3 porady jak pomóc alkoholikowi

pomoc dla alkoholika

Leczenie uzależnienia od alkoholu stanowi trudny i długotrwały proces.

Pierwszą trudnością jest już samo przekonanie alkoholika do pojęcia terapii, często bowiem sam nie zdaje sobie sprawy z problemu. W całym procesie kluczową rolę grają bliscy osoby uzależnionej oraz oferowana przez nich pomoc.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to określenie chronicznej, postępującej choroby, u której podstaw leży nadmierne spożycie alkoholu. Alkoholik jest uzależniony od alkoholu zarówno psychicznie, jak i fizycznie i nie kontroluje swojego spożycia ani zachowań mu towarzyszących. O alkoholizmie można mówić, gdy występuje poczucie głodu polegające na ciągłej potrzebie sięgania po alkohol oraz objawy abstynencyjne po zaprzestaniu picia.

Cechą alkoholików jest także utrata kontroli nad własnym zachowaniem, zachowania destrukcyjne oraz zaniedbanie sfer życia niezwiązanych z uzależnieniem, takich jak praca i relacje międzyludzkie. Przy alkoholizmie występuje ponadto zwiększona tolerancja na alkohol skutkująca koniecznością spożywania większych dawek w celu odczucia skutków jego działania.

Jak wiele osób zmaga się z uzależnieniem od alkoholu?

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet na całym świecie cierpi na zaburzenia związane z użyciem alkoholu. Z badań wynika, że w Polsce problemowe spożywanie alkoholu dotyczy kilkunastu procent dorosłej populacji, a aż cztery miliony ludzi żyje w rodzinach, w którym jedna bądź więcej osób cierpi z powodu choroby alkoholowej.

Dlaczego tak trudno jest zerwać z nałogiem?

Zerwanie z nałogiem jest tym trudniejsze, im choroba jest bardziej zaawansowana, dlatego tak ważne jest szybkie przeprowadzenie interwencji i podjęcie leczenia. Trudność wyjścia z alkoholizmu polega na tym, że uzależnienie od alkoholu jest zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Substancja ta ma działanie psychoaktywne, wpływa więc na funkcjonowanie układu nerwowego poprzez zmniejszenie syntezy neuroprzekaźników, głównie dopaminy, wywołując uzależnienie fizyczne.

Uzależnienie psychiczne kształtuje się z kolei w związku z przyjemnymi doznaniami emocjonalnymi na skutek spożywania alkoholu. Odstawienie alkoholu powoduje ponadto szereg fizycznych dolegliwości, które zniechęcają do zaprzestania picia. 

porady dla alkoholików

Jak bliscy mogą pomóc alkoholikowi?

Osoby uzależnione od alkoholu bardzo często tracą szacunek społeczeństwa, podlegają atakom oraz agresji słownej, co utrwala w nich przekonanie, że otoczenie występuje przeciwko nim. Ten sposób myślenia popycha alkoholika do dalszej ucieczki w nałóg, pogłębiając uzależnienie. Osoba cierpiąca na chorobę alkoholową zamyka się w sobie i odcina od reszty społeczeństwa, także od najbliższych.

By pomóc alkoholikowi, konieczne jest zburzenie muru, jaki zbudował on wokół siebie. W tym celu istotne jest zapewnienie osoby uzależnionej o wsparciu ze strony bliskich. Ważna jest rozmowa oraz zapewnienie, że alkoholik jest akceptowany przez otoczenie pomimo swojej choroby. Dzięki otwartości i braku osądzania ze strony bliskich możliwe jest stworzenie zaufania, które pomoże w nakłonieniu chorego do podjęcia terapii.

Znalezienie odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień 

Najbardziej skutecznym rodzajem terapii jest odwyk w ośrodku zamkniętym. Bliscy alkoholika powinni starać się o to, by chory poddał się intensywnemu leczeniu odwykowemu, które umożliwia całkowite skupienie na celu i daje większe szanse na sukces. W trakcie pobytu w ośrodku zajmującym się terapią uzależnień alkoholik będzie pod nadzorem lekarzy specjalistów, którzy odpowiednio pokierują leczeniem.

Pacjent będzie objęty regularnymi badaniami, będzie także mógł skorzystać ze wsparcia w postaci środków uspokajających, nasennych i przeciwbólowych pomocnych w zwalczaniu objawów zespołu abstynencyjnego. Terapia w ośrodkach leczenia uzależnień to przede wszystkim dobry kontakt lekarza z pacjentem. Wykwalifikowana, empatyczna kadra medyczna jest niezwykle pomocna w procesie umożliwiania osobom uzależnionym powrotu do normalnego funkcjonowania.

Odwyk alkoholowy we Wrocławiu

Ośrodek FreeDom to profesjonalna placówka zajmująca się leczeniem alkoholizmu. FreeDom znajduje się w Mirkowie, niewielkiej miejscowości położonej w gminie Długołęka na północ od Wrocławia. Podczas terapii pacjenci zachęcani są do kontaktu z otaczającą placówkę naturą, która zapewnia wyciszenie i relaksację i posiada pozytywny wpływ na czynione przez uzależnionych postępy.

Ośrodek oferuje odwyk alkoholowy we Wrocławiu oraz liczne rodzaje terapii – podstawową, pogłębioną, motywującą, nawrotową – oraz terapię dla osób współuzależnionych skierowaną do rodzin pacjentów. Profesjonalny i pomocny personel zatrudniany w ośrodku FreeDom oraz jego przyjazne otoczenie stanowią skuteczne wsparcie w terapii nałogu alkoholowego i ułatwiają pacjentom powrót to normalnego życia.

Odwiedziny:
306
Rodzaj zawartości:
Terapia uzależnień