Czy nebulizacja może zapobiec rozwinięciu się infekcji w zapalenie oskrzeli? 

pomoc przy nebulizacji

Nebulizacje i inhalacje stanowią naturalne metody leczenia stosowane w medycynie nie od dziś. Rozwój technologii wpłynął na dostępność aparatów do nebulizacji, co spowodowało wzrost ich użycia.

Czy stosowanie tej metody terapii może zapobiegać rozwijaniu się infekcji dróg oddechowych i ich przekształcaniu w zapalenie oskrzeli?

Czym jest nebulizacja?

Nebulizacja to sposób terapii polegający na podawaniu leków w postaci aerozolu bezpośrednio do dróg oddechowych. W potocznej mowie nebulizacja jest pojęciem stosowanym zamiennie z inhalacją, należy jednak pamiętać, że nie są one tożsame. Inhalacją określa się wszystkie zabiegi polegające na wdychaniu par i roztworów leków.

dziewczynka inhalacjaNebulizacja jest pojęciem o węższym zakresie i dotyczy wyłącznie wziewów w postaci aerozolu, do wykonania których potrzebny jest specjalistyczny sprzęt nazywany nebulizatorem.

Wyróżnia się trzy typy nebulizatorów – pneumatyczno-tłokowe (sprężarkowe), ultradźwiękowe i membranowe. Zadaniem wszystkich trzech typów jest przekształcenie leku w zawieszoną w powietrzu mgiełkę.

Zalety nebulizacji i jej zastosowanie w leczeniu infekcji dróg oddechowych

Dużą zaletą stosowania nebulizacji jest możliwość bezpośredniego podania leku, co przyspiesza jego działanie. Umożliwia również stosowanie mniejszej dawki leku, dzięki czemu zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej. Nebulizacja jest całkowicie bezbolesna, może być stosowana w leczeniu zakażeń i chorób przewlekłych dolnych i górnych dróg oddechowych, a także w profilaktyce zachorowań poprzez stosowanie wziewów z soli fizjologicznej.

Czy zwykłe przeziębienie może przerodzić się w zapalenie oskrzeli?

Często poważne choroby układu oddechowego zaczynają się od niepozornego przeziębienia, dlatego w żadnym wypadku nie należy go bagatelizować. Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie mogą atakować drogi oddechowe i powodować powikłania w postaci zapalenia oskrzeli oraz płuc. Podobna sytuacja dotyczy wirusa grypy, ważne jest więc podjęcie wszelkich możliwych kroków zapobiegawczych. Jednym z nich jest stosowanie nebulizacji przy zastosowaniu roztworu soli fizjologicznej. Wziewy z użyciem tego preparatu nawilżają i oczyszczają drogi oddechowe, ograniczając rozwój infekcji.

Nebulizacja jako sposób zapobiegania rozwojowi zapalenia oskrzeli

maska tlenowa i płyn

Stosowanie terapii z użyciem nebulizatora pomaga w skracaniu czasu trwania choroby wirusowej oraz może działać profilaktycznie w powstrzymaniu przeradzania się przeziębienia w zapalenie oskrzeli bądź płuc.

Nebulizacja z użyciem leków przepisanych przez lekarza oferuje szybkie i bezpośrednie działanie na źródło infekcji, mając niebagatelny wpływ na zapobieganie powikłań mogących prowadzić na przykład do zapalenia oskrzeli.

Także oczyszczające właściwości roztworu soli fizjologicznej wspomagają profilaktykę w zakresie chorób oskrzeli. Miejsce absorpcji preparatu zmienia się w zależności od wielkości cząsteczek aerozolu, warto więc zaopatrzyć się w nebulizator z możliwością regulacji średnicy kropli.

Kto może korzystać z nebulizatora?

Wielką zaletą nebulizacji jest możliwość jej stosowania niezależnie od wieku. Nebulizator można stosować w terapii niemowląt, dzieci, osób starszych, a także osób z zaburzeniami koordynacji wdechowo-wydechowej. Współczesne nebulizatory są małe, poręczne i mobilne, co umożliwia ich użycie w dowolnym miejscu. Są łatwe w obsłudze i pracują szybko, skracając czas zabiegu do minimum – cecha istotna szczególnie w terapii dzieci. Dużą zaletą jest również fakt, że powietrze z lekiem jest wtłaczane do płuc pod niewielkim ciśnieniem, co stanowi ważny punkt w leczeniu chorób oskrzeli.

Nebulizator – leczenie i profilaktyka na wyciągnięcie ręki

Nebulizacja może stanowić prostą i skuteczną metodę leczenia i profilaktyki zapalenia oskrzeli i innych chorób układu oddechowego. Dostępność nebulizatorów oraz łatwość ich obsługi sprawiają, że terapię można przeprowadzać w zaciszu własnego domu.

Odwiedziny:
281
Rodzaj zawartości:
ArtykułySprzęt medyczny