Biegasz? Sprawdź jak pozbyć się bólu w stawach

terapia ciepłem

Bieganie to bardzo popularna forma aktywności, która dostarcza endorfin naszemu organizmowi i przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Jest to jednak dyscyplina, która może prowadzić do wielu poważnych kontuzji w sytuacji, gdy nieumiejętnie przygotujemy się do rozpoczęcia przygody z bieganiem.

Pomimo tego, że bieg to dość naturalny ruch dla naszego ciała, to występujące podczas niego przeciążenia, szczególnie u osób początkujących mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości bólowe stawów. Takie objawy są sygnałem, że coś robimy źle i należy jak najszybciej odnaleźć przyczynę tych problemów.

Lekceważenie takich objawów może doprowadzić do rozwoju poważniejszych dolegliwości i chorób, które mogą wykluczyć nas z aktywności na dłuższy czas. Z tego powodu warto wiedzieć, co może być przyczyną takiej sytuacji i jak sobie z nią radzić.

Źle dobrane obuwie

Wiele osób, a szczególnie początkujących, nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważną rolę odgrywa właściwie dobrane obuwie biegowe. Dużo osób zaczynając swoją przygodę z bieganiem, nie zwraca na to większej uwagi i biega w zwykłych butach sportowych, które często nie są do tego przeznaczone. O ile na początku nie będzie to w żaden sposób przeszkadzało, o tyle po kilku lub kilkunastu treningach, możemy zacząć odczuwać bóle stawów.

Z podobnymi dolegliwościami możemy spotkać się nawet w przypadku, gdy posiadamy bardzo drogie i dobre obuwie biegowe, ale zostało one źle dobrane. W obydwu tych sytuacjach jedynym wyjściem jest zakup butów, które będą dostosowane do:

  • naszego stylu biegania,
  • dystansu,
  • nawierzchni,
  • wielkości i kształtu stopy,
  • techniki biegu.

Spore znaczenie ma tutaj również amortyzacja, którą zapewniają buty biegowe. Stopień absorpcji drgań i uderzeń, będzie inny w zależności od nawierzchni, po jakiej biegamy i tego czy buty mają służyć do treningu, czy do startu w zawodach. Z tego względu, przed zakupem obuwia biegowego warto przymierzyć kilka modeli i poprosić o radę sprzedawcę w profesjonalnym sklepie sportowym.

Niedostosowanie intensywności treningu do własnych możliwości

Ból stawów podczas biegu i po treningu może pojawić się także w sytuacji, gdy źle oszacujemy nasze możliwości i wykonamy trening, który będzie zbyt intensywny. Błąd ten bardzo często popełniają osoby początkujące, które nie mają jeszcze doświadczenia i nie wiedzą, jak trenować w sposób efektywny, a co ważniejsze bezpieczny dla własnego zdrowia.

Na początku swojej przygody z bieganiem, należy pamiętać o tym, że nasz organizm nie jest przyzwyczajony do tego typu aktywności. O ile mięśnie dość szybko mogą zwiększyć swoją siłę, wytrzymałość i wydajność, o tyle stawy potrzebują znacznie więcej czasu, aby dostosować się do nowej aktywności.

Spora część początkujących biegaczy o tym zapomina i już po kilku treningach czując, że ich kondycja się polepszyła, a mięśnie stały się silniejsze, realizują zbyt intensywne treningi, które po pewnym czasie dają różnego rodzaju dolegliwości bólowe, najczęściej w stawach kolanowych.

terapia termiczna

Wady postawy i nieprawidłowa technika biegu

Dolegliwości bólowe stawów mogą być spowodowane również wadami kroku biegowego. Nieprawidłowa technika może generować spore obciążenie na stawy, co często prowadzi do ich bólu, a nawet rozwoju różnego rodzaju chorób. Z tego względu szczególnie osoby początkujące, powinny zwrócić uwagę na to, aby w prawidłowy sposób ustawiać stopę podczas biegu, ponieważ ma to spore znaczenie nie tylko na zdrowie ich stawów, ale również na wydajność biegu.

Lądowanie np. na pięcie bardzo obciąża kolana i jednoczenie wyhamowuje ruch, przez co spada efektywność biegu. 

Sposoby na bolące stawy

Najlepszym sposobem na ból stawów jest zapobieganie mu, zanim się on pojawi. Jednak w sytuacji, gdy dolegliwości bólowe się pojawią, można zastosować różnego rodzaju zabiegi pomagające w regeneracji stawów i pozbyciu się dolegliwości bólowych.

Bardzo skuteczną metodą jest terapia ciepłem, która pomaga rozluźnić mięśnie, przyspieszyć regenerację stawów, usprawnić ich działanie, oraz pozbyć się bólu. Wielu zawodowych sportowców regularnie korzysta z tego typu zabiegów i bez nich nie mogliby oni funkcjonować w tej dyscyplinie na tak wysokim poziomie.

Odwiedziny:
285
Rodzaj zawartości:
Sprzęt medyczny