocław

W przypadku, gdy występują bóle kręgosłup lub chce się im zapobiec, to należy udać się do specjalisty. Profesjonalnym gabinetem fizjoterapeutycznym, który zajmie się Twoim kręgosłupem, jest Global Therapy Wrocław. Firma posiada wysokiej rangi specjalistów, którzy świadczą usługi na terenie Wrocławia.

Każdemu z nas kręgosłup służy przez całe życie. Warto zatem o niego zadbać i oszczędzać się w niektórych sytuacjach. Szczególnie istotne jest wybranie się do specjalisty, gdy zaczną się z nim problemy.

Odwiedziny:
283
Rodzaj zawartości:
Rehabilitacja i fizjoterapia