Podwyższone blaty montowane w biurkach, stolikach, asystorach i szafkach będących na wyposażeniu gabinetów medycznych to jedno z nowszych i ciekawszych rozwiązań ułatwiających codzienną pracę personelu medycznego.
Choć ich rola jest związana przede wszystkim z poprawą komfortu i ergonomii pracy, właściwości nowych, podwyższanych blatów dodawanych do podstawowych mebli medycznych zdecydowanie poprawiają ich dopasowanie do wysokich wymagań higieny i trwałości obowiązujących w gabinetach. Jakie typy mebli wykorzystują podwyższone blaty i w jaki sposób ich zastosowanie poprawia funkcjonalność mebli medycznych?
Wykorzystanie podwyższonych blatów w meblach medycznych
Podwyższony blat, zależnie od mebla w jakim został zastosowany może być zarówno dodatkiem poprawiającym ergonomię pracy i ułatwiającym dostęp do narzędzi podczas zabiegów i badań, jak i formą poprawy komfortu pacjenta przebywającego w placówce medycznej. Podwyższone blaty stosuje się na biurkach lekarskich, dopasowując ich wysokość do potrzeb lekarza, w stolikach i asystorach służących podczas zabiegów i badań w gabinetach lekarskich, stomatologicznych czy specjalistycznych, a także w szafkach przyłóżkowych dla pacjentów w szpitalach, hospicjach, sanatoriach i domach prywatnych.
Dodanie blatu do wybranego mebla z oferty producenta jest opcją wskazaną w sytuacjach, w których personalizacja wyposażenia gabinetu jest niezbędna do zachowania jego najwyższej funkcjonalności i bezpieczeństwa.
Podwyższone blaty mogą zastępować i przykrywać stare, zużyte już nieco blaty biurek czy stolików w gabinecie lekarskim, dzięki czemu ułatwią utrzymanie najwyższego poziomu sterylności i higieny w gabinecie. Jednocześnie mogą być także częścią wyposażenia nowych mebli medycznych, naturalnie poprawiając wysokość ustawienia blatów i ich użyteczność dla personelu medycznego.

Przykładowy model asystora medycznego z podwyższonym blatem od producenta U.B.M. KOTASIŃSKA.
Wyjątkowym przykładem dodatkowego, podwyższonego blatu wykorzystanego w meblach medycznych będą blaty mocowane w szafkach przyłóżkowych pacjentów.
Dodawane jako zupełnie odrębny i ruchomy element szafki, blaty tego typu mogą być wysunięte z boku szafki i dopasowane wysokością do potrzeb pacjenta leżącego w łóżku i nie mogącego korzystać ze standardowego blatu swojej szafki.
Ich funkcjonalność, bezpieczeństwo, trwałość i higiena nie odbiegają od blatów stosowanych w gabinetach lekarskich, dzięki czemu możliwe jest w dalszym ciągu zachowanie pełnej sterylności i bezpieczeństwa pacjenta.
Jakie standardy powinny spełniać meble medyczne?
Podwyższone blaty stosowane w biurkach i innych podstawowych elementach wyposażenia gabinetów medycznych powinny, podobnie jak całe wyposażenie gabinetu, spełniać najwyższe standardy jakości, higieny i trwałości niezbędne w środowisku obsługującym zarówno chorych, jak i zdrowych pacjentów. Dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich konieczne jest, by gabinety mogły zachować wysoki poziom sterylności i przeprowadzać regularną dezynfekcję wszystkich powierzchni mających bezpośredni kontakt z pacjentem lub innymi potencjalnymi źródłami bakterii.
Wykorzystanie przez producentów mebli medycznych odpowiednich materiałów, tworzyw i technologii na etapie produkcji będzie kluczowe do zapewnienia trwałości i wysokiej higieny często ścieranych blatów.
Wśród technik mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort pacjentów i personelu medycznego warto wymienić między innymi stalowe elementy i blaty malowane proszkowym lakierem zabezpieczającym ich powierzchnię i gwarantującym wysoką odporność na ścieranie, środki dezynfekujące, uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV.
Blaty takie mogą być ścierane każdorazowo przed zabiegiem, badaniem czy po kontakcie z chorym pacjentem i zabezpieczone przed dalszym rozprzestrzenianiem się bakterii.
Wysoka jakość mebli medycznych zapewnia komfort pacjentom i wygodną pracę lekarzom. Standardy, jakie muszą spełniać tego typu produkty zarówno w zakresie higieny i łatwości utrzymania czystości, jak i trwałości i wytrzymałości na ścieranie czy uszkodzenia przy intensywnym użytkowaniu powinny leżeć u podstaw projektów każdego producenta mebli medycznych. Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom, placówka medyczna może zapewnić każdemu pacjentowi szybkie leczenie i bezpieczeństwo podczas badań i zabiegów, nie narażając swoich pracowników oraz pacjentów na zbędny kontakt z zagrożeniami, których można uniknąć stosując regularnie procedury dezynfekcji i sterylizacji wszystkich narzędzi, gabinetów i mebli wchodzących w bezpośredni kontakt z człowiekiem.