Co robić, aby dziecko odzyskało sprawność ruchową po kontuzji?

dziecko

Kontuzja i różnego rodzaju urazy są zawsze sporym problemem, zwłaszcza jeśli dotykają one najmłodszych. Dziecko, które potrzebuje dużej ilości ruchu do prawidłowego rozwoju może bardzo źle przechodzić kontuzję, dlatego rodzice powinni odpowiednio zatroszczyć się o to, aby ich pociecha jak najszybciej wróciła do pełnej sprawności.

Jak poradzić sobie z kontuzją u dziecka?

Dzieci są szczególnie narażone na różne kontuzje, gdyż zazwyczaj są pełne energii i chęci do uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej. Biegają, grają w piłkę, korzystają z placów zabaw, a więc narażone są na urazy. Jeśli kontuzja przydarzyła się Twojemu dziecku to w pierwszej kolejności powinieneś dokładnie obejrzeć uszkodzoną kończynę. Zapytaj pociechę o to, gdzie dokładnie pojawił się ból i jakie ma on natężenie. Jeśli jest on bardzo silny to istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do złamania. Należy więc odpowiednio unieruchomić kończynę przy pomocy sztywnego przedmiotu. W takiej sytuacji należy także niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Kiedy warto zgłosić się do ortopedy dziecięcego?

Ortopeda dziecięcy to lekarz specjalizujący się diagnostyką i leczeniem narządów ruchu. Jego przedmiotem zainteresowania są przede wszystkim problemy, które najczęściej dotykają dzieci i młodzież do 18. roku życia. Zajmuje się on nie tylko układem szkieletowym, ale także więzadłowo-stawowym, mięśniowym oraz powiązanym z nimi układem krwionośnym.

Ortopeda dziecięcy to specjalista, do którego powinni zgłosić się rodzice, których dziecko ma wady rozwojowe i nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie lub stawy, a także przeszło różnego rodzaju urazy. Nawet jeśli kontuzja wydaje się niegroźna może mieć przykre konsekwencje w przyszłości, dlatego warto udać się do lekarza zawsze, gdy doszło do uszkodzenia narządu ruchu.

Jak przebiega wizyta u ortopedy dziecięcego?

Wizyta u ortopedy dziecięcego nie różni się znacząco od tego, w jaki sposób przebiega ona w przypadku osób dorosłych. Rodzice wcześniej powinni przygotować się do niej poprzez zgromadzenie dotychczas przeprowadzonych badań, a także zastanowienie się, o co dokładnie chcą zapytać specjalistę. Taka wizyta jest doskonałą okazją do tego, by uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości.

dziecko

Wizyta w gabinecie ortopedy dziecięcego zaczyna się zawsze od przeprowadzenia wywiadu z rodzicami. Zadaje on pytania dotyczące przebytych chorób i kontuzji, przyjmowanych leków itd. Zapoznaje się również z wynikami dotychczasowych badań, jeśli były one przeprowadzane. Następnie zajmuje się przeprowadzeniem oględzin narządu ruchu dziecka, który uległ kontuzji. W razie potrzeby może on zlecić wykonanie takich badań, jak RTG, USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Na podstawie ich wyników jest w stanie ocenić, jak poważna jest kontuzja oraz przygotować plan leczenia.

Metody leczenia zależą głównie od tego, z jakiego rodzaju kontuzją ma do czynienia ortopeda. Zdecydowanie najczęściej opierają się one na farmakologii, która ma na celu zmniejszyć dolegliwości bólowe i zniwelować stan zapalny. Doskonałe rezultaty daje również systematyczna rehabilitacja, która pomaga przywrócić dawną sprawność. Jeśli jest to konieczne, ortopeda może zalecić także unieruchomienie kończyny.

Jak wybrać dobrego ortopedę dziecięcego?

Wybór odpowiedniego ortopedy dziecięcego ma ogromne znaczenie dla szybkiego powrotu malucha do dawnej sprawności. Podejmując tę decyzję weź pod uwagę przede wszystkim opinie innych rodziców. Jest to najlepsza rekomendacja, która może mieć ogromny wpływ na to, czy będziesz zadowolony z takiej wizyty. Ortopedzi dziecięcy w większości przyjmują zarówno na NFZ, jak i prywatnie.

Wybierając najlepszego ortopedę dla swojego dziecka zwróć uwagę na to, jakim sprzętem dysponuje. Im lepiej wyposażony gabinet, tym większa pewność, że wizyta przebiegnie kompleksowo i dokładnie. Dobry specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem narządu ruchu u dzieci powinien mieć także odpowiednie do nich podejście. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które bardzo boją się takich wizyt. Dobry ortopeda dziecięcy w Gdańsku i innych miastach w kraju sprawi, że Twoje dziecko powróci szybko do pełnej sprawności bez względu na to, jaka kontuzja mu się przytrafiła.

Odwiedziny:
221
Rodzaj zawartości:
Rehabilitacja i fizjoterapia