Jak długo trwa leczenie kanałowe?

dentysta

Leczenie kanałowe jest niezbędne do tego, aby ochronić ząb przed koniecznością jego usunięcia. W wielu przypadkach jest to jedyne rozwiązanie. Wiele osób kojarzy leczenie kanałowe z długotrwałym zabiegiem, który jest bolesny i nieprzyjemny. Warto więc dowiedzieć się na czym dokładnie polega, a także ile trwa jego przeprowadzenie.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe przeprowadza się na zębach, których miazga została zainfekowana. Jest to efekt rozwoju próchnicy, która przez długi czas była nieleczona. Mimo że próchnica kojarzy się z nieodpowiednią higieną jamy ustnej, to może ona rozwijać się także u osób, które dbają o swoje zęby. Dość często zdarza się bowiem, że bakterie rozwijają się np. pod szkliwem lub wypełnieniem, przez co dostrzeżenie niepokojących zmian jest bardzo trudne.

Leczenie kanałowe to dość skomplikowany proces. Polega na usunięciu z kanałów korzeniowych całej zainfekowanej miazgi, a następnie wypełnieniu ich odpowiednią substancją. W ten sposób zahamowany zostaje proces chorobowy, a zęba nie trzeba usuwać.

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest zawsze wykonanie zdjęcia RTG. Dzięki niemu stomatolog może ocenić liczbę kanałów oraz to, czy mają one dużo rozgałęzień oraz jaki mają kształt. Przed zabiegiem pacjentowi podaje się znieczulenie, dzięki któremu nie odczuwa on bólu. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych przeprowadza się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dzięki temu jest ono jeszcze dokładniejsze.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

To, jak długo trwa leczenie kanałowe, zależy przede wszystkim od tego, ile kanałów znajduje się w zainfekowanym zębie. Jeśli jest to tylko jeden kanał, to najczęściej jego oczyszczenie oraz wypełnienie można wykonać podczas jednej wizyty. Trwa ona zazwyczaj 1-2 godziny. Jeśli jednak na zdjęciu RTG wyjdzie, że w zębie jest więcej kanałów, to trzeba liczyć się z koniecznością kilkukrotnego odwiedzenia gabinetu. Wówczas dentysta zabezpiecza ząb specjalnym tymczasowym wypełnieniem, które umożliwia szybkie otwarcie zęba podczas kolejnej wizyty. Dopiero gdy wszystkie kanały zostaną dokładnie oczyszczone oraz uzupełnione, to wypełnia on ząb trwałym materiałem, który zapobiega przedostawaniu się do wnętrza zęba bakterii oraz zanieczyszczeń.

Ciężko jest więc jednoznacznie określi, ile trwa leczenie kanałowe, gdyż zależy to od konkretnego przypadku, z którym zgłasza się pacjent. Stomatolog musi bowiem bardzo dokładnie oczyścić wnętrze zęba z zainfekowanej miazgi, Tylko wtedy leczenie kanałowe da oczekiwane efekty, a zęba nie trzeba będzie usuwać.

dentysta

Co jeszcze trzeba wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Wielu osobom ten rodzaj leczenia kojarzy się z dolegliwościami bólowymi. Na szczęście nowoczesne techniki stosowane w stomatologii sprawiają, że jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Po jego wykonaniu może jednak pojawić się ból, co jest związane bezpośrednio, z tym że podczas jego wykonywania zostaje naruszona wewnętrzna struktura zęba. Można jednak zaradzić temu, stosując środki przeciwbólowe.

Leczenie kanałowe w wielu przypadkach jest jedyną szansą na to, aby uratować zainfekowany ząb. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym po wykonanym RTG dentysta oceni, czy jego przeprowadzenie jest konieczne. Warto jednak dbać odpowiednio o swoje zęby, co może pomóc znacząco ograniczyć ryzyko rozwoju próchnicy, a tym samym konieczności wykonania leczenia kanałowego. Trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczaniu zębów najlepiej po każdym posiłku. Niezbędne są także systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym.

Dobrze wykonane leczenie kanałowe przynosi świetne efekty w postaci wydłużenia żywotności zęba nawet o kilkanaście lat. Dzięki niemu nie trzeba go usuwać, a następnie odtwarzać. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku tych, które położone są na przodzie jamy ustnej. Leczenie kanałowe można przeprowadzić w ramach NFZ, a także prywatnie. Musi być wykonywane przez doświadczonego oraz wykwalifikowanego specjalistę przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi. 

Jeśli Twój ząb jest bardzo zniszczony i grozi Ci jego usunięcie, to znajdź zaufany gabinet, w którym zostanie przeprowadzone leczenie kanałowe we Wrocławiu lub w każdym innym mieście w Polsce. Jeśli postawisz na sprawdzonego dentystę to masz pewność, że leczenie będzie wykonane w pełni profesjonalnie.

Odwiedziny:
57
Rodzaj zawartości:
Stomatologia