Jak często powinno się ozonować pojazd?

zdezynfekowane auto po ozonowaniu

Ozonowanie pojazdów, zarówno samochodów osobowych jak i pojazdów komunikacji zbiorowej, samochodów firmowych czy karetek pogotowia, to obecnie najskuteczniejsza, najszybsza i najbezpieczniejsza metoda dezynfekcji pozwalająca na neutralizację szkodliwych bakterii, wirusów, drobnoustrojów, grzybów, pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów. Gdy cząsteczka ozonu (O3) się rozpada, prowadzi do sterylizacji i utlenienia innych cząsteczek w swoim otoczeniu, co w efekcie umożliwia skuteczną dezynfekcję bez konieczności wykorzystania środków chemicznych. Kiedy jednak należy wykonać dezynfekcję pojazdu przez ozonowanie i jak często warto przeprowadzać takie działania?

Jakie efekty przynosi ozonowanie pojazdów?

Ozonowanie w pojazdach osobowych (samochodach prywatnych i służbowych), większych busach, karetkach czy pojazdach komunikacji zbiorowej przeprowadzane jest zarówno w celu dezynfekcji wnętrza i zwalczania różnego rodzaju wirusów, bakterii i drobnoustrojów, jak i w ramach odświeżania wewnętrznego systemu klimatyzacji i wentylacji pojazdu. Działanie dezynfekujące jest szczególnie ważne w okresie pandemii, gdy sami, poprzez kontakt z różnymi powierzchniami możemy wnieść do swojego samochodu szkodliwe bakterie i wirusy. Na taki efekt ozonowania nastawimy się też przy ozonowaniu aut transportowych, karetek pogotowia, pojazdów komunikacji miejskiej, taksówek czy aut służbowych – jeśli w ciągu dnia może przebywać wewnątrz kilka, a nawet kilkadziesiąt obcych sobie osób (niekoniecznie jednocześnie), ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów rośnie. Przy pandemii COVID-19 warto zadbać, by ryzyko to znacząco ograniczyć.

Wartościowym efektem ozonowania pojazdów, także poza pandemią, jest wspomniane oczyszczanie klimatyzacji i wentylacji. Z nawiewem często skierowanym bezpośrednio na twarz kierowcy i pasażera, samodzielnie narażamy się na nasilony kontakt z bakteriami czy grzybami, dla których środowisko wewnątrz klimatyzacji stwarza idealne warunki do rozwoju. Jeśli w klimatyzacji wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, ozonowanie może okazać się konieczne dla jego neutralizacji, a jednocześnie usunięcia jego źródła: bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy i kurzu, które osiadły wewnątrz filtrów kabinowych i innych elementów nawiewu.

bus po dezynfekcji

Jak często przeprowadzać ozonowanie auta?

Ze względu na ogromny wzrost popularności i znaczenia ozonowania w okresie pandemii COVID-19, dostępność do tego typu usług jest coraz większa i nie ma już problemu, by ozonowanie przeprowadzać tak często, jak to jest konieczne. Ze względów ekonomicznych i dla własnej wygody warto jednak zainwestować także we własny ozonator przeznaczony do wykorzystania w pojazdach i pozwalający na wykonanie pełnej, bezpiecznej dezynfekcji w czasie 20-45 minut, w zależności od kubatury wnętrza pojazdu. Rozwiązanie takie można docenić szczególnie w karetkach, autach dostawczych czy komunikacji zbiorowej, gdzie ozonowanie warto wykonywać jak najczęściej – optymalnie nawet raz w tygodniu.

Ozonowanie samochodu prywatnego nie musi odbywać się bardzo często, ale warto zadbać o jego regularność. Jeśli poruszamy się autem na co dzień, przewozimy w nim zwierzęta, jesteśmy po przebytej grypie, katarze czy innej infekcji, lub gdy wyczuwamy, że zapach z klimatyzacji jest nieświeży i nieprzyjemny, ozonowanie warto przeprowadzić przynajmniej raz w miesiącu, a docelowo nie rzadziej niż raz na pół roku. Dla tych, którzy jeżdżą autem niewiele, ozonowanie co 6-12 miesięcy to minimum, którego nie warto zaniedbywać nawet gdy samochód wydaje się czysty.

Regularna dezynfekcja pojazdów wspomaga ochronę przed wirusem

Ozonowanie skutecznie neutralizuje grzyby, zarodniki, pleśnie, roztocza, wirusy, bakterie, a także nieprzyjemne zapachy, np. po zwierzętach, papierosach czy zepsutym jedzeniu. Z tego też względu w samochodzie warto wykorzystywać je zarówno w ramach dezynfekcji i chęci pozbycia się różnorodnych bakterii i wirusów. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do podwyższonego ryzyka kontaktu z wirusami tam, gdzie pozornie czujemy się bezpieczni. Dezynfekcja z pomocą ozonowania nie jest przy tym tak szkodliwa dla elektroniki, materiałowych i skórzanych powierzchni tapicerki czy innych elementów wyposażenia pojazdów jak środki chemiczne – nie pozostawia po sobie odpadów, nie generuje zanieczyszczenia środowiska, a po zakończonej dezynfekcji pozostawia powietrze świeżym i przyjemnym do oddychania.

Ozonujmy pojazdy dla zdrowia własnego i innych, nie tylko w czasie pandemii. Z dostępnością generatorów ozonu (np. Sanity System) przystosowanych do dezynfekcji wnętrz pojazdów możemy wykonywać taką procedurę samodzielnie tak często, jak to potrzebne.

Odwiedziny:
36
Rodzaj zawartości:
Inne