Endoskopia laryngologiczna – jak wygląda to badanie?

endoskopia laryngologiczna

Badanie endoskopowe to jedno z najważniejszych badań, jakie wykonywane jest w gabinecie laryngologicznym. Dzięki niemu laryngolog ma możliwość obejrzeć dokładnie dane elementy gardła lub nosa. Badanie tego typu może być przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych.

Endoskopia laryngologiczna – co to takiego?

Badanie endoskopowe w laryngologii to krótko mówiąc fizyczne obejrzenie badanego elementu, np. gardła lub nosa, przez laryngologa. Dzięki temu lekarz specjalista ma możliwość szybkiego określenia stanu narządu na podstawie fizycznego obrazu. Endoskopia pozwala na obejrzenie ściśle zamkniętych obszarów w obrębie ciała pacjenta. Często alternatywą dla tego typu rozwiązania są chirurgiczne otwarcia badanych miejsc, co jest związane ze znieczuleniem oraz powstawaniem blizn pooperacyjnych, ponieważ ciało zostaje pocięte w określonych miejscach. Pacjenci ze względu na te czynniki nie chcą decydować się na tego typu inwazyjną metodę w takich miejscach jak twarz czy szyja. Ze względu na bezinwazyjność endoskopia zyskała popularność w dziedzinie diagnostyki laryngologicznej

Jak działa endoskop laryngologiczny?

Odnosząc się do działania urządzenia endoskopowego, należy pamiętać, że jest on skomplikowanym układem optycznym, który może mieć różną budowę ze względu na rodzaj materiałów użytych do jego produkcji. W przypadku, kiedy tworzony jest z zamkniętych w metalowej rurce soczewek spotkać się można z endoskopem tzw. sztywnym. Zaletą tego typu endoskopu jest pozyskiwanie idealnych obrazów, co ułatwia diagnostykę, jednak nie ma możliwości dopasowania się do wszystkich krzywizn ciała, przez co nie można używać go we wszystkich zabiegach diagnostycznych.

W przypadku, kiedy endoskop stworzony jest z tak zwanego pęczka giętkich włókien światłowodowych, mamy do czynienia z endoskopem giętkim, czyli fiberoskopem. Wyróżnia się on nieco mniejszą jakością wykonywanych obrazów, ale pozwala bezboleśnie dotrzeć do najbardziej ukrytych części dróg oddechowych. Dzięki temu podczas jednego badania laryngolog ma możliwość zbadania niemalże całego układu dróg oddechowych, począwszy od nosogardła, przechodząc przez krtań i środkową jego część, kończąc na dolnej części gardła. Warto pamiętać, że zabiegi tego typu, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, są niezwykle delikatne dla pacjenta – niemalże niewyczuwalne.

Przebieg badania endoskopowego w gabinecie laryngologicznym

W gabinecie laryngologicznym badanie endoskopowe dzieli się na kilka etapów, w których specjalista rozpoznaje pacjenta oraz dociera precyzyjnie do miejsca problemu w ciele człowieka. Laryngolog pod kontrolą wzrokową wprowadza do badanych części ciała „rurkę”, na końcu której znajduje się kamerka z odpowiednim oświetleniem. Obraz z kamery przesyłany jest do komputera umieszczonego w gabinecie oraz przetwarzany na cyfrowy obraz, który laryngolog może oglądać na monitorze.

badanie ucha

Chcesz wykonać endoskopię laryngologiczną we Wrocławiu? Sprawdź ofertę CM 1look – kliniki zatrudniającej doświadczonych laryngologów.

Podczas badania endoskopowego lekarz ma możliwość:

diagnozować błonę śluzową w badanym miejscu,

pobierać tkanki do badań histopatologicznych,

wykonywać testy w obrębie np. krtani.

Wyniki badań trafiają do pacjenta w postaci wydruku komputerowego. Dla zapewnienia archiwizacji przechowywane są też w systemie komputerowym, tak aby lekarz miał do nich stały dostęp. Dzięki temu specjalista ma możliwość porównywania badań różnych pacjentów bądź głębszej analizy przypadku jeśli występują komplikacje lub trudności podczas wykonywania zabiegu lub samej diagnozy.

Badanie endoskopowe – co można zbadać?

Analizując tematykę badań endoskopowych wykonywanych w laryngologii, należy wspomnieć, że wykonywane są one przede wszystkim w celu diagnozy nosa, nosogardła, zatok lub krtani. Endoskopia jest nazywana wideoskopią ze względu na swoją charakterystykę. Jest to nowoczesne badanie, które umożliwia dokładne obejrzenie nosa, gardła, nosogardła oraz krtani. Dzięki wprowadzaniu cienkiego przewodu z kamerą, laryngolog ma możliwość dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc w układzie oddechowym. Obecnie jest to standard w przypadku diagnostyki chorób nosa, gardła lub migdałków.

Badanie endoskopowe przeprowadza się zarówno u dzieci jak i u dorosłych pacjentów, u których podejrzewa się choroby np. migdałków, zmian patologicznych w zatokach przynosowych, bezdechu sennego i chrapania, a także zaburzenia głosu lub połykania. Przed wykonaniem badania endoskopowego podawane jest znieczulenie w tak zwanym spray’u. Dzięki temu badanie przebiega bezboleśnie oraz nie wywołuje dyskomfortu u diagnozowanych pacjentów.

 

Odwiedziny:
363
Rodzaj zawartości:
ArtykułyBadania