Badanie EMG a ciąża – w jakich sytuacjach należy je wykonać?

EMG a ciąża

Badanie EMG, czyli elektromiografia, to badanie elektrofizjologiczne, dzięki któremu można ocenić funkcjonowanie nerwów obwodowych, mięśni i połączeń nerwowo-mięśniowych. Pozwala na wczesne wykrywanie i właściwe diagnozowanie licznych schorzeń o podłożu neurologicznym.

 

  • Na czym polega badanie EMG?

 

Badanie EMG wykonuje się przy pomocy elektrod płytkowych lub igłowych, w zależności od obszaru poddawanego diagnostyce. W wypadku testu oceniającego przewodnictwo nerwowe dochodzi do stymulacji nerwów podawanymi przez skórę krótkotrwałymi impulsami elektrycznymi o niewielkim natężeniu.

Rejestracja reakcji nerwu na bodźce dokonywana jest przy pomocy elektrod płytkowych. Elektrody igłowe stosuje się w diagnostyce mięśni. Badanie polega wtedy na wprowadzeniu do mięśnia bardzo cienkiej igły z mikroskopową elektrodą, która odbiera sygnały z tkanki mięśniowej zarówno podczas fazy spoczynkowej, jak i w trakcie napięcia.

 

  • Dolegliwości, przy których lekarze zalecają wykonanie badania EMG

 

Badanie EMG zalecane jest przez lekarzy w procesie diagnostycznym licznych schorzeń. Jako wskazania do przeprowadzenia elektromiografii wskazuje się przede wszystkim takie niepokojące objawy, jak:

  • drętwienie rąk w nocy w trakcie snu
  • drętwienie palców w ciąży
  • ból ręki/ ból rąk
  • bóle ulokowane w nadgarstkach
  • znaczące osłabienie mięśni
  • występowanie niedowładów mięśni

 

  • Choroby i schorzenia, które można rozpoznać dzięki badaniu EMG

 

Dzięki badaniu EMG można wykryć i właściwie zdiagnozować różnorodne schorzenia. Elektromiografia z wykorzystaniem elektrod płytkowych oceniająca przewodnictwo nerwowe jest wykorzystywana w procesie diagnostycznym takich chorób i schorzeń, jak:

  • zespół cieśni nadgarstka
  • zespół rowka nerwy łokciowego
  • miastenia

a także innych zespołów ucisku nerwów.

Badanie EMG przeprowadzane z użyciem elektrod igłowych służących do diagnostyki zaburzeń w obrębie mięśni jest pomocne w wykrywaniu:

  • nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej
  • stwardnienia zanikowego bocznego

emg w ciąży

Niejednokrotnie pierwsze objawy tych schorzeń są niezauważane lub traktowane jako przypadkowe i mało znaczące. Przypadłości takie, jak osłabienie, chroniczne zmęczenie i bezsenność nie mogą być jednak bagatelizowane. To samo dotyczy powtarzających się przypadków drętwienia kończyn dolnych i górnych lub często występujących skurczy mięśniowych, które ludzie bardzo często traktują jako incydentalne i próbują im zapobiegać na przykład poprzez stosowanie suplementów z magnezem.

Bagatelizowanie pierwszych oznak schorzeń sprzyja ich rozwojowi i pojawianiu się bardziej uciążliwych objawów. Odkładana w czasie diagnostyka sprawia, że późniejsze leczenie może się okazać znacznie trudniejsze, długotrwałe i niejednokrotnie bardziej kosztowne.

 

  • Przeciwwskazania do wykonywania badania EMG

 

Badanie EMG nie powinno być wykonywane u osób posiadających rozrusznik serca, wszczepiony defibrylator lub występujące w okolicy badania metalowe elementy w postaci śrub, szyn i tym podobnych. W wypadku osób stosujących leki przeciwzakrzepowe, leki przeciw miastenii i tężyczce badanie musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem prowadzącym. Przed badaniem każdy pacjent powinien zadbać o to, by okolica ciała, na której będzie ono wykonywane, była całkowicie czysta i niepokryta żadnym kremem ani balsamem.

 

  • Czy badanie EMG można wykonywać w ciąży?

 

Badanie EMG nie jest szkodliwe i można je bezpiecznie wykonywać u kobiet w ciąży, jeżeli zajdą ku temu odpowiednie wskazania medyczne.

 

  • Sytuacje, w których badanie EMG jest zalecane w trakcie ciąży 

 

Wskazaniem do przeprowadzenia badania EMG w trakcie ciąży jest przede wszystkim występowanie nasilającego się w trakcie snu bólu i drętwienia palców u rąk w ciąży. Objaw ten może wskazywać na schorzenie zwane zespołem cieśni nadgarstka, które statystycznie dotyka 10% wszystkich kobiet, ale aż 30% kobiet w ciąży. Choć objawy są takie same dla obu grup kobiet, to przyczyny i przebieg w wypadku ciężarnych są inne.

Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, lecz tylko u kobiet w ciąży wynika ze zwiększenia objętości tkanek na skutek zmian hormonalnych, gromadzenia płynów w tkankach i wzrostem masy ciała w przebiegu ciąży. Wszystkie te przyczyny ustępują po porodzie, dlatego też w wypadku ciężarnych zespół cieśni nadgarstka ustępuje samoistnie aż w 85% przypadków.

Choć drętwienie palców rąk zazwyczaj ustępuje po rozwiązaniu, warto jest wykonać badanie EMG, by mieć pewność, że objawy te faktycznie dotyczą związanego z ciążą zespołu cieśni nadgarstka i nie są wywołane innymi schorzeniami.

Odwiedziny:
1006
Rodzaj zawartości:
Badania