Czy od razu po usunięciu zęba można wstawić implant?

implanty zębów

Każdy marzy o tym, aby mieć piękny uśmiech, dlatego podejmuje się szeregu zabiegów upiększających, które mogą to zapewnić. Jednak wybielanie zębów to nie wszystko – w wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych oraz protetycznych. Jednym z nich jest wstawienie implantu w miejscu brakującego zdrowego zęba.

Ząb można utracić na różne sposoby – zła pielęgnacja zębów, zaniedbane leczenie czy zwyczajny wypadek. Warto jednak pamiętać, że w miejsce utraconego zęba można wstawić implant. Dzięki temu osoba, która straciła ząb, nadal będzie mogła cieszyć się pięknym uśmiechem. Jak wygląda proces wstawiania implantu i czy można to zrobić tuż po utracie zęba?

Implant zęba – co to jest?

Implant stomatologiczny, czyli nic innego jak tytanowa śruba, która jest wszczepiana w miejsce korzenia utraconego zęba, jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w środowisku medycznym. Jednocześnie jest to jeden z najlepszych sposobów na to, aby uzupełnić lukę, a jednocześnie nie mierzyć się z konsekwencjami braku zęba. Dodatkowo implanty są bezpieczne, a z racji tego, że zostały wykonane z tytanu – antyseptyczne i niezwykle trwałe. Mimo wysokich kosztów na to rozwiązanie decyduje się wiele osób, które szukają rozwiązania na lata.

Kiedy bezpiecznie można wstawić implant zęba?

W wielu przypadkach implant zęba można wstawić od razu po usunięciu zęba – jest to jednak implant i korona tymczasowa. Jednakże dla bezpieczeństwa pacjenta, a także większych szans na przyjęcie się implantu, stomatolodzy zalecają całkowite wygojenie się dziąsła oraz kości. Najczęściej trwa to do 6 tygodni lub dłużej – w zależności od przypadku.

Jednocześnie warto pamiętać, że implant zęba powinien być wstawiony jak najszybciej od dnia utraty stałego zęba. Luka może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które są nieodwracalne.implant

 

Natychmiastowe wstawienie implantu – w jakich przypadkach?

Implant stomatologiczny można wstawić od razu, jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, iż ma ku temu odpowiednie podłoże – czyli nie musi wykorzystywać materiału kostnozastępczego ani podnosić dna zatoki szczękowej. Wpływ na decyzję mają również przeciwwskazania ogólnoustrojowe.

Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, korzystne dla pacjenta jest wszczepienie implantu tuż po ekstrakcji zęba.

Implantacja dwuetapowa – na czym polega?

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie implantacji dwuetapowej, związanej z rekonstrukcją kości lub zabiegiem podniesienia dna zatoki. Dlatego do implantacji może dojść dopiero po kilku tygodniach, a nawet po 6 miesiącach. Podczas zabiegu dochodzi do rekonstrukcji kości, aby w przygotowane miejsce wstawić implant. Jednocześnie należy pamiętać, że pacjent powinien przestrzegać ścisłych zaleceń stomatologa, aby kość mogła się prawidłowo zaleczyć.

Niektórzy zgłaszają się do stomatologa na uzupełnienie luki po bardzo długim czasie. W tym przypadku stomatolog wykonuje diagnostykę i ocenia stan kości, w którą zostanie wszczepiony implant. Jeśli wszystko jest w porządku i kość nie zaczęła zanikać – implantację można przeprowadzić niemal od razu. Jeśli doszło już do zmian, konieczne będzie przeprowadzenie implantacji dwuetapowej.

implanty zębów

Jaki rodzaj implantu wybrać?

Pacjenci bardzo często zmagają się z decyzją jaki rodzaj implantu wybrać. Wybór pada najczęściej na tytanową śrubę, uzupełnioną koroną porcelanową, która dokładnie imituje wizualną część zęba.

Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, które znacznie wpływają na estetykę uzębienia. Ich kolor jest najbardziej zbliżony do naturalnej tkanki budującej zęby. Dodatkowo implanty cyrkonowe mają większą szansę na przyjęcie się w kości. Wynika to głownie z wysokiej zgodności biologicznej z naturalną tkanką. Dodatkowo implanty cyrkonowe są odporne na różnego rodzaju pokarmy, a także zmiany temperatury napoi.

Implantologia zębów – o czym należy pamiętać?

Ładny uśmiech jest związany bezpośrednio ze zdrowym i pełnym uzębieniem. Dlatego też stomatolodzy zalecają, aby od razu po utracie zęba zadbać o to, aby jak najszybciej uzupełnić powstałą lukę. Będzie to wpływało na wiele aspektów życia prywatnego czy zawodowego, jak i również na zdrowie. Brak zęba szybko prowadzi do zaniku kości, a w dalszej kolejności może powodować zwyrodnienia a nawet wpływać na wymowę. Warto więc szybko udać się do stomatologa i rozważyć wszystkie opcje implantologii, aby zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym.

Odwiedziny:
538
Rodzaj zawartości:
ArtykułyStomatologia