Czy można przestać pić bez udziału w terapii

Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważna choroba i niestety jest ona dość powszechna, przez co wiele osób na całym świecie zmaga się z tym problemem. Jest to najczęściej spowodowane tym, że to właśnie do alkoholu mamy najłatwiejszy dostęp, przez co po tę używkę wiele osób sięga w pierwszej kolejności. Aby podjąć się walki z uzależnieniem, należy być świadomym swojej choroby i zdać się na pomoc profesjonalistów. Leczenie bardzo często wymaga czasu i poświecenia, jednak to właśnie wtedy daje ono najlepsze efekty. 

Dlaczego walkę z alkoholem warto rozpocząć jak najszybciej

Uzależnienie od alkoholu to zazwyczaj bardzo wstydliwy problem, dlatego tak wiele osób ukrywa tę chorobę zarówno przed osobami z ich otoczenia, jak i nie dopuszczając do siebie myśli, że mogą być uzależnione. Każdy, kto chce podjąć walkę z tą chorobą, musi oprócz uświadomienie sobie tego problemu działać jak najszybciej. To jak wcześnie zaczniemy zwalczać uzależnienie od alkoholu będzie miało wpływ na efekt końcowy terapii, czas jej trwania, a tym samym efekty przyjdą znacznie szybciej. Wczesne rozpoczęcie terapii to także szansa na zastosowanie mniej intensywnego leczenia, ponieważ w początkowym stadium uzależnienia dużo łatwiej zwalczyć nałóg i sprawić, że dana osoba bardzo szybko wyjdzie z uzależnienia.

Jak wygląda standardowe leczenie uzależnienia od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu wymaga profesjonalnego leczenia, z tego względu osoby mające taki problem decydują się najczęściej na skorzystanie z terapii oferowanej przez specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień. Są to placówki, które zajmują się pomaganiem osobom uzależnionym czy to od alkoholu, narkotyków, leków i innych środków i zachowań mogących być przyczyną uzależnienia. Specjaliści pracujący w takich placówkach stosują różnego rodzaju metody leczenia i terapii, których celem jest powstrzymanie choroby, jaką jest uzależnienie oraz utrzymanie długotrwałej absencji. Pierwsze tygodnie pobytu w ośrodku leczenia uzależnień polegają na wyeliminowaniu objawów zespołu odstawiennego i to ten czas dla wielu osób jest najtrudniejszy. Następnie specjaliści skupiają się na psychice pacjenta i za pomocą różnego rodzaju metod terapeutycznych uświadamiają pacjentowi źródło jego problemów i uczą jak walczyć z uzależnieniem oraz jak żyć bez konieczności stosowania różnych używek na przykład alkoholu. Rola takich ośrodków nie ogranicza się wyłącznie do walki z uzależnieniem, ale pełni również funkcję edukacyjną i socjalizacyjną. Wykwalifikowani terapeuci pomagają osobom uzależnionym, ucząc je tego, w jaki sposób powinny one żyć po wyjściu z ośrodka, aby nie powrócić do uzależnienia. Ta terapia może być prowadzona zarówno indywidualnie, jak i grupowo, ale najczęściej leczenie tego typu prowadzone jest w obu tych formach. Dzięki temu można uzyskać znacznie większą skuteczność i dużo szybciej wyleczyć pacjenta z uzależnienia zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Czy istnieją inne metody zwalczania uzależnienia?

Jak przestać pić? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Oprócz standardowego leczenia w specjalistycznym ośrodku i pomocy ze strony specjalistów można również korzystać z innych metod zwalczania uzależnienia od alkoholu. Jedną z popularniejszych i dających bardzo dobre efekty jest metoda Easyway. Stworzona ona została przez Allena Carra i cieszy się obecnie dość sporym zainteresowaniem, głównie ze względu na wysoką skuteczność i brak konieczności przebywania w specjalistycznym ośrodku w trakcie jej realizacji. Metoda ta świetnie sprawdza się zarówno w przypadku uzależnienia od alkoholu, jak i innych używek lub zachowań mogących prowadzić do uzależnienia. Jej działanie potwierdzone jej badaniami klinicznymi i z powodzeniem stosuje się ją w celu zwalczania różnych nałogów. Od innych metod czy to farmakologicznych, czy terapeutycznych różni się ona tym, że skupia się głównie na badaniu i poprawianiu błędnych przekonań, które wstrzymują wszystkie uzależnione osoby od rozpoczęcia skutecznej walki z uzależnieniem. To właśnie zdrowie psychiczne jest najważniejszą kwestią w walce z uzależnieniem. Bez chęci do walki z uzależnieniem, odpowiedniego nastawienia i uświadomienia sobie problemu wyjście z uzależnienia jest bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe.

Odwiedziny:
256
Rodzaj zawartości:
Artykuły