Jak długo będą ci służyć okulary i od czego to zależy

soczewki szczecin

To, jak długo służą okulary korekcyjne, może zależeć od wielu czynników. Ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja oraz unikanie podstawowych błędów. Jeszcze przed pielęgnacją, konieczny jest odpowiedni dobór okularów, podczas którego należy wziąć pod uwagę szereg czynników po to, aby służyły one jak najdłużej, zwłaszcza, że są one niemałym wydatkiem.

Wybór okularów krok po kroku

Gdy zostanie już ustalone, jak dużą mamy wadę wzroku, optometrysta dobiera odpowiednie szkła. Bierze pod uwagę ilość dioptrii do skorygowania oraz rozstaw źrenic, czyli krótko mówiąc, są to kwestie, którymi nie musimy sobie samodzielnie zawracać uwagi. Fachowy dobór okularów korekcyjnych zapewnić nam może salon optyczny Manufaktura Wzroku. Użytkowników okularów najczęściej nurtują kwestie estetyczne. Oprócz doboru szkieł do wady wzroku oraz wyboru oprawek,ważne jest zdecydowanie się na to, czy nasze okulary będą miały też inne właściwości.

okulary korekcyjne szczecin

Bardzo ważna jest, szczególnie dla osób pracujących długie godziny na komputerze, powłoka antyrefleksyjna. Antyrefleks zmniejsza ilość światła odbitego od soczewki okularów, dzięki czemu dociera go więcej do oka, co przekłada się na poprawę komfortu widzenia. Okulary z powłoką antyrefleksyjną są łatwiejsze w pielęgnacji oraz są dużo bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania, przez co mogą posłużyć nam o wiele dłużej.

Okulary mogą również zostać wyposażone w powłokę hydrofobową, która zapobiega ich zaparowaniu. Osoby noszące okulary docenią tę właściwość szczególnie zimą, kiedy po wejściu do ciepłego pomieszczenia, szkła natychmiast ulegają zaparowaniu na skutek radykalnej zmiany temperatury. Innym godnym uwagi rozwiązaniem jest powłoka fotochromowa, która w wyniku ekspozycji na słońce, powoduje zmiany koloru szkieł na ciemniejszy, celem ochrony oczu przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Ważny jest rodzaj wybieranych okularów. Osoby starsze często potrzebować będą szkieł progresywnych, które w jednej części będą korygowały wzrok do dali, a w drugiej do bliży. Inną kwestią jest też konieczność uwzględnienia astygmatyzmu u niektórych osób.

okulary przeciwsłoneczne szczecin

Nie wszystkie rodzaje okularów nadają się do noszenia na co dzień. Nieco inne zastosowanie będą miały okulary do czytania lub pracy na komputerze, inne będą okulary dostosowane do kierowców, a inne będą te wykorzystywane w ciągu całego dnia. Rodzaj okularów musi być dobrany zgodnie z prowadzonym stylem życia.

Jak dobrze dobrać oprawki?

Po ustaleniu wszelkich kwestii „technicznych” można zająć się tymi związanymi bardziej z wizerunkiem. Szkła dobierane są do wady wzroku, oprawki zaś do typu urody. Ważne jest uwzględnienie kształtu twarzy – tu działa się głównie na zasadzie kontrastu, co oznacza, że twarz kwadratową jest lepiej nieco złagodzić, twarz okrągła potrzebuje pewnego wyostrzenia rysów itd.

Oprócz kształtu oprawek ważny jest ich kolor i grubość. Nie wszystkim pasują grube oprawki w krzykliwych kolorach, tak jak i nie każdy gustuje w oprawkach cienkich i ledwo widocznych. W salonach optycznych dostępne są oprawki różnego rodzaju, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Czasem jest jednak tak, że oprawki, które polecane są nam najbardziej, nie czujemy się zbyt dobrze. Warto, zatem mieć na uwadze nie tylko typ urody czy trendy, które ulegają nieustannej zmianie, lecz przede wszystkim na dobre samopoczucie w noszonych oprawkach. Dobrze dobrane oprawki to gwarancja pełnego komfortu niezależnie od sytuacji.