Bypass żołądka – na czym polega i jak przebiega operacja?

bypass żołądka

By pass żołądkowy to metoda modyfikacji przewodu pokarmowego.

Stanowi przykład, jak chirurgiczne leczenie otyłości skutecznie może pomóc w długoterminowej walce ze zbędnymi kilogramami. Bypass żołądka pozwala na polepszenie jakości swojego życia, redukcję kilogramów, a także sprzyja poprawie wyników w chorobach towarzyszących, takich jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze.

Bypass żołądka, czyli gastric bypass to operacja wykonywana w KCM Clinic, gdzie zabieg przeprowadzają doświadczeni chirurdzy. Jak wygląda operacja i życie po gastric bypass? Dieta, sposób życia – co warto wiedzieć po zabiegu?

Bypass żołądka – co to jest?

Bypass żołądkowy (Roux-en-Y Gastric Bypas – RNY) jest operacją bariatryczną, którą wykonuje się u pacjentów z nadmierną otyłością u których leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Jeśli restrykcyjna dieta i regularna aktywność fizyczna nie pomagają, bypass żołądka to jedyna skuteczna metoda pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Bypass żołądka jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji w chirurgii bariatrycznej. Zabieg zaleca się osobom, które mają poważne problemy zdrowotne z powodu swojej wagi.

Czym jest mini-bypass żołądka?

Mini-bypass żołądka, a dokładniej Mini Gastric Bypass (OAGB) to operacja laparoskopowa, którą uznaje się za uproszczoną wersję zabiegu, ale o porównywalnej skuteczności do klasycznej metody. Mini bypass wymaga wytworzenie tylko jednego zespolenia jelitowo-żołądkowego.

Efekty po operacji są widoczne dzięki stworzeniu małej, wydłużonej torebki żołądkowej, z której reszta żołądka jest trwale oddzielona. Wykonanie mini-bypassu żołądka sprawia, że w układzie pokarmowym powstaje tylko jedno zespolenie z żołądka do jelita.

KCM Clinic to jedno z nielicznych miejsc, w których wykonuje się mini-bypass żołądka.

Jak wygląda bypass żołądka?

Bypass żołądka to operacja, która polega na rozdzieleniu drogi pokarmowej i wydzielniczej. Cały zabieg trwa około 2 godzin i przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Jest to zabieg laparoskopowy, dzięki czemu nie powstają po nim blizny.

Celem bypassu żołądka jest oddzielenie elementów układu pokarmowego odpowiedzialnych za spożycie i wchłanianie. W górnej części żołądka tworzy się specjalny zbiornik. Z niego pokarm przedostaje się krótszą drogą do jelita cienkiego.

Co więcej, przy pomocy szwów mechanicznych żołądek dzieli się na dwie części. W górnej części tworzy się tzw. pętlę pokarmową. Jest nią pętla jelita cienkiego, którą przesuwa się jedzenie. Pozostałą część żołądka nazywa się pętlą enzymatyczną.

Przez nią, a następnie przez dwunastnicę i jelito cienkie spływają soki trawienne. Chirurgiczne zespolenie jelit przyjmuje kształt litery “Y”.

dieta po bypassie żołądka

Życie po gastric bypass

Przed wykonaniem bypassu żołądka konieczne jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Podobnie po operacji konieczne jest zachowanie środków ostrożności. Mimo to laparoskopowa chirurgia to sposób na rozpoczęcie normalnego, zdrowego trybu życia.

Zwykle już tydzień po zabiegu pacjenci wracają do pracy i nie odczuwają dolegliwości bólowych. Po operacji konieczne jest jednak wprowadzenie zmian. Przede wszystkim trzeba się zdrowo odżywiać. Dieta, przestrzeganie ilości spożywanych produktów, jak i ich jakości, to powstają, aby nie wystąpiły powikłania pooperacyjne po bypassie żołądka.

Specjaliści KCM Clinic zwracają jednak uwagę na to, że dieta nie może być zbyt rygorystyczna, ale warto aby wprowadzić w życie kilka prostych zasad.

Bypass żołądka – jak żyć po operacji

  • spożywaj posiłki regularnie
  • dokładnie przeżuwaj każdy kęs
  • jedz małe porcje średnio co 3 godziny
  • przyjmuj płyny po 100-150 ml około 15 razy dziennie (ilość powinna zależeć masy ciała)
  • unikaj pokarmów, które są za słodkie, zbyt pikantne, kwaśne, tłuste
  • jedz posiłki o umiarkowanej temperaturze, ani za zimne, ani za gorące,
  • przestań jeść, jeśli czujesz się pełny,
  • unikaj niewielkiego jedzenia, które może utknąć w żołądku
  • nie spożywaj wysokokalorycznych posiłków
Odwiedziny:
434
Rodzaj zawartości:
Zabiegi medyczne