Konstantin Butejko to uczony, który największą sławę zyskał prawdopodobnie dzięki zbadaniu mechanizmów nieprawidłowego oddychania oraz skutków, jakie z tego wynikają. Głosił on, że większość społeczeństwa boryka się z tzw. chorobą głębokiego oddychania, co prowadzi do tzw. hiperwentylacji, będącej przyczyną licznych chorób, których wręcz nie sposób tutaj wymienić.
Podając kilka przykładów, nieprawidłowe oddychanie przekłada się na powstawanie zaburzeń metabolizmu, alergii, spadek odporności i wiele innych zaburzeń. Z pomocą przychodzą ćwiczenia z zakresu świadomego oddychania, a nawet specjalne kursy, podczas których poszerzymy swoją wiedzę i zyskamy szansę na wykształcenie pozytywnych nawyków. Jak może wyglądać kurs świadomego oddychania? Jakie korzyści odniesie z tego nasz organizm?
Na czym opiera się metoda oddechowa Butejki?
Powracając do zjawiska hiperwentylacji, czyli zbyt głębokiego oddychania, prowadzi ona do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla w naszym organizmie, który jest potrzebny do prawidłowego metabolizmu komórek w organizmie. Gdy dwutlenku węgla jest zbyt mało, zmienia się poziom pH krwi, a do tego dochodzi do zmiany aktywności witamin i enzymów. Zmiana w procesach metabolicznych prowadzi do powstawania licznych patologii. Organizm broni się przed nadmierną utratą dwutlenku węgla, m.in. poprzez następujące sposoby:
- wzrost produkcji cholesterolu
- spadek ciśnienia
- skurcze naczyń i oskrzeli
To jedynie przykłady tego, co się dzieje, gdy dochodzi do hiperwentylacji. Rozwijając nieco powyższe punkty, skurcz naczyń i oskrzeli zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do mózgu. Dochodzi do niedotlenienia, które może przekładać się na zwiększone ciśnienie krwi, a gdy przepływa ona przez zwężone naczynie żylne, objawia się to m.in. żylakami, hemoroidami, a nawet może prowadzić do zakrzepicy.
Przechodząc do dalszego aspektu, w niewłaściwy sposób dochodzi do pobudzenia układu oddechowego, który reaguje uczuciem braku powietrza. Oczywiście skutkuje to pogłębionym oddechem, co nasila dolegliwości związane z niewłaściwym oddychaniem, tworząc tzw. efekt błędnego koła.
Są to jedynie skrótowe informacje, więcej ich znajdziemy pod adresem butejko.pl, stronie w całości poświęconej wiedzy na temat sposobu działania metody, kursów oddychania, a także efektów, jakich możemy spodziewać się w przypadku regularnego stosowania nauczanych metod.
Czego uczymy się podczas kursu oddychania metodą Butejki?
Jest to metoda zakładająca głównie zmniejszenie głębokości oddechu, poprzez rozluźnienie mięśni układu oddechowego, aż do momentu, w którym będziemy mieli uczucie braku powietrza i nauczymy się ten moment kontrolować. Kontrolowanie uczucia braku powietrza jest najtrudniejszym elementem treningu, a stosowane metody można podzielić na trzy poziomy zaawansowania:
- łatwy – uczucie braku powietrza nie różni się niczym od tego, jakiego doświadczamy podczas tzw. przerwy kontrolnej.
- średni – gdy doświadczamy odczuć mieszczących się pomiędzy opisanym powyżej poziomem łatwym a zdefiniowanym poniżej poziomem zaawansowanym.
- zaawansowany – odczuwamy brak powietrza w taki sam sposób, jak podczas przerwy maksymalnej.
Czy treningi z wykorzystaniem metody Butejki możemy wykonywać samodzielnie? Nie, dlatego, że jej nieprawidłowe wykonanie może mieć niebezpieczne dla organizmu skutki. Aby naprawdę przyniosła ona widoczne zmiany w naszym życiu, konieczne jest stosowanie jej przez minimum rok pod okiem doświadczonego trenera lub lekarza.
Jakie efekty daje nam zastosowanie metod świadomego oddychania?
- zmniejszenie częstotliwości napadów astmy;
- wzrost szansy na wyleczenie alergii;
- poprawa wydolności metabolizmu;
- zmniejszony apetyt na używki i niezdrowe pokarmy;
- wyższy poziom energii;
- lepsza koncentracja, większa jasność myślenia;
- znikają napady lęku, stany depresyjne;
- zmniejsza się bolesność miesiączek;
- rośnie chęć uprawiania ćwiczeń fizycznych;
- następuje poprawa jakości snu.
To jedynie przykłady korzyści, jakie może nam przynieść trening z wykorzystaniem metody Butejki. Prawidłowe oddychanie wymaga także prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała, dzięki czemu zyskujemy szansę na wprowadzenie bardzo ważnego dla naszego zdrowia nawyku, dzięki któremu unikniemy poważnych kłopotów z kręgosłupem.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie korzyści możesz odnieść, korzystając z kursu świadomego oddychania, koniecznie odwiedź stronę jakubgontarski.com. Są tam liczne, cenne informacje na temat świadomego oddychania oraz związanych z nim kursów. W ofercie są także treningi ruchowe oraz kursy samoobrony.