Czym są stepping stones?

stepping stones

Sprawność fizyczna jest niezwykle ważna dla każdego człowieka, gdyż umożliwia wykonywanie codziennych czynności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

W przypadku jej utraty z powodu różnych chorób lub wypadków jedynym wyjściem jest podjęcie rehabilitacji, której celem jest przywrócenie w całości lub przynajmniej w części sprawności fizycznej. Temu celowi służą różne przyrządy, między innymi półkule sensoryczne Mambo Stepping Stones, które mogą być wykorzystywane również do integracji sensorycznej, wspomagającej prawidłowy rozwój dzieci w przypadku jakichkolwiek zaburzeń między odbiorem bodźców zewnętrznych, a błędną reakcją na nie organizmu.

Terapeuta stosując różne przyrządy może skutecznie zmieniać ten stan rzeczy i spowodować prawidłową reakcję na bodźce zewnętrzne organizmu dziecka. Terapia integracji sensorycznej jest konieczna w sytuacji, kiedy mózg nie wypracował prawidłowych schematów przetwarzania bodźców zewnętrznych, co skutkuje nieprawidłowymi reakcjami na nie i trudnościami w wykonywaniu niektórych czynności. Wśród zaburzeń integracji sensorycznej występuje najczęściej niska wrażliwość na dotyk, bodźce wzrokowe i słuchowe, problemy z koordynacją ruchową, trudności z koncentracją uwagi, impulsywność oraz niski lub zbyt wysoki poziom aktywności ruchowej.

Półkule sensoryczne mogą z powodzeniem być stosowane w terapii dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. 

W jaki sposób wykorzystuje się półkulę sensoryczną?

Półkule sensoryczne Mambo Stepping Stones popularnie nazywane jeżykami przeznaczone są do rehabilitacji zarówno osób niepełnosprawnych, jak i dla celów dydaktycznych w szkołach, przedszkolach i innych tego typu placówkach. Mają one wszechstronne zastosowanie w gabinetach fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych do ćwiczeń także ogólnorozwojowych. Mogą być używane zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Rynek oferuje do sprzedaży półkule w kompletach po dwie sztuki, w różnych kolorach: niebieskim żółtym, zielonym, czerwonym, różowym.

Zastosowanie półkul sensorycznych w gabinetach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych

Półkule sensoryczne Mambo Stepping Stones jako wyrób medyczny znajdują zastosowanie w masażu leczniczym i relaksacyjnym stóp, stymulując receptory położone na nich w przywracaniu organizmu do zdrowia. Wykorzystywane są także do ćwiczeń korygujących wady kręgosłupa, jak i w ćwiczeniach na różne partie ciała. Osoby zmagające się z płaskostopiem i różnymi dolegliwościami stóp mogą z powodzeniem korzystać z półkul sensorycznych jako przedmiotów do rehabilitacji tych schorzeń.

stepping stones 2

Doskonale poprawiają stan układu krwionośnego, pobudzając krążenie krwi w organiźmie. Wykorzystuje się je również do rehabilitacji osób niepełnosprawnych, przywracając im lub poprawiając umiejętności motoryczne oraz koordynację ruchową, także pacjentom po wypadkach z różnymi urazami. Osoby starsze mogą skutecznie wykorzystywać je w przywracaniu poczucia stabilności, dzięki czemu będą mogły uniknąć tak częstych w tym wieku upadków związanych z zaburzeniami równowagi.

Pobudzają zakończenia nerwowe, poprawiając również czucie głębokie i zmysł dotyku, dzięki wypustkom na ich powierzchni. Mogą być używane zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej.

Zastosowanie półkul sensorycznych w placówkach dydaktycznych

Półkule sensoryczne Mambo Stepping Stones można wykorzystywać w placówkach dydaktycznych, między innymi przedszkolach i szkołach w trakcie zajęć sportowych i korekcyjnych, jako przyrząd do różnych gier, zabaw oraz ćwiczeń. Rodzice mogą zakupić je również do ćwiczeń w domu. W korzystny sposób działają relaksująco na cały organizm, powodując jego odprężenie i rozluźnienie. Jednak w pewnych przypadkach powinny być używane pod kontrolą specjalisty, rehabilitanta lub fizjoterapeuty.

Półkule sensoryczne wytwarza się z bezpiecznych dla człowieka materiałów. Jest nim PVC, czyli polichlorek winylu o wysokich parametrach wytrzymałościowych, dzięki czemu są odporne na zniszczenie i mogą służyć przez długi okres.

Maksymalne obciążenie dla nich wynosi 100 kilogramów. Ich rozmiar to 16 centymetrów średnicy i 8 centymetrów wysokości. Wypełnione zostały powietrzem do sprzyjającej ćwiczeniom twardości. Kluczową rolę odgrywają kolce, które pobudzają zakończenia nerwowe i w ten sposób działają odprężająco. Półkule są niezwykle lekkie i bez problemu można je przenosić.

Przykłady ćwiczeń z półkulą sensomotoryczną

Półkule mogą być wykorzystywane do treningu sensomotorycznego w ćwiczeniach koordynacyjnych. Dziecko stoi jedną nogą na półkuli, starając się utrzymać równowagę na niestabilnym podłożu, którym jest poduszka sensoryczna. Kolejnym przykładem ćwiczenia jest stanie obiema nogami na przyrządzie i przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę, co usprawnia koordynację ruchową i podnosi poczucie stabilności ciała.

Półkule sensoryczne Mambo Stepping Stones mają szerokie zastosowanie zarówno w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jak i terapii sensorycznej u dzieci.

(zdjęcia: sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym x-reh.pl)

Odwiedziny:
366
Rodzaj zawartości:
Sprzęt medyczny