Rozpoczęcie fizjoterapii pod okiem dobrego specjalisty to bardzo ważny krok w walce z dokuczającą nam chorobą. Powierzenie leczenia w ręce specjalisty będzie gwarancją opracowania dobrego planu, jakiego należy się trzymać, by zniwelować dolegliwości, a nawet odzyskać pełne zdrowie.
Jednak, czy leczenie dyskopatii ogranicza się tylko do wizyt w gabinecie? Czy my sami nie musimy już podejmować żadnych dodatkowych działań? Musimy rozczarować wszystkich, którzy tak właśnie myśleli: sama fizjoterapia nie pomoże nam wyzdrowieć. Bardzo ważne jest również to, jak spożytkujemy efekty wypracowane przez fizjoterapeutę.
Jak pomaga nam fizjoterapeuta?
Wizyta w gabinecie fizjoterapii składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego, podczas którego lekarz zbierze wszystkie niezbędne informacje, które będą istotne przy ustalaniu planu leczenia. Wykwalifikowani fachowcy dobrze wiedzą, że nie ma dwóch takich samych organizmów, zatem leczenie nigdy nie będzie wyglądało tak samo. Liczy się nasz ogólny tryb życia, ogólne nawyki, stosowanie (lub nie) używek, rodzaj diety, podejmowanie aktywności fizycznej, lub też choroby, z którymi zmagają się inni członkowie rodziny.
Kolejny etap to analiza wyników zleconych badań. Na podstawie badań np. radiologicznych lekarz może dokładnie ustalić, czy nie zachodzą przeciwwskazania do stosowania metod stosowanych typowo przy leczeniu określonego schorzenia i czy w planie terapii nie są potrzebne pewne modyfikacje lub nawet konieczność szukania zupełnie innych sposobów na powrót do zdrowia.
Dalszy etap to badania przeprowadzane przez samego fizjoterapeutę, który sam może ocenić stan, w jakim są nasze stawy, a także sprawdzić siłę mięśni. Po zebraniu wszystkich tych informacji można przystąpić do planu terapii. I tu przechodzimy w zasadzie do sedna tematu.
Terapia nie jest tylko wykonywaniem ćwiczeń pod okiem specjalisty. Aby dawały one pożądany efekt, fizjoterapeuta uzupełni je o ćwiczenia, które możemy wykonywać samodzielnie w domu, wydaje zalecenia, dotyczące np. dźwigania czy stosowania odpowiedniej diety, która jak się okazuje, również nie jest tutaj bez znaczenia.
Co możemy zrobić sami, by przyspieszyć powrót do zdrowia?
Odzyskiwanie zdrowia to nie tylko doraźne leczenie choroby. Ważne jest także likwidowanie przyczyn, przez które do niej doszło. Jeśli schorzenie jest wynikiem siedzącego trybu życia, musi dojść do ważnych zmian w codziennym rozkładzie dnia, które pozwolą na zachowanie zdrowia. Poniżej kilka prostych porad, które warto wcielić w życie zawsze, nie tylko wtedy, gdy mamy określone problemy ze zdrowiem.
- Zadbaj o częste, kilkuminutowe przerwy, które pozwolą Ci na rozprostowanie kości. Nie biegnij w ich trakcie na szybkiego papierosa, lecz wykonaj kilka skłonów lub wyjdź na chwilę na zewnątrz i przejdź się.
- Zamiast niezdrowego burgera zjadanego w pośpiechu, zarezerwuj sobie kilka minut więcej i zjedz wartościowy posiłek w spokoju.
- Zalecone do samodzielnego wykonywania ćwiczenia wykonuj dokładnie i bez pośpiechu. Oprócz tego wykonuj je dokładnie tak często, jak nakazał Ci lekarz. W przeciwnym razie efekty nie będą zbyt spektakularne.
- Bezwzględnie unikaj czynności, których zabronił Ci lekarz. Nie rób od tej reguły wyjątków.
- Regularnie wykonuj badania zlecone przez fizjoterapeutę. Dzięki temu będzie możliwe bieżące monitorowanie postępów lub zmienienie zaleceń, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Odpowiednia postawa to podstawa!
Skuteczność fizjoterapii nawet pod okiem najlepszych w dużej mierze zależy właśnie od Ciebie. Do Ciebie należy decyzja, czy wykonasz ten wieczorny trening przed snem, czy wybierzesz oglądanie serialu. Częstym błędem jest coraz większe zaniedbywanie zaleceń w miarę poprawy stanu zdrowia. Niestety, taka postawa prowadzi do poważnego pogorszenia, które wymaga znacznie większej uwagi, niż stan dotychczasowy. Warto mieć to na uwadze, pracując nad swoim leczeniem we własnym zakresie.
Znalezienie dobrego fizjoterapeuty to jedno, a przestrzeganie zaleceń to drugie. Najlepsze jest to, że oba te aspekty leżą całkowicie w Twoich rękach! To Ty decydujesz, komu powierzyć swoje zdrowie.