60 rok życia to czas, o którym mówi się, że „wszystko zaczyna szwankować”. W niektórych kwestiach są to oczywiście żarty, natomiast jeśli chodzi o wzrok, to nie można lekceważyć nawet najmniejszego dyskomfortu.
Jakie zmiany zachodzą w oczach po 60tce?
Oczy osób w tym wieku stają się niewątpliwie bardziej wrażliwe na jaskrawe światło, a co za tym idzie, są podatne na wysychanie.
Ktoś mógłby powiedzieć, że w takim wypadku wystarczy kilka razy zakropić oczy kroplami nawilżającymi i problem znika, natomiast sprawa wygląda nieco inaczej. Dojrzałe oczy nie wytwarzają już tyle naturalnych łez, dlatego stosowanie kropli musi wejść w nawyk, nawet codzienny, by jak najlepiej wspomóc oczy i uzupełnić ich odpowiednie nawodnienie.
60 rok życia to także okres, w którym oczy stają się dużo bardziej narażone na choroby. Najpopularniejszymi są zaćma i jaskra, jednak coraz częściej słyszy się o AMD, czyli zwyrodnieniu plamki żółtej, pojawiającym się w starszym wieku oraz o retinopatii barwnikowej, która doprowadza do zwyrodnienia przez zanikanie barwnika w siatkówce.
Jak dbać o wzrok?
Oprócz dziennego stosowania kropli nawilżających, istotne są również wizyty u okulisty. Każdy ekspert potwierdzi, że cykliczne kontrole okulistyczne są podstawą dbania o wzrok niezależnie od wieku.
Człowiek w sile wieku powinien odwiedzać specjalistę średnio raz na rok, natomiast po 60 te wizyty powinny następować po zauważeniu jakichkolwiek objawów, wpływających na pogorszenie widzenia, czyli na przykład przy zamazywaniu obrazu, zmianie wyglądu soczewki czy powierzchni oka lub po prostu przy bólu gałki ocznej, a nawet powieki.
Specjalista na pewno doradzi jak prawidłowo dbać o wzrok, jednak istnieje kilka kluczowych zasad, które dotyczą osób w każdym wieku. Są to:
- Dbanie o higienę oczu, czyli po prostu nieprzecieranie ich brudnymi dłońmi.
- Nieprzemęczanie oczu zbyt długim oglądaniem telewizji czy wpatrywaniem się we wszelkiego rodzaju jaskrawe i promieniotwórcze światła.
- Stosowanie suplementów, czy produktów spożywczych z wysoką zawartością luteiny i kwasów tłuszczowych.
- Odpowiednia ilość snu, która pozwoli wypocząć oczom po całym dniu pracy.
Co daje wizyta u okulisty?
U wielu osób po 60 roku życia najczęściej pojawia się wada wzroku. Głównie jest to dalekowzroczność (starcza), dlatego tak ważna jest wizyta u okulisty, ponieważ przy stwierdzeniu takiej wady kluczowe jest noszenie okularów.
Wiele starszych osób wzbrania się przed tym, zwłaszcza jeśli wcześniej ich nie nosiły. Natomiast dalekowzroczność to nie tylko problem z widzeniem przedmiotów z bliska. Mimo że nazwa na to nie wskazuje, to również daleki obraz staje się rozmazany, a wtedy wykonywanie nawet najdrobniejszych czynności może stanowić problem, nie mówiąc już na przykład o jeździe samochodem.
Wizyta u okulisty pozwala także na szybkie reagowanie w razie zdiagnozowania poważniejszych chorób. Czasami jest tak, że ludzie nie odwiedzają specjalisty, mimo że czują dyskomfort w gałce ocznej, ponieważ myślą, że to przejdzie.
W starszym wieku nie można sobie jednak na takie sytuacje pozwolić. Nie leczenie wspomnianej już jaskry lub zwyrodnienia plamki żółtej bardzo często prowadzi do całkowitej utraty wzroku. O ile na zaćmę można wykonać jeszcze zabiegi redukujące wadę, o tyle w przypadku powyższych zaburzeń leczenie nie jest zbyt proste, a czasem nawet niemożliwe.
Podsumowanie
Widać zatem, ze dbanie o wzrok po 60 roku życia jest jednym z bardziej wymaganych działań dla zdrowia. Kluczowa jest oczywiście pielęgnacja i higiena gałek ocznych, natomiast cykliczne wizyty u okulisty również są istotne, nawet przy najmniejszych dolegliwościach.
Na koniec warto dodać, że dbanie o wzrok i wizyty u specjalisty nie powinny stać się nawykiem dopiero w starszym wieku. Teraz już od najmłodszych lat bada się oczy, by w okresie dorosłości i na starość nie narażać się na znaczne pogorszenie lub utratę wzroku. Aby z kolei lekarz okulista wykonywał badania w najlepszy możliwy sposób warto, aby skorzystał z możliwości kursów dla okulistów, dzięki którym poszerzy swoją wiedzę i bezie mógł w sposób pełniejszy pomagać swoich pacjentom.
Lepiej więc pamiętać o systematycznych badaniach i przede wszystkim o nieprzemęczaniu wzroku na co dzień przy światłach telefonów, laptopów czy telewizorów, gdyż to właśnie są najczęstsze powody problemów ze wzrokiem w dzisiejszych czasach.