5 kryteriów przy wyborze stołu rehabilitacyjnego

wybór stołu do rehabilitacji

Stół rehabilitacyjny to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego gabinetu fizjoterapeuty bądź rehabilitanta. Jego wybór nie może być przypadkowy, a wręcz przeciwnie – niezwykle przemyślany. Dzięki temu rehabilitacja z pewnością będzie należała do udanych, a pacjent zapewniony komfort. W jaki sposób wybrać najlepszy stół rehabilitacyjny?

Wybierając stół do rehabilitacji warto kierować się konkretnymi kryteriami, które ułatwiają znalezienie tego najbardziej wygodnego i praktycznego. Sklepy internetowe specjalizujące się w sprzedaży sprzętu do rehabilitacji oraz masażu, oferują szeroki wybór produktów, sprawdzających się w każdym gabinecie. Warto jednak przed ostatecznym zakupem zapoznać się z parametrami i wybrać ten model stołu rehabilitacyjnego, który będzie odpowiadał potrzebom, a także doskonale spełni swoje przeznaczenie. Poznaj 5 kryteriów, którymi warto się kierować przy wyborze idealnego łóżka do rehabilitacji. 

Sklep ze sprzętem do rehabilitacji

Konstrukcja stołu rehabilitacyjnego i jej znaczenie 

Praktycznie każdy stół, który jest przeznaczony do rehabilitacji, jest projektowany na metalowej konstrukcji. To do niej montowane jest miękkie leżysko, dzięki czemu pacjent możne stabilnie i bezpiecznie leżeć podczas wykonywanych zabiegów. Co jednak istotne, w profesjonalnych stołach do rehabilitacji konstrukcja powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają maksymalną stabilizację. Solidna konstrukcja zapobiega przed nieplanowanym złożeniem się łóżka bądź uszkodzeniom mechanicznym spowodowanymi zbyt dużym naciskiem. Stal powinna być zatem odporna na obciążenie. 

Jak poznać dobrej jakości konstrukcje łóżka do rehabilitacji? Otóż najważniejszym elementem całego stelażu jest kształt konstrukcji – środek ciężkości musi znaleźć się w odpowiednim miejscu, aby w przypadku dużego obciążenia, nie przechylił się w żadną ze stron. Najlepiej sprawdzają się zatem konstrukcje krzyżakowe, konstrukcje trapezowe oraz konstrukcje prostokątne. Te trzy zapewniają stabilność podczas schodzenia i wchodzenia na stół, a także podczas zmiany pozycji przez pacjenta. 

Rodzaj leżyska stołu rehabilitacyjnego – na co zwrócić uwagę? 

Leżysko stołu do rehabilitacji jest niezwykle istotną jego częścią. To ono odpowiada za zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa pacjentowi podczas zabiegu. Jednocześnie musi być ono funkcjonalne, a także odporne na zniszczenia mechaniczne, spowodowane zmianami pozycji osoby leżącej. 

W praktyce leżysko jest wykonywane z wysokiej jakości pianki, która wyróżnia się różnymi stopniami twardości. Dzięki temu samoistnie dostosowuje się do rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Obecnie można wyróżnić leżyska, które są uzupełnione dodatkowymi udogodnieniami dla pacjenta. 

stół rehabilitacyjny

Kompatybilność poszczególnych części stołu do rehabilitacji 

Przy wyborze stołu do rehabilitacji należy się również kierować kompatybilnością poszczególnych komponentów oraz dodatkowymi możliwościami konstrukcji. Do niedawna popularne były stoły do rehabilitacji dwuczęściowe, składające z zagłówka oraz części leżącej. Współcześnie jednak znacznie praktyczniejsze są stoły rehabilitacyjne zaprojektowane z trzech odrębnych segmentów, które są w stanie funkcjonować od siebie niezależnie. Dzięki temu znacznie łatwiej jest prowadzić terapie manualne, a podzielona część leża pozwala na ułożenie pacjenta w wielu pozycjach. 

W przypadku terapii dziecięcej, warto wybrać konstrukcje jednosegmentowe. 

Regulacja wysokości i zmiany oparcia – możliwości 

Funkcjonalny stół do masażu oraz rehabilitacji powinien mieć możliwość regulacji poszczególnych komponentów – w tym samej wysokości stołu oraz segmentów, na których leży pacjent. Aktualnie możemy wybierać pomiędzy trzema rodzajami regulacji stołu do rehabilitacji – regulacji elektrycznej, regulacji hydraulicznej oraz regulacji ręcznej. Do najpraktyczniejszych należy regulacja elektryczna, która umożliwia rehabilitantom bezproblemowe podniesienie lub obniżenie stołu za pomocą specjalnego pilota. W gabinetach do rehabilitacji można również spotkać stoły z regulacją hydrauliczną, gdzie zmianę pozycji umożliwia manualny siłownik hydrauliczny. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku stołów podzielonych na trzy segmenty, regulacja elektryczna jest najlepszym wyjściem. 

Rodzaj prowadzonej terapii i dostosowany stół do rehabilitacji 

Wybierając wyposażenie do gabinetu rehabilitacyjnego, a w szczególności decydując się na kupno profesjonalnego stołu do rehabilitacji, konieczne jest zweryfikowanie, jaki rodzaj terapii będzie prowadzony. W zależności od tego czym będziemy się zajmować i jakie zabiegi prowadzić, powinniśmy zdecydować się na stół, który będzie do tego dostosowany. 

W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który z pewnością pomoże wybrać najlepszej jakości stół do rehabilitacji, dostosowany do potrzeb zarówno rehabilitanta, jak i pacjenta. 

Zobacz też: http://www.codzienniety.pl/drabinka-rehabilitacyjna-i-jej-cechy/