Cechy łóżek ortopedycznych

łóżko ortopedyczne

Łóżka ortopedyczne są niezastąpionym elementem wyposażenia szpitali, placówek medycznych i ośrodków rehabilitacyjnych, ale coraz częściej także prywatnych domów pacjentów, którzy ze względu na zły stan zdrowia muszą pozostawać przez większą część dnia w pozycji leżącej.

Łóżka tego typu mogą zostać wykorzystane podczas rehabilitacji pacjentów leżących, jednocześnie gwarantując wygodę osób chorych oraz ich opiekunów. Na jakie cechy łóżek ortopedycznych warto jednak zwrócić uwagę przed zakupem?

Najważniejsze zalety łóżek ortopedycznych

Modeli łózek ortopedycznych jest wiele i zależnie od producenta, półki cenowej oraz oczekiwanych rozwiązań, wśród dostępnych łóżek rehabilitacyjnych można liczyć na mniej lub bardziej rozbudowane funkcje. Aby jednak łóżko mogło w pełni sprawdzać się jako wyposażenie medyczne i pomoc dla pacjentów z niepełnosprawnością, istnieją pewne kwestie które powinny być oferowane przez wszystkich producentów mebli medycznych i to na nie należy zwrócić szczególną uwagę.

  • Regulowane barierki boczne są ważną cechą łóżek ortopedycznych i pozwalają dostosować je do potrzeb pacjentów o różnych poziomach niepełnosprawności. Solidne barierki dają z jednej strony możliwość podciągnięcia się do pozycji siedzącej lub poprawienia pozycji podczas leżenia, z drugiej jednak dzięki regulacji umożliwiają wygodne zejście z łóżka przy przesiadaniu się na wózek czy próbach wstawania.
  • Wysięgnik umieszczony nad łóżkiem i dostępny w zasięgu ręki pacjenta ułatwia przemieszczanie się po łóżku i samodzielne podnoszenie do pozycji siedzącej, co może stanowić element procesu rehabilitacji i pionizacji.
  • Zdalne, elektroniczne sterowanie łóżkiem to niezwykła wygoda, ale i ważna cecha łóżka rehabilitacyjnego zarówno w placówce medycznej, jak i domu prywatnym. Pacjenci, którzy nie przebywają pod całodobową opieką powinni mieć możliwość samodzielnej zmiany ustawienia kąta nachylenia zagłówka czy innych segmentów łóżka, tak by zająć najwygodniejszą dla siebie pozycję.
  • Wygodny materac może być często przeoczony pomiędzy innymi ważnymi cechami łóżek rehabilitacyjnych, ale przy zakupie zdecydowanie warto zwrócić na niego uwagę. Specjalne podkłady zapobiegające powstawaniu odleżyn czy sprężyny gwarantujące odpowiednią twardość łóżka odegrają kluczową rolę w zapewnieniu komfortu i wygody pacjenta.
  • Higieniczne materiały z jakich zostało wykonane łóżko wpłyną na łatwość utrzymania mebla w czystości. W szczególności uwagę należy zwrócić tu na możliwość wyprania pokrowca materaca, regularnego czyszczenia barierek i konstrukcji łóżka oraz odporności całej konstrukcji na stosowane do dezynfekcji środki chemiczne.

Zalety łóżek ortopedycznych – dlaczego warto w nie zainwestować?

łóżko otropedyczne

Projektowane przez producentów mebli medycznych łóżka ortopedyczne są w zamyśle rozwiązaniem długoterminowym – decydując się na zakup tego typu sprzętu jako wyposażenia do domu osoby chorej bądź niepełnosprawnej warto rozważyć wszystkie aspekty korzystania z łóżka, tak by zapewnić pacjentowi jak najwyższy poziom komfortu i wygody podczas leżenia. Zalety i cechy łóżek dostępnych współcześnie na rynku pozwalają jednak na dość du żą swobodę wyboru.

Elektryczna regulacja poszczególnych elementów łóżka umożliwia zarówno opiekunowi, jak i samemu pacjentowi bezpieczną zmianę pozycji w łóżku bez wkładania w to większego wysiłku. Dla pacjentów leżących przez większą część dnia, możliwość podniesienia części zagłówka czy segmentu udowego może znacząco poprawić komfort leżenia oraz wspomóc proces rehabilitacji pomiędzy kolejnymi spotkaniami ze specjalistą.

Ciekawą funkcją i zdecydowaną zaletą łóżek ortopedycznych jest możliwość dość indywidualnego dostosowania ich do określonej choroby i niepełnosprawności pacjenta. Różne możliwości ustawienia łóżka, w tym wykorzystanie tzw. pozycji drenażowych mogą wspierać pracę układu krążenia czy układu oddechowego pacjenta i ułatwiają spełnianie zaleceń lekarzy prowadzących proces rehabilitacji.

Ważną zaletą łóżek rehabilitacyjnych jest różnorodność dostępnych na rynku rozmiarów i maksymalnych obciążeń konstrukcji. Wśród pacjentów korzystających z tego typu wyposażenia w ośrodkach medycznych i własnych domach pojawiają się zarówno lekkie dzieci, jak i osoby o wadze przekraczającej standardowe 135 kilogramów. Możliwość wyboru łóżka niezależnie od wagi pacjenta znacząco zwiększa szansę na pomoc tym, którzy pomocy potrzebują.

Łóżka ortopedyczne w placówkach medycznych i domu pacjenta

Zastosowanie łóżek rehabilitacyjnych i ortopedycznych nie jest ograniczone wyłącznie do specjalistycznych ośrodków rehabilitacyjnych, hospicjów czy innych placówek medycznych. Ze względu na potrzeby pacjentów leżących i osób z niepełnosprawnościami, producenci mebli medycznych coraz częściej dostosowują swoje produkty do zastosowania zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Profesjonalne meble zaufanych producentów dostaniemy w ofercie sklepu X-REH.

Drobne zmiany w obrębie konstrukcji i funkcjonalności łóżek ortopedycznych pozwoliły na ułatwienie ich obsługi zarówno samym pacjentom, jak i opiekunom, nawet tym którzy nie mają doświadczenia w pracy z osobami niepełnosprawnymi i chorymi i zajmują się chorym członkiem rodziny od niedawna.