Działalność gospodarcza w medycynie – na co się przygotować?

skleroterapia wizyta

Rozpoczynanie własnej działalności medycznej lub chęć poszerzenia wiedzy na temat dostępnych obecnie form zatrudnienia to idealne sytuacje, które skłaniają do myślenia o tym, na co warto być przygotowanym, by nie dać się zaskoczyć.

Lekarz zakładający własną działalność przestaje być wyłącznie lekarzem – zaczyna być także przedsiębiorcą, a ten z kolei musi zdobyć wiedzę na tematy, które podczas pracy na etacie w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej nierzadko nie były potrzebne. Na co zwracać uwagę, zakładając własny gabinet lekarski? Na co należy się przygotować?

Zakładanie własnej działalności medycznej – rodzaje umów

Niezależnie od tego, czy zatrudniasz się u kogoś, czy też chcesz w swoim gabinecie zatrudniać innych pracowników, musisz wiedzieć, jaki rodzaj umowy ma w danym przypadku największy sens. Warto w tym celu znać wady i zalety poszczególnych rozwiązań takich, jak umowa o pracę, zlecenie, czy też o dzieło.

Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja prawna, która pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, a jeszcze lepszym pomysłem jest udanie się na kurs, który pomoże w uzyskaniu całego kompendium wiedzy, jakie będzie niezbędne dla początkującego przedsiębiorcy. Skorzystanie z niego daje szansę na przeprowadzenie rzetelnej kalkulacji, która pomoże określić, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. 

Co z wnioskiem do CEIDG?

Kolejną ważną rzeczą, z jaką trzeba się zmierzyć, jest właśnie wniosek do CEIDG. Na początku pojawia się wiele pytań o to, gdzie należy go złożyć, czy też jakie dane muszą się w nim koniecznie znaleźć. Przy składaniu wniosku do CEIDG, składane są jednocześnie inne dokumenty, których rodzaj może się niekiedy różnić w zależności od danego przypadku. Poniżej przykłady:

  • wniosek o wpis do REGON,
  • oświadczenie dotyczące wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym,
  • zgłoszenie płatnika składek do ZUS.

Formy opodatkowania działalności – podatek liniowy

Jedną z najbardziej popularnych form opodatkowania jest podatek liniowy, którego stawka jest stała i wynosi 19%, bez względu na wysokość dochodu, a przy tym wymaga prowadzenia podatkowej księg przychodów i rozchodów. Rozwiązanie to ma swoje zalety i wady, o których warto wspomnieć. 

program dla gabinetu ginekologicznego

Do najważniejszych plusów zalicza się m.in. fakt, że w tym przypadku dochody uzyskiwane z różnych źródeł nie sumują się, w związku z czym nie ma ryzyka podniesienia się stawki podatków. Nie trzeba też pamiętać o kwocie zmniejszającej podatek. Co więcej, istnieje możliwość odliczenia od przychodu poniesionych kosztów podatkowych.

Minusy? Podatek liniowy nie daje prawa do skorzystania z większości ulg, a co więcej, nie ma tu możliwości przeprowadzenia rozliczeń wspólnie z małżonkiem, traci się w tym przypadku także prawo do wspólnych rozliczeń z dzieckiem w przypadku osób wychowujących samotnie. Podatek liniowy nie umożliwia także wzięcia kredytu podatkowego.

Kiedy usługi medyczne nie podlegają opodatkowaniu VAT?

Najkrócej ujmując, z VAT-u zwolnione są usługi świadczone w przypadkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i/lub życia, a także w zakresie dostarczania towarów ściśle związanych z takim rodzajem usług. Przykładami usług medycznych, zwolnionych z podatku VAT, są:

  • transport osób chorych lub rannych pojazdami specjalnie do tego przeznaczonymi, przeprowadzony przez osoby mające stosowne uprawnienia,
  • transport ludzkiej krwi, mleka lub organów.

Ponadto, o zwolnienie z podatku VAT mogą ubiegać się wszystkie osoby świadczące usługi o charakterze profilaktycznym, diagnostycznym i terapeutycznym w zakresie wykrywania i leczenia chorób i innych powstałych zaburzeń, a także w sferze ratowania czy też przywracania zdrowia.

łóżko ortopedyczne

Inne aspekty związane z założeniem i prowadzeniem działalności

Jedną z “ulubionych” przez wszelkiego rodzaju przedsiębiorców instytucji jest ZUS. Odprowadzając składki, również trzeba mieć na uwadze liczne aspekty, związane z tym zakresem prowadzenia działalności. Konieczna jest wiedza na temat wysokości składek i sposobu ich wyliczania, a także o możliwości stosowania ulg i odpowiednich obliczeń, np. w przypadku zawierania kilku umów na raz. 

Czy prowadząc działalność gospodarczą w medycynie, można podejmować dodatkowe formy zatrudnienia? Co z dodatkowymi opłatami obowiązkowymi, takimi jak OC zawodowe, lub opłata na izbę lekarską? Są to jedynie nieliczne przykłady pytań, na które będzie trzeba odpowiedzieć poprzez poprawne wypełnianie stosownej dokumentacji oraz uiszczanie w terminie wyznaczonych opłat. 

Powyższy artykuł to jedynie namiastka zagadnień, z którymi zmagają się osoby pragnące założyć własny gabinet medyczny. Przed podjęciem tego kroku warto rozważyć wzięcie udziału w kursach, dzięki którym cała niezbędna wiedza będzie przystępnie zgromadzona, w wygodnej formie, w jednym miejscu. Pomoże to skutecznie ruszyć z miejsca bez obaw o błędy. 

Odwiedziny:
40
Rodzaj zawartości:
Artykuły